Taakstraf voor Brabander die met Koerden optrok tegen terreurgroep IS Spannend weekend voor de Nederlandse ruimtevaart Canon TOT €60 KORTING 8 NIEUWS behind your scenes Adobe De straf is beduidend lager dan de eis van het Openbaar Ministerie. De Brabander reisde vlak voor kerst 2016 af naar het Koerdische deel van Syrië en sloot zich daar aan bij de YPG, een Koerdische militie die voorop ging in de strijd tegen IS. Die terroristische organisatie had toen nog een groot grondgebied in Syrië en Irak in handen. Devin kon de gruwelen die IS aanrichtte in Sy rië en Irak niet langer aanzien. ,,Ik wilde er burgers gaan helpen'', zei hij twee weken geleden in de Rot terdamse rechtbank. Devin heeft zelf een ouder van Koerdische af komst. De Brabander stelt dat hij zich, na een militaire training, aansloot bij een medische eenheid, waar hij verantwoordelijk was voor de orde handhaving. Daarvoor droeg hij een AK-47-geweer. ,,Maar ik heb er nooit mee geschoten.'' Wel heeft hij zelf meerdere foto's waarop hij met wapens poseert op Facebook gezet. Na een half jaar keerde hij weer terug naar Neder land. Pas in januari 2018 werd hij door de politie aangehouden. De YPG staat niet op de Nederlandse lijst met terroristische organisaties. Sterker nog: de Westerse coalitie Het is verboden om uit te reizen voor de gewapende strijd. Het is eigenrichting ondersteunde de militie in haar strijd tegen IS, onder meer met luchtaanvallen. Het Openbaar Ministerie eiste twee weken geleden drie jaar cel, waarvan twee jaar voorwaardelijk, vanwege 'voorbereidingen voor moord en doodslag'. ,,Het is verbo den om uit te reizen voor de gewa pende strijd. Ook als dat is bij een groep die in de publieke opinie de good guys zijn. Het blijft een vorm van eigenrichting. Maar ik ga er wel van uit dat de verdachte inderdaad ging om mensen te helpen.'' De rechtbank acht bewezen dat de Brabander zich bezighield met 'strafbare voorbereidingen voor doodslag', hij droeg namelijk dage lijks een automatisch vuurwapen 'waarmee hij kon doden indien dat nodig is'. Welbewust Maar de rechters gaven een veel la gere straf: 240 uur werkstraf en een voorwaardelijke celstraf van zes maanden. „Doordat hij welbewust naar een gebied reisde waar geweld aan de orde van de dag is, plaatste hij zich in de positie dat het zou kunnen voorkomen dat hij geweld zou moeten gebruiken.'' De Brabander was lang niet de enige Nederlander die zich aansloot bij de Koerden, hij is (voor zover be kend) wel de eerste die nu veroor deeld is. Justitie startte eerder een onderzoek naar de Fries Jitse Akse, die zelf zei als scherpschutter tien tallen IS'ers te hebben gedood. Maar Justitie kon daar geen bewijs voor vinden, twijfelde aan zijn ver klaringen en bracht hem niet voor de rechter. Veertien lanceringen zonder problemen waren er sinds 2012 geweest van de Vega- raket van Europese ruimte vaartorganisatie ESA. Toch ging het vorig jaar begin juli plot seling mis. De tweede trap van de raket werkte niet naar behoren. Het 30 meter hoge gevaarte plofte daardoor in de Atlantische oce aan. Jeroen Rottenveel van het Leidse bedrijf ISIS dat drie van de in totaal 53 mini-satellieten fabri ceerde en zondag meestuurt, keek er met pijn in zijn hart naar. Hij weet als geen ander: dit is een ri sico van de ruimtevaart. Maar dat maakt de komende lancering wel bijzonder. ,,Het is altijd spannend om met een raket te werken waar vorige keer een probleem mee was.'' Toch heeft hij er alle ver trouwen in dat het deze keer wel goed gaat. „Gelukkig is het geen bemande vlucht. Als er iets mis gaat is het alleen maar metaal wat verloren gaat.'' Aan de zestiende Vega-missie werkten veel knappe koppen uit ons land mee. Sommigen lever den onderdelen voor het midden stuk en de startmotoren. Ook zijn er veel onderdelen geleverd voor de 53 satellieten die op 530 kilometer hoogte in een baan om de aarde worden gebracht. Sommige kunstmanen gaan aardobservaties doen, andere mo nitoren het klimaat. Er zijn expe rimenten met medicijnen, en er is een bedrijf dat schepen wil vol gen. Op een van de satellieten zit een bijzondere hyperspectrale ca mera. De lens kan maar liefst vijf tig kleuren van de regenboog waarnemen en daardoor kan de camera meer zien dan het blote oog, bij voorbeeld of gewassen verdrogen. „De camera ziet hoe veel caroteen in de planten zit, terwijl ze er nog groen uitzien. Zo kun je tot een paar weken vooruit zien dat een gebied sterk aan het uitdrogen is. Nuttige informatie om brandgevaar in te schatten." De satelliet is niet groter dan drie melkpakken en maakt deel uit van een kleine zwerm van dit formaat kunstmanen. De tech niek is in rap tempo razend popu lair geworden. Toen in 2012 de eerste raket van Vega werd gelan ceerd waren er nog maar negen van dit soort satellieten aan boord. Nu zijn dat er 53. Meer bedrijven Rottenveel van ISIS, dat gespecia liseerd is in de nano-satellieten, verwacht dat nog veel meer be drijven hiervan gebruik gaan ma ken, omdat ze veel goedkoper zijn dan grote satellieten. De kosten van een traditionele lancering lig gen al snel rond de 400 miljoen euro. Bedrijven kunnen nu al voor ongeveer een miljoen euro een eigen satelliet in een baan om de aarde brengen. Ook het minis terie van Defensie heeft er oren naar en stuurt later dit jaar zijn ei gen eerste satelliet de Brik II de ruimte in. Til je creatieve controle naar een hoger niveau en maak mooie, gedetailleerde foto's en prachtige AK-video's Canon EOS 850D Body vrijdag 19 juni 2020 GO Voor het eerst is een Nederlan der bestraft die met de Koerden optrok tégen terreurgroep IS. Brabander Devin P. werd gis teren door de rechtbank in Rot terdam veroordeeld tot een taakstraf van 240 uur en zes maanden voorwaardelijke cel straf. Cyril Rosman Rotterdam Devin P. sloot zich in Syrië aan bij de Koerdische strijd groep YPG om te strijden tegen terreurgroep IS. FOTO KOEN VERHEIJDEN Het wordt een spannend week end voor de Nederlandse ruim tevaart. Zondagmorgen wordt er een kleine zwerm satellieten in een baan om de aarde ge bracht. Daar hebben veel Ne derlanders een steentje aan bij gedragen. Vorig jaar stortte de raket vlak na het opstijgen neer. Raymond Boere Leiden De Hyperscout Vega- raket gaat zondag een aantal satellieten in een baan om de aarde brengen. foto esa Canon MEGA PIXELS CMOS Adobe Premiere Elements 2020 op Adobe Premiere Elements 2020 Adobe Photoshop Elements 2020 Art.nr: 12329967

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8