'Mensen zeiden: jullie zijn in een horrorfilm beland. Maar het was tegelijk ook mooi en intens' hoord. Feitelijk opgeschreven. Als een soort documentairemaker, zonder gevoelens te beschrijven. Mensen mogen er zelf hun conclusies aan verbinden, ik heb geprobeerd niks voor hen in te vullen. ,,Af en toe wordt er gelachen in alle ellende. Dat is een overlevingsmechanisme. Maandenlang alleen maar treuren is on mogelijk. Bovendien: in die periode ben je ook ontzettend hecht met elkaar. En met vrienden en familie. Ze willen je allemaal helpen, dat voelt fijn. Mensen zeiden wel: 'Jullie zijn in een horrorfilm beland.' Maar het was tegelijkertijd mooi en intens.'' Nog voordat ze überhaupt dacht dat ze een boek over deze periode zou schrijven, begon ze met het maken van aantekenin gen over haar ervaringen. De reacties van vrienden en bekenden, de gesprekken met artsen, de dagelijkse routine die verander de, haar eigen onzekerheden en angsten. Ze noteerde ze op losse papiertjes, in een boekje dat ze meenam in haar tas of 's avonds achter de computer. ,,Zo kon ik de gebeurtenissen verwerken. Als je zulk overweldigend nieuws krijgt, is het voor mij makkelijker om het op te schrijven en later terug te lezen. Dan pas zie ik echt wat er is gezegd. Op het moment zelfben ik er met mijn gedachten nauwelijks bij, dringt het minder door.'' Het idee voor Geluk is met een K ontstond toen ze een aantal opvallende dingen hoorde in het ziekenhuis. ,,Er waren bij voorbeeld mensen die zeiden dat ze hun ziekte verborgen hielden voor hun kinde ren. Om hen leed te besparen. Zo zei een patiënt dat hij een pruik zou gaan dragen als hij kaal zou worden, en die alleen zou afzetten in de badkamer. Zijn kinderen wisten niets van de ernst van de siuatie. En ik hoorde dat kinderen er soms pas na hun 30ste achter waren gekomen dat een van ZATERDAG 20 JUNI 2020 39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 119