'Na mijn eerste stak ik meteen mijn tweede jointje op' Festivalorganisatie failliet TOTAAL OVERDONDERD Meer Kralingen? Voor geen goud had ik dit willen missen. Het festival heeft een onuitwisbare indruk gemaakt. Ik koester de herinnering en voel me bevoorrecht met de hippie generatie te zijn opgegroeid en dat liefdevolle gevoel van die tijd door te geven aan mijn kinderen en klein kinderen.'' Het Holland Pop Festival werd van 26 tot en met 28 juni 1970 gehouden in het Rotterdamse Kralingse Bos. Er waren drie grote podia en drie ten ten voor de meer dan 35 geprogram meerde acts, waar onder The Byrds, Canned Heat, Jefferson Airplane, Santana, Pink Floyd en Soft Machine. Veel Nederlandse artiesten - Bin- tangs, CCC Inc., Focus, Supersister en Ekseption - tra den gratis op. Ondanks financiële steun van Coca Cola en een subsi diegarantie van het ministerie van CRM van 250.000 gul den, ging de fes tivalorganisatie failliet met een schuld van bijna een miljoen gulden. Deels was dat te wijten aan het feit dat slechts een derde van de 100.000 bezoekers een kaartje (a 35 gulden) kocht. De rest gaf maar al te graag gehoor aan de oproep van enkele journalisten om vooral gratis, via het water of met eigen betonschaar, langs te komen. Elsje Veth (65) jokte tegen haar ouders om vanuit Zeeuws-Vlaanderen in Kralingen te geraken. ,,Met een schoolvriendin had ik een afspraak. Ik zei tegen mijn ouders dat ik bij haar logeerde, zij vertelde haar ouders dat ze bij mij logeerde. En toen vertrok ken we. De entreeprijs betaalden we van ons zakgeld en het loon dat we verdienden met ons weekend baantje bij de plaatselijke banketbakker. Na uren reizen met bus, trein en tram arriveerden we. We werden totaal overdonderd door de mensenzee, de sfeer en de sterren op het podium, die we kenden van posters in muziektijdschrift Muziek Expres. In oktober verschijnt de jubileumbox 50 jaar Hol land Pop met boek, dvd, 4 lp's, de originele festi valkrant en posters. Zie hollandpopfestival.nl Omroep Max pakt uit met een podcast en een tv-programma (vrijdag, 19.50 uur NPO2) van Henkjan Smits. Op rijnmond.nl is on demand de vierdelige documentairereeks Vrijheid, blijheid: 50 jaar Holland Pop van Sander de Kramer te zien. Erfgoedlab Dig It Up organiseert de foto-expo sitie 50 jaar Holland Pop Festival, vanaf 26 juni in de Centrale Openbare bibliotheek Rotterdam. Zie digitup.nl/agenda Zin om de festivalfilm Stamping Ground te zien? Kijk op de site van deze krant/stampingground 3 juli verschijnt bij uitge verij In de Knipscheer een heruitgave van het boek 50 jaar Kralingen van Peter Sijnke en Marcel Koopman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 106