Jesse Jackson wil af van Zwarte Piet Antiracismeactie van Tony's Chocolonely 5 J.P. Coenstraat vrijdag 19 juni 2020 Jeannot Schmidt naast het door meeuwen ge plaagde standbeeld op het Vlissingse Keizersbol- werk. Handen af van de oprichter van het Korps Mariniers, was zijn boodschap, want hij streed voor vrede en veiligheid van de Republiek. In de verhitte debatten van de laatste weken valt soms de naam van De Ruyter, omdat hij slaven- forten als Elmina op de Afrikaanse kust op de Engelsen heeft heroverd. Het ging daarbij om een geheime missie in opdracht van de Staten van Holland in 1664-1665. Voor de strijdende partijen van toen waren het handelsposten, waar door Afrikanen tot slaaf gemaakte gevan genen werden ingekocht om ze als werkkrach- ten naar de plantages in Zuid-Amerika te ver schepen. De veroveringstocht van De Ruyter werd vooral van strategisch belang geacht, een nieuwe oorlog met concurrent Engeland stond op het punt van uitbreken. Terug in Holland werd hij als een held onthaald. In 1675 bevrijdde De Ruyter op de Middellandse Zee 26 tot slaaf gemaakte predikanten uit Hon garije op een Spaanse galei. Bij het standbeeld van De Ruyter onthulde de Hongaarse ambassa deur in 2007 een plaquette ter herinnering aan die heldendaad, die achteraf bezien toch ook on derdeel was van het toenmalige diplomatieke spel tussen de Europese grootmachten. Piet Hein De beroemde Amerikaanse bur gerrechtenactivist en predikant Jesse Jackson heeft Mark Rutte verzocht om door te pakken met de afschaffing van Zwarte Piet in Nederland. Bonne Kerstens Den Haag In een woensdag verstuurde brief aan de premier dringt de burger rechtenactivist aan op verdere maatregelen om de raciale karika tuur in de ban te doen. Jackson reageert op de recente verklaring van Rutte dat hij anders is gaan denken over Zwarte Piet. „Zwarte Piet is niet racistisch, maar ik begrijp de pijn'', zei de premier eerder deze maand. Ongepast, is het oordeel van Jack son over de opmerking dat de fi guur niet racistisch zou zijn. ,,Zwarte Piet kan niet los worden gezien van de zeer kwetsende tra ditie van blackface in de Verenigde Staten'', trekt de dominee een ver gelijking met zijn land. In de brief, waaruit het Nederlandse nieuws- en opinietijdschrift De Kanttekening citeert, geeft hij ook aan dat de tra ditie van Zwarte Piet niet los gezien kan worden van de geschiedenis van Nederland tijdens de apartheid in Zuid-Afrika. Jackson roept Rutte op moreel leiderschap te tonen. Hij haalt Mar tin Luther King aan, die hem leerde dat er een tijd is om politiek te be drijven, maar dat er ook een tijd is om voor de troepen uit te lopen en het juiste te doen. Jackson schrijft ook dat de hui dige protesten in de Verenigde Sta ten tegen anti-zwart politiegeweld duidelijk maken dat hardnekkige problemen niet vanzelf worden op gelost. ,,Raciale kwesties moeten worden aangekaart. Als dat gebeurt vanuit moreel leiderschap, kunnen mensen van goede wil volgen'', schrijft Jackson. Amerikaanse dominee stuurt brief aan Mark Rutte over 'raciale karikatuur' De Nederlandse opiniemaakster en voormalig politica Barryl Biekman was degene die in 2009 Jesse Jack son attendeerde op het bestaan van Zwarte Piet. Jackson was op dat moment in Nederland waar hij aanwezig was bij een congres over mensenrechten. Jackson en Biek- man ontmoette elkaar nog een keer in 2014, waar zij het wederom het fenomeen Zwarte Piet in Neder land met elkaar bespraken. De 78-jarige burgerrechtenacti vist en predikant was in de jaren 60 een naaste medewerker van Martin Luther King. Henk Jan Beltman, directeur van chocolademerk Tony's Chocolo nely, is gistermorgen in het cen trum van Amsterdam aangehou den op verdenking van vernie ling. Dit meldt zijn advocaat Geertjan van Oosten. Beltman kwam na een verhoor op het po litiebureau weer op vrije voeten. Binnenlandredactie Amsterdam Beltman zou verantwoordelijk zijn voor politiek getinte graffiti, aange bracht op een muur van de Beurs van Berlage, omdat daar een beeld van Jan Pieterszoon Coen is inge metseld. De muurschildering, die inmiddels weer is verwijderd, be