J$ï Wopke Hoekstra bedankte, het wachten is op het besluit van Mona Keijzer 7 Het CDA moet polarisatie tegengaan en met een beter verhaal komen voor kiezers in de steden, meent Hugo de Jonge. Gisteren meldde hij zich zoals verwacht voor het lijsttrekkerschap. Plan voor herstel monumenten ,,De afgelopen maanden hebben mij extra gemotiveerd. We hebben een bizarre tijd achter de rug. De crisis heeft ons hard geraakt. Mensen zijn onzeker en er ligt veel werk. Juist dan moet je verantwoordelijkheid willen dragen. In die traditie ben ik groot gebracht en die past ook bij het CDA.'' ,,Ik houd van aanpakken, mouwen opstropen en aan de slag. Mijn eerste taak nu is het aanpakken van de coronacrisis. Dat doe ik vol overgave, daar stort ik me helemaal in.'' ,,Nee. Ieder maakt zijn eigen afwe ging. De partij heeft er bewust voor gekozen kandidaten te pressen zich te melden voor het lijsttrekkerschap. Wopke maakt een andere afweging dan ik. Juist nu wil ik graag verant woordelijkheid oppakken.'' ,,Ik ben het allebei. Dat kan ook niet anders in dit vak.'' ,,De zorg natuurlijk. De crisis laat zien dat zorg hét fundament is. Toen alles stilviel, lieten de mensen die in de zorg werken een enorme toewij ding zien. En je zag ook de zorg in de samenleving. Mensen gingen even op bezoek bij de buurman, om te zien hoe het ging, of er nog een boodschap kon worden gedaan. Die zorg voor elkaar hebben we kennelijk in ons als het moeilijk is. Daar zal het in ons programma zeker over gaan. Maar het gaat ook om een sterke eco nomie. Veel ondernemers zijn onze ker. We moeten hen door deze crisis heen helpen.'' ,,Het CDA is een middenpartij. Daar sta ik voor. We moeten kloven over bruggen. Op de flanken worden de zorgen van mensen uitvergroot en gebruikt voor politiek gewin. Zij bie den geen oplossingen. Migratie is een belangrijke reden van zorgen die mensen hebben. Daar heeft het poli tieke midden zich juist over uit spreken.'' Migratie is een belangrijke reden van zorgen die mensen hebben. Daar heeft het politieke midden zich over uit te spreken ,,Het CDA is een brede volkspartij, en dus hebben wij ook een sterkere elec torale positie op te bouwen in de stad. Polarisatie leidt juist tot proble men in de stad. Wij hebben daar een verhaal te vertellen. Ik wil werken aan verdere verbreding van het CDA. Daar zijn we de laatste jaren onvol doende in geslaagd.'' ,,Absoluut. Ik hou van die stad.'' ,,Ja, het CDA heeft een leidende rol te spelen. En dus ben je als lijsttrekker daarmee zeker kandidaat.'' ,,Nou ja, ik heb Rutte ook weleens verteld over de Annie Schreijer-doc- trine. Zij zei: na een zomer of drie wil je weleens een nieuwe zomerjurk. Zo gaat het ook met premiers.'' ,,Dan moeten we maar eens een kop koffie drinken.'' Het moet voor eigenaren van monumentale panden in Gro ningen gemakkelijker worden bevingsschade te herstellen, en dat te combineren met verduur zaming en onderhoud. Daarvoor pleit de Vereniging Groninger Monument Eigenaren. De vereniging wil eind dit jaar een proefproject beginnen met vijftien rijksmonumenten waar van de eigenaren een leidende rol krijgen bij het herstel. De pilot is een voorstel van Pieter Siebinga, oud-directeur van het Nationaal Restauratiefonds. Hij stelt voor dat de eigenaar met een toegewe- zen architect bepaalt wat er ge beurt aan het monumentale pand. Er zou voor hen maar één aanspreekpunt moeten zijn voor alle instanties die betrokken zijn bij het schadeherstel en onder houd. KOPENHAGEN Denemarken opent grenzen Gestolen Van Gogh op foto's Onderzoek naar ventilatie Jacobs: Gedrag Knops ongepast vrijdag 19 juni 2020 Mouwen opstropen en aanpakken' Laurens Kok Den Haag Waarom zou u een goede CDA- lijsttrekker zijn? Er wordt van u gezegd dat u zo gretig bent. Herkent u zich daarin? ,,Nee" Dat is een kort antwoord. Bent u opgelucht dat Wopke Hoekstra heeft bedankt? Hoekstra noemt zichzelf meer bestuurder dan politicus. Welk speerpunt mag niet in het CDA-verkiezingsprogramma ontbreken? Het CDA voert bij de verkiezingen vaak campagne met rechtse the ma's, zoals migratie en veiligheid. Gaat u dat ook doen? Het CDA trekt veel kiezers op het platteland, maar weinig in de stad. Laat de partij haar oren hangen naar boeren en buitenlui? „Polarisatie leidt tot problemen in de stad. Wij hebben daar een verhaal te vertellen.'' Dat zegt u ook omdat u uit Rotter dam komt? Mocht u lijsttrekker worden, bent u dan ook automatisch de premiers kandidaat namens het CDA? De VVD staat in de peilingen op een straatlengte voorsprong. Is Rutte te verslaan? Annie Schreijer is een verklaard Wopke-fan. GRONINGEN Bevingsschade in een toren bij een kerk In Zeerijp. foto anp Denemarken wil inwo ners van de meeste andere Europese lan den op 27 juni weer toelaten. Voorwaarde is dat er in een land minder dan twintig nieuwe wekelijkse besmettingen per 100.000 inwoners zijn. Volgens minister van Justitie Nick Haekkerup betekent dit dat inwoners van alle EU-lidstaten en Schengenlanden weer welkom zijn, op Zwe den en Portugal na. LAREN Er zijn recente foto's opgedoken van het schilderij van Vincent van Gogh dat op 30 maart is gestolen uit museum Singer La ren. Het museum vindt het geweldig 'dat er teken van leven is'. DEN HAAG Er is geen weten schappelijk bewijs dat filters in de ventilatie systemen van vliegtui gen verspreiding van het nieuwe coronavi rus tegengaan. Dat erkent minister Cora van Nieuwenhuizen (Infrastructuur), die zegt zich in Europees verband hard te zullen maken voor nader on derzoek. De minister zegt te varen op ad viezen van het RIVM, en op internationale richtlijnen. PHILIPSBURG Minister-president Silveria Jacobs heeft zich bij premier Mark Rutte beklaagd over het gedrag van staatssecretaris Ray mond Knops (Konink rijksrelaties). Hij zou zich deze week tij dens een videoverga dering over liquidi- teitssteun van Neder land voor Sint-Maar ten 'ongepast, on vriendelijk en grof hebben gedragen'. Knops herkent zich daar niet in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7