Leuterwegje op slot voor auto's Goes halveert voor rest van jaar terrasbelasting 6 Vijftien bomen tussen de stenen brug en Oostsingel ziek Dorpsraad Lewedorp wil meer 60 km-borden op de dijk De kastanjes langs het water van de veste zijn aangetast door de kastanjebloedingsziekte. De afge lopen paar jaar is geprobeerd ze beter of in elk geval weer een beetje gezonder te maken. Zo zijn extra voedingsstoffen geïnjec teerd in de grond en is zelfs een speciale infraroodtherapie voor bomen ingezet. Het heeft niet mogen baten. Het gaat om vijftien bomen tussen de stenen brug en de Oostsingel 150. Wanneer ze pre cies worden gerooid, is nog niet duidelijk, maar uit veiligheids oogpunt is het volgens de ge meente niet goed om ze nog heel lang te laten staan. Het zal dus op korte termijn gebeuren. De afgelopen tijd zijn de zieke kastanjes al wat vaker gesnoeid om uitval van takken te voorko men. Twee bomen die er heel slecht aan toe waren, zijn eerder gekapt. Er komen hoe dan ook bomen terug. De gemeente bekijkt sa men met experts op welke ma nier dat het best kan. Belangrijk daarbij kan zijn dat ze een grotere groeiplaats hebben dan de kas tanjes die er nu staan. ,,Je hebt het dan met name over de onder grondse groeiplaats'', verduide lijkt Pille. ,,Als je bomen zo lang Het doet pijn, maar we zien geen andere mogelijkheid dan de bomen te rooien mogelijk gezond wil houden, is het belangrijk dat de wortels ge noeg ruimte hebben.'' De ge meente wil omwonenden betrek ken bij de plannen om de oevers van de veste van nieuwe bomen te voorzien. Joeri Wisse Lewedorp Om de snelheid op de Nieuwe Kraaijertsedijk terug te dringen, wil de dorpsraad van Lewedorp dat het waterschap extra 60 km/u-borden plaatst. Bestuurder Marien West- strate: ,,Ik kan wel honderd borden neerzetten, maar als mensen zich niet aan de snelheid willen houden, helpt dat niks." Met de zomer voor de deur, neemt het verkeer op de dijk die ra kelings langs Lewedorp loopt, toe. Tot ergernis van dorpsraadsvoor zitter Ad Lijmbach houden weinig automobilisten zich aan de snel heid. ,,Van mensen die er dichtbij wonen, krijgen we te horen dat het alsmaar drukker wordt. En dan moet Waterpark Veerse Meer nog gebouwd worden." Lijmbach ziet overal in de polder (herhalings)borden staan die de maximumsnelheid aangeven. Maar op de wegen die uitlopen op de Nieuwe Kraaijertsedijk, ontbreken die volgens hem. Reden om bij Scheldestromen aan de bel te trek ken. Weststrate van het waterschap wil best 'één of twee' borden neer zetten. ,,Een matrixbord waarop een chagrijnig gezicht verschijnt als je te hard rijdt, kan misschien ook helpen." Wat volgens hem écht helpt zijn snelheidscontroles, waar bij flinke boetes worden uitgedeeld. Daar heeft de dorpsraad ook om ge vraagd. ,,Maar daarvoor moeten ze niet bij ons, maar bij de gemeente of de politie zijn." Weststrate is ondertussen met de ontwikkelaar van Waterpark Veerse Meer en de gemeente Mid delburg in gesprek. ,,Voor de huisjes er staan, moet de infrastructuur op orde zijn." De gedroomde oplossing - een nieuwe afslag van de A58 waardoor ook Lewedorp geen last meer heeft van het recreatiever- keer- zit er voorlopig niet in, ver moedt hij. ,,Rijkswaterstaat heeft onlangs laten weten geen voorstan der te zijn van een extra afslag." Het Leuterwegje is een smalle weg die tussen de Aardebolleweg en het gebied met de jachthavens