Zeeuwse behandelaars zien 'achterstallig onderhoud' bij sporters 16 Sinds enkele weken zijn behandelaars, zoals fysiotherapeuten en sportmasseurs, weer volledig aan de slag. Hoe staan zij in de 'nieuwe werkelijkheid' en welke gevolgen ervaren ze na een periode waarin ze geen of weinig patiënten konden behandelen? Voor sportmasseur Mark Verhage, werkzaam in Axel en Hulst, zijn maart en april normaliter heel drukke maanden in verband met de voorjaarsmarathons. Verhage, die zelf te boek staat als één van de snel ste atleten uit Zeeuws-Vlaanderen, ziet dat veel atleten op een hoog ni veau qua belasting zaten. ,,Ze had den de trainingskilometers voor de marathon al in de benen en zijn vaak 'gewoon' door blijven trainen. Zij misten hun behandelingen.'' Daarnaast behandelt Verhage veel stressgerelateerde klachten. ,,Ook die patiënten konden niet langsko men, terwijl dat wel nodig was. Vooral omdat de werkzaamheden vanuit huis op een vaak minder ge schikte werkplek toch doorgingen. Woensdagvond 6 mei stond mijn telefoon dan ook roodgloeiend'', re fereert de Zeeuws-Vlaming aan de datum waarop hij zijn werkzaamhe den weer mocht hervatten. Oefenschema Fysiotherapeut en manueel thera peut Job Leeuwangh kon in zijn praktijk van Fysant in Zierikzee ge durende de crisis wel de uiterst noodzakelijke behandelingen voor zetten. Daarbij kun je denken aan re validatie van hart-/longpatiënten en revalidatie na een operatie. ,,Nu we alle patiëntgroepen weer kunnen ontvangen, zien we mensen die dui delijk verslechterd zijn'', beaamt Leeuwangh. ,,Bij de sporters zagen we dat de revalidatie van meniscus- en voorste kruisbandoperaties is ver traagd. Dat komt met name doordat de revalidanten toch minder goed uit de voeten konden en durfden met een eigen oefenschema minder dan met directe begeleiding.'' Op dit moment ziet Leeuwangh nog niet veel meer sportblessures, maar die verwacht hij wel in de ko mende periode. ,,Bij de hervatting van het sportseizoen zien we altijd meer blessures als gevolg van te snel te veel doen. Daarnaast hebben veel mensen nu twee a drie maanden echt minder bewogen, wat de risico's aanzien lijk verhoogt. De groep van mensen die als alternatief voor de sport school is begon nen met hardlo pen, heeft nog niet zoveel pa tiënten gebracht. In dat soort sporten ontstaan de meeste blessures gelei delijk en die openbaren zich meestal na twee tot vier maanden.'' Net als huisartsen en medisch spe cialisten ziet Leeuwangh ook dat het voor patiënten soms nog een drem pel is om zich te melden uit angst voor corona. ,,Dat heeft tot gevolg dat een deel van de blessures langer blijft voortbestaan en een moeizamer her stel zal hebben. Ook voor je algehele conditie is het belangrijk dat je regel matig actief bent. Als je daarin gehin derd wordt, is het belangrijk om daar tijdig iets aan te doen.'' „Patiënten zijn vooral blij dat ze weer terecht kunnen voor een be handeling'', merkt Brenda de Blaeij, osteopaat in Goes en Heinkenszand, op. ,,Voor veel van hen werd het echt tijd, omdat de lichamelijke ongemak ken verergeren naarmate ze langer onbehandeld blijven. Reguliere zorg in het ziekenhuis en bij de fysiothe rapeut mocht slechts in enkele nood zakelijke gevallen worden voortgezet of via videoconsulten. Als osteopaat werken wij alleen 'met onze handen', dus waren videoconsulten onge schikt. Ter ondersteuning gaven wij wel adviezen of tips voor thuis.'' De Blaeij wijst er op dat het li chaam bij blokkades of ongemakken zal gaan compenseren door spieren of gewrichten anders te belasten. ,,Dat zorgt op de lange termijn voor een opeenstapeling van klach ten, onder meer in de nek en rug. We zien ook meer nek- en schouderklach ten, wat veelal te wijten valt aan een niet-ergo- Ik hoop dat veel mensen het gevoel van buiten sporten vasthouden nomische thuiswerkplek. Ook be schrijven sommige patiënten stress- gerelateerde klachten, zoals hoofd pijn, slapeloosheid en vermoeid heid." Fysiotherapeut Anton Engels uit Middelburg ziet sinds de herope ning niet plotseling heel veel meer sporters. ,,Wat we wel meer hebben gezien en gehoord, zijn mensen die om advies vragen in relatie tot op bouw van het sporten. Hoe kunnen ze het sporten het beste weer op pakken? Of ze zijn begonnen met hardlopen (,,Wat moet je anders in deze tijd?") en vragen daarover ad vies. Veel adviezen gaan ook over schoeisel.'' Engels merkt bovendien op dat er een aantal sporters komt met 'ou dere of niet direct aan sport gerela teerde klachten'. ,,Daar hebben ze nu ineens tijd voor.'' Moment van rust Osteopaat De Blaeij ziet ook nog wel een positieve kant aan de afgelopen periode. „Sporters hebben veelal in dividueel aan hun conditie gewerkt door in de buitenlucht te gaan fiet sen, wandelen of hardlopen. Daar naast hebben velen de coronaperi ode ook ervaren als een moment van rust of herstel, wat juist voor meer (lichamelijke) ontspanning en een gezondere leefstijl heeft ge zorgd.'' Sportmasseur Verhage ziet met name in dat gesport in de buiten lucht wel een lichtpuntje. ,,Naast een goede balans in voeding, ont spanning en stress verhoogt het bui tenleven en sporten de weerstand. Dat is iets waar we met zijn allen aan moeten werken. Ik hoop daarom dat veel mensen het gevoel van bui ten sporten vasthouden.'' ïllï vrijdag 19 juni 2020 GO Fysio's en osteopaten hebben hun patiënten gemist. En andersom Menno Kole Vlissingen - Mark Verhage Osteopaat Brenda de Blaeij mag weer behandelen. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN V «ft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44