TOEKOMST VAN DE ZORG li 9 Corona drukt ons met de neus op de feiten: het personeelstekort in de zorg is nijpend. Die schaarste wordt nog groter, zegt de SER, de Sociaal- Economische Raad. Eerst de harde cijfers: over 1,5 jaar is de zorgsector op zoek naar 80.000 mede werkers, waarvan ruim 60.000 in de verpleging, verzorging en thuiszorg. Over twintig jaar is dat tekort opgelo pen naar maar liefst 700.000 zorgme- dewerkers. ,,Een ongelooflijk tekort'', zegt SER-voorzitter Mariëtte Hamer. ,,Maar het zijn ook abstracte cijfers. Corona heeft het personeelstekort heel zichtbaar gemaakt: de enorme druk op het personeel die er nu al is, maar ook de angst dat er straks vier patiënten zijn en maar drie bedden.'' Het echte probleem van de zorgsec tor is volgens haar niet eens de ver dubbeling van de zorgkosten - van 87 miljard naar 174 miljard in 2040. ,,Het meest zorgelijk is hoe we dit moeten organiseren.'' Of beter gezegd: met welke mensen? Het aantrekken, maar ook het vasthouden van huidig per soneel begint volgens het SER-advies, dat vandaag naar het ministerie van Volksgezondheid is gestuurd, met het geven van meer waardering aan zorg- personeel. Groter contract Zorgmedewerkers moeten meer voor het zeggen krijgen op de werkvloer, vindt SER. Betrek hen bij het maken van de roosters, waardoor werk en privé beter in balans is. Zeker als me dewerkers mantelzorger zijn, afhan kelijk zijn van schooltijden van de kinderen of een tweede baan hebben. De SER verwacht dat veel parttimers dan ook meer uren kunnen en willen draaien. Een op de vier zorgmedewerkers zegt een groter contract te willen, maar ziet nóg een drempel. Meer uren werken kan namelijk leiden tot verval van zorg- en huurtoeslag, meerkosten voor kinderopvang en een hogere loonbelasting, waardoor het netto-in komen zelfs daalt. De raad maakt zich ook zorgen over de groei van zelfstandigen in de zorg: van ruim 80.000 in 2013 naar 121.000 in 2018. Zzp'ers kunnen nu hogere ta rieven vragen en mogen hun eigen -v werktijden bepalen. ,,Het geeft onge lijkheid op de werkvloer wanneer een zzp'er zegt: 'Die avond- of weekend diensten doe ik liever niet'. Werkge vers zouden die regels gelijk kunnen trekken'', zegt Hamer. Het vak wordt ook gewilder wan neer het personeel meer tijd voor de patiënt kan maken en minder admi nistratieve taken heeft, denkt de voorzitter. ,,Grip hebben op het werk is echt heel belangrijk om een baan in de zorg aantrekkelijk te maken. Nu zijn medewerkers heel erg bezig met het aflopen van protocollen en kun nen ze te weinig eigen invulling ge ven aan hun taken.'' Eind vorig jaar legden zorgmede- werkers massaal het werk neer om een betere cao af te dwingen. Ook toen draaide het niet alleen om een hoger loon, maar ook om betere ar beidsomstandigheden en meer waar dering. Dat was nét geregeld, maar vervolgens brak de coronacrisis uit en moest het personeel volle bak aan het werk. De vraag is nu of de economische cri sis, die zal volgen na de pandemie, de zorg weer hard zal raken. Hamer pleit ervoor om de miljarden die naar de gezondheidszorg gaan in elk geval niet weg te halen tijdens de recessie. Tijdens de vorige economische ma laise werd er enorm bezuinigd in de zorgsector. Hamer ziet overigens ook kansen in crisistijd: „Destijds stortte de bouw in en pleitte ik (Hamer was toen fractievoorzitter van de PvdA, red.) ervoor om mensen die werkloos werden om te scholen naar de zorg. Dat zeg ik nu, in een nieuwe func tie, opnieuw." Tijdens de staking vorig jaar klaagde zorgpersoneel ook over de werkdruk. Een manier om die te verminderen, is digitalisering, zegt de SER. De corona crisis heeft nu al gezorgd dat dokters vaker op afstand beeldbellen met pa tiënten die iets anders mankeren dan corona en niet met spoed naar het ziekenhuis hoeven. Denk aan hartpatiën ten of mensen die thuis dialyseren met een kunstnier. Deze zorg van de toe komst kan ook een Grip hebben op het werk is echt heel belangrijk om een baan in de zorg aantrekkelijk te maken - Mariëtte Hamer, voorzitter SER belangrijke bijdrage leveren aan het in perken van de zorgkosten, gelooft Ha mer. „Patiënten en zorgprofessionals krij gen nu al te maken met interessante ontwikkelingen, zoals apps. En ook in de organisatie van de zorg kan een au tomatiseringsslag plaatsvinden.'' De adviseur van de overheid vindt het daarom noodzakelijk dat Nederland gaat werken met één elektronisch pa tiëntendossier, waardoor artsen snel en veilig medische gegevens kunnen uitwisselen. Een eerder plan hiervoor sneuvelde in 2011 in de Eerste Kamer. Daarmee ging 300 miljoen euro door het putje. Verplichting ,,Dat betekent niet dat we er nu nooit meer mee door kunnen'', aldus Hamer. De technische ontwikkelingen hebben niet stilgestaan, dus het wordt volgens haar de hoogste tijd voor een nieuwe poging. Als die niet slaagt, moet er een verplichting komen vanuit het kabi net. Het ministerie van Volksgezondheid laat in reactie op het advies weten dat de manier waarop de zorg nu georga niseerd is, niet houdbaar is. ,,De aanbe velingen die de SER doet nemen wij ter harte. Ze geven een duidelijke op lossingsrichting aan. Het ministerie wint de komende periode ook nog bij andere partijen advies in en komt in het najaar met een nota waarin de con touren van een nieuw en toekomstbe- stendig zorgstelsel duidelijk moeten worden.'' vrijdag 19 juni 2020 GO 'Geef mensen in de zorg meer te zeggen' Edwin van der Aa Hanneke van Houwelingen Den Haag Oktober 2019: ziekenhuismedewerkers houden een lawaaiprotest bij het HMC Westeinde in Den Haag. foto anp Het aantal zelfstandigen in de zorg groeide van ruim 80.000 in 2013 naar 121.000 in 2018. A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9