stond uit een afbeelding van een reep van Tony's Chocolonely, met daarbij de slogan Black Lives Mat ter. Tony's Chocolonely heeft een zogeheten superstore nabij de Beurs. Volgens Van Oosten vindt Belt man het beeld nabij zijn winkel 'niet gepast'. Naast Beltman is nog een ander, bij de graffiti betrokkene aangehouden. De muurschildering is vanmorgen aangebracht. De Beurs overweegt aangifte, aldus Van Oosten. Tal van beelden van historische figuren met een mogelijk bedenke lijke reputatie zijn onderwerp van discussie geworden, sinds de zwarte Amerikaan George Floyd in Minnesota door een agent werd ge dood en daarna wereldwij d een golf Henk Jan Beltman. foto anp van protesten op gang kwam. Jan Pieterszoon Coen was gou verneur-generaal van de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC) en hield er een gewelddadige han delspolitiek op na. Onder zijn be wind verloren duizenden inwoners van de Banda-eilanden hun leven (zie hiernaast). ,,Wij willen die VOC-mentaliteit veranderen", zegt een woordvoer ster van Tony's Chocolonely. ,,De gebeurtenissen van de laatste maanden, de pandemie en de pro testen tegen racisme, laten zien hoe ongelijk het is verdeeld in de we reld. Wij vinden het zinvol mensen te wijzen op dat beeld. In de winkel leggen we uit wie Coen was. We zijn met de Beurs in gesprek hoe we dat samen kunnen doen.'' Jan van Galenweg Jan Van Riebeeckstraat 1577-1629 Toen het standbeeld van Piet Hein in Rotterdam be klad werd, wezen historici er direct op dat Hein zich tijdens zijn leven juist altijd tegen slavernij gekeerd heeft. Niet zo gek ook, want hij was zelf jaren galeislaaf op de Spaanse vloot na ge vangen te zijn genomen. ,,Hein stond niet negatief tegenover de inlandse be volking van andere landen'', zegt historicus en zeehel denkenner Ronald Prud'homme van Reine. ,,De WIC ging zich ook pas vanaf 1635 met slavernij be zighouden, dat is jaren na Heins dood.'' Na eerst een aantal jaar als onderkoopman voor de VOC gewerkt te hebben, trad Hein in 1623 in dienst bij de net opgerichte West- Indische Compagnie (WIC), dat het monopolie voor Nederland had op han del met 'de West'. Hij leidde meerdere gevechtsexpedi ties om de handelsstromen van Spanje en Portugal af te snijden. Daarbij wer den schepen met sui ker, huiden en slaven buitgemaakt. De slaven werden vrijgelaten. ,,Hein had orders de buitgemaakte slaven ergens anders naar toe te brengen, maar omdat ze leden aan scheurbuik heeft hij ze op een dichtbij- zijnd eiland afgezet zodat ze vers fruit konden krijgen.'' Beroemd is Hein nog steeds om de verovering van de Spaanse Zilvervloot in 1628. Hij maakte een enorme schat buit voor de Cubaanse kust. Met de op brengst kon de Tachtigjarige Oorlog tegen Spanje wor den bekostigd en kon de Ne derlandse republiek als zelf standige natie blijven voort bestaan. Prud'Homme van Reine: ,,Het is altijd lastig te zeggen hoe belangrijk de verove ring van de Zilvervloot pre cies was voor de vrijheids strijd, maar feit is wel dat Spanje een enorme financi ële klap opliep. We vergeten wel eens dat mensen als Hein en De With vochten in een oorlog en hun leven op het spel hebben gezet.'' de Slag in de Sont. Dat was een zeeslag tegen Zweden waarbij de Nederlanders de vrije doorgang van handels schepen naar de Oostzee vei lig stelden. De With vocht in de voorhoede. ,,De handel met de Oostzee was met afstand de belang rijkste bron van inkomsten voor ons land in de Gouden Eeuw'', zegt Doedens. ,,Het werd ook wel de moederne gotie genoemd, de moeder al ler handel. Nederland, en vooral Amsterdam, werd de spil van de graanhandel in Europa. We kochten graan, hout voor de scheepsbouw en ijzer voor kanonnen in langs de Oostzee en verhandelden dat met de rest van Europa. Vergelijk het met het belang van Rotterdam nu voor de Europese oliehandel.'' Met de 'moedernegotie' verdiende de Nederlandse re publiek meer dan met de handel via de VOC en WIC. De With stierf tijdens de zee slag in de Sont. Doedens: ,,Wel wonnen we. Daardoor bleef de kern van onze wel vaart behouden.'' GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5