4 DISCUSSIE OMSTREDEN VERLEDEN A Adm. De Ruyterweg Piet Heinstraat Witte de Withlaan Ze liggen onder vuur, onze zeehelden. De een wil hun namen en beelden uit het straatbeeld wissen. Anderen zien dat als een aanval op onze identiteit. Veel Nederlanders hebben geen idee wie 'onze' zeelieden waren. vrijdag 19 juni 2020 Michiel Adriaenszoon de Ruyter 1607-1676 De in Vlissingen geboren De Ruyter wordt in binnen- en buitenland als de grootste Neder landse zeeheld beschouwd. In 1667 was de tocht naar Chatham, waarbij een belangrijk deel van de Engelse vloot werd veroverd en vernietigd, een huzarenstukje. In de huidige discussie over om streden heldendaden speelt hij geen rol van bete kenis. Zijn verdiensten als 'redder des vader lands' in het Rampjaar 1672 zijn daarvoor te groot. Toch stond eerder deze week oud-marinier M.H. Tromplaan Jan Pieterszoon Coen 1587-1629 Het standbeeld van Coen in Hoorn was al mikpunt van kri tiek toen het eind 19de eeuw werd opgericht. Ook toen al noemden tegenstanders hem een 'hond'. Premier Mark Rutte wees er onlangs op dat we niet alleen naar Coens negatieve kanten moeten kijken, maar dat hij ook 'een visionair bestuurder' was. Coen was in dienst van de Ver enigde Oost-Indische Compag nie (VOC), waar hij opklom van onderkoopman tot gouverneur- generaal. ,,Zijn voorgangers kre gen de zaak niet op poten, maar hij heeft de boel gereorganiseerd waardoor het bedrijf tweehon derd jaar kon blijven bestaan'', vertelt Jur van Goor, voormalig hoogleraar kolonialisme aan de Universiteit Utrecht en biograaf van Coen. ,,Hij veroverde het huidige Ja karta en maakte dat tot hoofd kantoor van de VOC. Jakarta - Batavia zoals het toen heette - was voordien een onbeduidend stadje maar is nu nog steeds het middelpunt van de Indonesische archipel.'' De VOC was het enige Neder landse bedrijf dat van de Staten- Generaal handel mocht drijven met Azië. Omdat de VOC volle dige zeggenschap wilde over de specerijenhandel in 'de Oost' en omdat de Nederlandse republiek nog in oorlog was met Spanje, vocht Coen tegen Spanjaarden en Portugezen. Ook de rivaliserende Engelsen hield hij weg. Eilandbewoners werd het ver boden handel te drijven met an deren dan de VOC. Coen staat bekend als de 'slachter van Banda'. De inwoners van die ei landgroep wilden hun nootmus kaat niet alleen aan de Nederlan ders verkopen. In 1621 rustte Coen een strafexpeditie uit. Een groot deel van de bevolking kwam om door ziekte, werd ver moord of afgevoerd. Van de onge veer zesduizend Bandanezen (Van Goor: 'Er zijn weinig bron nen met exacte aantallen') bleven er volgens schattingen slechts zeshonderd inwoners over. Tijdens de Japanse bezetting werd in Indonesië al een beeld van Coen vernietigd. Van Goor snapt dat hij omstreden is. ,,Hoe- wel er zeker nuanceringen zijn aan te brengen, is Banda natuur lijk een schandvlek. Het conflict over de nootmuskaat sleepte al jaren en uiteindelijk wilde Coen daar een eind aan maken. Zelf was hij niet bij de eindstrijd aan wezig, maar hij was wel verant woordelijk.'' Hans van Soest Hoorn Hoorn is vandaag het decor van twee demonstraties over het stand beeld van Jan Pieterszoon Coen. Onder het devies 'stop de genoci deverheerlijking', eisen actievoer ders dat het beeld wordt wegge haald. Er is een tegendemonstratie aangemeld van de groep 'Coen is OK', die opkomt voor 'onze cul tuur, tradities en ons erfgoed'. Coen is niet het enige personage uit onze geschiedenisboekjes dat onder vuur ligt. Vrijwel elke ge meente heeft wel een zeehelden buurt en al jaren woedt een discus sie over de vraag hoe we daar mee moeten omgaan. De een pleit voor verwijderen van straatnaambordjes en standbeelden, de ander betoogt dat je de 17de eeuw niet kunt ver oordelen op basis van normen van nu. Het was een andere wereld. Waar hielden die in veel gevallen inmiddels omstreden historische figuren zich eigenlijk mee bezig? Witte de With 1599-1658 In Rotterdam heeft een naar vlootvoogd Witte de With ver noemde kunstinstelling haar naam veranderd. Volgens de directie herinnert de naam aan het 'pijnlijke koloniale verle den van ons land'. De With monsterde als 16-jarige aan op een VOC-schip. Hij was in dienst van Jan Pieterszoon Coen, klom op tot kapitein en voerde onder andere een zoge heten hongitocht uit, waarbij op de Molukken kruidnagelbo men werden vernield om de prijs van het specerij op te voe ren. Later ging hij in dienst bij de West-Indische Compagnie (WIC). Onder Piet Hein nam hij deel aan de verovering van de Zilvervloot. Als admiraal moest hij daarna de bezittingen van de WIC in Brazilië verdedi gen tegen de Portugezen. ,,Hoe- wel de WIC ook betrokken was bij de slavenhandel en er in Brazilië plantagehouders waren die slaven hielden, heeft De With nooit in slaven gehan- deld'', vertelt historicus Anne Doedens, die een biografie over hem schreef. De With was bij leven om streden en lag nogal eens over hoop met zijn superieuren. Toch zou hij aan het eind van zijn leven alsnog bewierookt worden. De With was vicead- miraal van de marine tijdens GO Zeevaarders Wat deden deze mannen nu precies?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4