Dieren kinderboerderijen dupe van coronacrisis II 7 CHEMIEBEDRIJF TIEN JAAR Superrelaxed zitten ze erbij, Louis Oostvogels en Jos van den Brink, directieleden van chemiebedrijf Trinseo in Terneuzen. Ze hebben een jubileum te vieren. vrijdag 19 juni 2020 Op de kop af tien jaar geleden ontstond Trinseo, eerst nog Styron geheten, na overname van ver schillende bedrijfsonderdelen van Dow. En al waren er eerst veel twijfels, vooral ook omdat een Amerikaans investeringsfonds, Bain Capital, de nieuwe eigenaar werd. Het bevalt uitstekend. ,,Bain Capital is er altijd heel open over geweest", vertelt Van den Brink. ,,Het bedrijf eerst laten groeien en dan op de beurs brengen. Zo is het ook gegaan." Sinds 2016 is Trinseo voor hon derd procent beursgenoteerd in New York. Wereldwijd telt het be drijf nu 2700 werknemers, van wie 450 in Terneuzen. Afgezet tegen de omvang van Dow, ruim 50.000 werknemers op alle vijf continen ten, is Trinseo 'een kleintje'. Oost vogels en Van den Brink vinden dat juist fijn. De 'kleinschaligheid' maakt het mogelijk snel te schake len. De vestiging in Terneuzen heeft daarvan geprofiteerd. Oostvogels: ,,We zaten eerst nog helemaal vast aan Dow, met onze inkoop, onze milieu- en veiligheidsafdeling, personeelszaken. Van lieverlee hebben we dat allemaal naar bin- nen gehaald." Dat resulteerde eind 2015 in een kloek besluit, tot de bouw van het allereerste kantoor op het nieuwe Terneuzense be drijventerrein Maintenance Valu- epark naast de ingang van de Wes- terscheldetunnel. Een andere grote investering is vorig jaar ge daan, de bouw van een fabriek net buiten het Dow-industriepark voor het samenstellen van vele soorten plastics waar de klanten om vragen. Uit zulke stappen blijkt vertrou wen in de toekomst, en dat stralen Oostvogels en Van den Brink ook uit. Neem de coronacrisis. De au tomobielindustrie is belangrijk voor Trinseo. Die zit in een dip, maar daar leggen de Terneuzense directieleden niet de nadruk op. De vraag naar onder meer verpak kingsmateriaal voor voedsel, be- Terneuzen is een belangrijke geldmotor voor Trinseo wereldwijd schermingsmiddelen en kunststof voor medische apparatuur is enorm gestegen, met als gevolg, vertellen Van den Brink en Oost- vogels, dat 'onze polystyreenfa- brieken wereldwijd draaien als een tierelier'. Denken in kansen, niet in be dreigingen, het klinkt als een re clamekreet, maar zo kijken Van den Brink en Oostvogels er wel te genaan. ,,Ons kantoorpersoneel werkt veelal thuis en alles draait nog! Niet iedereen hoeft dus per se op kantoor te zijn. Dat biedt kan sen efficiënter met kantoorruimte om te gaan. We zullen niet hele maal teruggaan naar waar we van daan kwamen." Zo praktisch bekijken Oostvo gels en Van den Brink ook de strenger wordende milieuregels, zowel wat betreft grondstofge- bruik als het tegengaan van de op- warming van de aarde. Trinseo neemt niet voor niets met andere bedrijven deel in een proefproject om plastic te recyclen. Van den Brink: ,,We moeten mee. Voor het voortbestaan van de industrie en onze wereldwijde concurrentie positie is dat essentieel. Investeer ders zijn niet alleen geïnteresseerd in een goed product, ook je reputa tie hoe je omgaat met mensen en milieu is belangrijk." Trinseo Terneuzen speelt daarin een grote rol, stellen beide direc tieleden. ,,Terneuzen is een be langrijke geldmotor voor Trinseo wereldwijd. Vandaar dat hier ste vig wordt geïnvesteerd." Daarom zitten Oostvogels en Van den Brink er ook zo relaxed bij. In de wei van de Terneuzense kin derboerderij lopen nu zo'n tien herten en er worden nog acht her tenkalfjes verwacht. Door de coro nacrisis mist de kinderboerderij al maanden inkomsten, maar de vaste lasten (voer, medische kosten) lo- pen gewoon door. Het water staat de kinderboerderij nu zo ver aan de lippen dat het wegdoen van dieren een serieuze optie is. „Natuurlijk is het zielig, maar we kunnen niet an ders", zegt voorzitter Wies Neve. ,,Behalve voer en de verzorging komt er voor de herten nog een ex tra grote kostenpost bij; de omhei ning. Die moet eigenlijk helemaal Komt het geld er niet dan moeten we de herten elders onderbrengen vernieuwd", zegt Neve. Het hek is op verschillende plekken kapot. Daardoor zouden hertjes kunnen ontsnappen, maar ze zijn nu ook niet beschermd. Neve: ,,Herten zijn schrikachtig; een vos of een hond die de wei in komt, kan ze verwon den of zo laten schrikken dat ze dood neervallen." Neve heeft nu alle hoop gevestigd op een fikse financiële bijdrage van het bedrijfsleven. ,,Alleen dSn kun nen we de herten behouden. Hoe veel geld we precies nodig hebben, weet ik niet, maar zo'n hek alleen al heb je niet voor een paar honderd euro. Komt het geld er niet dan zul len we moeten besluiten de herten elders onder te brengen." Dat geldt ook voor de twee varkens en drie van de negen schapen in Clinge. VL Trinseo vol vertrouwen toekomst in Harmen van der Werf Terneuzen - Louis Oostvogels en Jos van den Brink, Trinseo De toekomst van de herten van de kinderboerderij van Terneu- zen ziet er slecht uit. Door de coronacrisis heeft de kinder boerderij te weinig inkomsten om de herten te blijven verzor gen. Dat geldt ook voor varkens en schapen in de Clingse kinder boerderij. Komen er geen giften, dan moeten de dieren weg. Sheila van Doorsselaer Terneuzen - Wies Neve, kinderboerderij Terneuzen Een verzorger voert de herten van de Terneuzense kinderboerde rij. ARCHIEFFOTO CAMILE SCHELSTRAETE Trinseo-directieleden Louis Oostvogels (links) en Jos van den Brink in de productiehal van de nieuwe plasticmengfabriek. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55