loopt. Hij wordt veel gebruikt door wandelaars, zowel toeristen als in woners van het dorp. Maar het is ook een populaire sluiproute voor auto's die naar de jachthavens rij den. Dat kan, tot nu toe gelukkig alleen figuurlijk, wel eens bot- sen. ,,Bovendien is de weg zo smal dat twee auto's elkaar niet eens kunnen passeren'', zegt Huissoon. De dorpsvereniging is volgens haar al enkele jaren bezig om te proberen het gemotoriseerde ver- Probleem van populaire sluiproute bij Wolphaartsdijk na jaren aangepakt keer te weren van het Leuterwegje. ,,We hebben daar vaak contact over gehad met het waterschap, maar het was allemaal niet zo gemakke lijk. Onderzoek na onderzoek moest worden uitgevoerd. We hebben er nu al zo lang niets meer over gehoord, dat ik er eigenlijk niet meer op had gerekend.'' Flexibele paal Om de veiligheid van het lang zame verkeer te verbeteren, wil het waterschap de weg aan de noord zijde afsluiten met een flexibele paal. Flexibel omdat landbouwers de weg nog wel moeten kunnen gebruiken voor mesttransporten. ,,Daar hebben we ook altijd voor gepleit'', zegt Huissoon. ,,De weg is zo smal dat die mestvrachtwagens er niet kunnen keren.'' Als het aan de dorpsvereniging ligt, kunnen ook hulpdiensten gebruik blijven maken van het weggetje. Het ove rige verkeer wordt geacht via de Veerweg naar de jachthavens te rij den. Goese horeca-ondernemers hoeven de rest van het jaar maar de helft van de belasting te betalen voor hun ter rassen. Dat heeft de gemeente beslo ten. Het gaat om het deel van het ter ras dat al bestond vóór de corona crisis uitbrak. De terrassen mogen sinds begin deze maand open, maar er mogen veel minder tafels en stoeltjes staan vanwege de 1,5 meter maatregelen. Daarom halveert de gemeente de 'terrasbelasting'. Veel ondernemers hebben hun terrassen tij delijk mogen uitbreiden, bijvoorbeeld door er een stukje van de Grote Markt bij te pakken. Over het deel dat er is bijgekomen, hoe- ven de ondernemers slechts het symbolische bedrag van 1 euro per vierkante meter per jaar te betalen. Volgens wethouder Cees Pille kiest de gemeente voor deze oplossing, omdat het niet mogelijk is om hele maal niets in rekening te brengen. De gemeente besloot al dat de ho- reca-ondernemers helemaal geen belasting voor hun terras moesten betalen over de periode dat ze ver plicht gesloten moesten zijn. Al met al loopt de gemeente 27.000 euro mis door al deze maatregelen. Voor een terras van vijftig vier kante meter op de Grote Markt moet normaal ruim 4200 euro per jaar worden betaald. Op locaties als het Bleekveld, de haven en de Vlas- markt gaat het om ruim 2500 euro. vrijdag 19 juni 2020 Het wordt een kale boel aan de Goese veste. Vijftien beeldbepalende kastanjes worden gerooid. foto johan van der heijden Kastanjes aan veste gerooid Het doek valt voor vijftien beeldbepalende kastanjes aan de Voorstad en de Oostsingel in Goes. ,,Het doet pijn, maar we zien geen andere mogelijkheid dan de bomen te rooien'', zegt wethouder Cees Pille. Rob Paardekam Goes - Cees Pille, wethouder BE Een langgekoesterde wens van veel inwoners van Wolphaarts- dijk gaat in vervulling: auto's worden binnenkort geweerd van het Leuterwegje. ,,Ik had er ei genlijk niet meer op gerekend'', zegt voorzitter Sjaan Huissoon van de dorpsvereniging. Rob Paardekam Wolphaartsdijk Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51