WIM HOFMAN Stoppen met roken ZEELAND 13 Zolang de kinderwagen maar bewoog, was Frank stil. Hij was nog een baby en hij huilde als hij niet sliep en hij sliep alleen als zijn wagen in beweging was en dus liep ik met Frank door de straten van het Schotse Aberdeen. Frank was daar in het Maternity Hospital geboren en hij droeg pampers en een truitje en een trappelzak, geen kilt. Er bestaan kinderkiltjes. Terwijl ik de wagen voortduwde, keek ik naar de huizen van Aberdeen. Bijna alle maal waren ze gemaakt van hetzelfde grijze graniet. Ze hadden leien daken en om hun voortuintjes waren op granieten muurtjes zwartgelakte ijzeren hekken geplaatst. Niet dat de bewoners niet van kleur hielden. Hun voordeur had meestal een frisse tint: tomatenrood, appelgroen, blinkend wit of warm geel. In de voortuintjes stonden roze of knalrode rozen. Ik daalde af door Watson Street naar het Victoriapark met zijn mooie bomen en een ronde, nooit werkende fon tein en met een bankje, waarop ik wilde gaan zitten. In de binnenzak van mijn jas had ik een kistje goede sigaren: Apati, made in Indonesia, roken is dodelijk. En ik had lu- cifers (Swan Vestas). Zo gauw ik was gaan zitten en het kistje sigaren tevoorschijn had gehaald, begon Frank hard te huilen. Het hielp niet als ik de kinderwagen een beetje heen en weer ging schommelen. Ik dacht na over die arme Frank en de uitspraak van een zekere Teppe: 'Ik lijd, dus ik besta.' En dus liep ik maar verder, het park uit en verschillende straten door. Ik herinner me de naam King's Gate, een straat die ik lang volgde en toen kwam ik uiteindelijk bij een hek met bomen en daarachter water: de Rubislaw Quarry, een groeve waar men zeker zestig miljoen ton graniet voor het bouwen van de stad uit de grond had gehaald. Het moest een meer dan honderd meter diepe en uiterst gevaarlijke put zijn, maar waarom men hem vol water had gezet, wist ik niet. Het regende veel in Aberdeen, dat wel. Het graniet van Aber deen is donkergrijs als het regent en het schittert hier en daar als de zon schijnt. Kerken en kantoren en winkels zijn uit het zware graniet opgetrokken en er zijn zelfs gebouwen in neogotische of art-decostijl. Op zulke dingen let je als je lang door zo'n stad loopt. Langzaam werd het donker. Lan taarns gingen aan. Soms zag ik weer een bank of een muurtje waarop ik mooi zou kunnen zitten. Maar zo gauw de wagen stil- stond, zette Frank het op een schreeuwen. Zelden heb ik een kindje zo dikwijls en zo erbarmelijk horen huilen op momenten dat ik een sigaartje wilde gaan roken. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Compensatie (4) De regering besloot tot plaatsing van een kazerne in Zeeland. De generaal verzette zich hiertegen, een officier onwaardig! In plaats van de generaal te ontslaan, ging mevrouw Visser hem helpen. Ze schroomde niet hiervoor de Zeeuwen te bedriegen. Zeeuwse bestuurders, handel niet als koopman over compensatie. U heeft een dure plicht ons goede land te behoeden voor degrada tie tot een bananenrepubliek waar een generaal regeert! De enige weg is de onafhankelijke rechter. Dit is de garantie van onze rechtstaat. Harm Kuiper, Middelburg Compensatie (5) Een extra zwaar beveiligde ge vangenis in Zeeland. Of de Zeeu wen daar op zitten te wachten tussen al het groen, de rust, de ruimte, de zon, de zee en het strand. Het gaat hier niet over za ken als zakkenrollerij of ver keerd parkeren. Het gaat hier over hele slechte ge mene mensen. Personen die de maatschappij op een verschrikke lijke manier hebben leeggeroofd met wanstaltige methoden, men sen die moorden hebben ge pleegd etc. Mensen die eigenlijk niet meer in de maatschappij thuishoren. Reken je niet rijk met dit soort aanbiedingen. Er is al een leegloop van jongeren in Zee land en er is ook te weinig politie. Zeeland wordt door Den Haag in vele opzichten gemin acht en heeft een slecht imago. Er zijn weinig kansen en in Zeeland valt niets te beleven, hoor je vaak vanuit de Randstad. Laat de bui tenwereld dit maar denken. Ik ben trots op Zeeland en ga er nooit weg. André Schrier, Schore Compensatie (6) Het commentaar (9 juni) met als kop: 'Wennen aan het idee van Wientjes' impliceert eigenlijk al, dat dit voorstel wordt aangeno men door de provincie als com pensatie voor het verlies van de marinierskazerne. De mariniers zouden zich hier vestigen met hun gezinnen, die een positieve bijdrage aan onze samenleving hadden kunnen geven. Nu worden wij opgezadeld met zware criminelen, die extra be waakt moeten worden. Alle an dere voorstellen, die als compen satie moeten dienen stonden al op de planning. Zoals een snel lere treinverbinding, uitbreiding van de kenniswerf en universi teit. Dit is dus geen ruimhartige compensatie, maar een beledi ging voor de Zeeuwen. Als dit plan wordt doorgezet, zal ons ver trouwen in Den Haag voorgoed weg zijn. P. Visser, Oost-Souburg Racisme Natuurlijk veroordeel ik racisme en slavernij, maar het verbaast me wel dat er tegenwoordig zo veel aandacht is voor slavernij van eeuwen geleden en nooit over slavernij van nu! Laten we opkomen voor de slaven van nu waar we nog wat aan kunnen ver anderen, de kinderarbeid in vele landen en nog erger de kinder prostitutie. Young lives matter! Majola Huijben, Oostkapelle Racisme (2) Ze eisen respect, maar ze dreigen ons met geweld. Ze eisen respect, maar plegen vernielingen en plunderen winkels. Ze eisen res pect, maar bekladden en vernie len onze standbeelden. Ze eisen respect, maar respecteren onze taal niet. Ze respecteren onze ge schiedenis niet, onze straatna men en onze historische gebou wen niet. Onze cultuur niet. Ze eisen respect, maar ze respec teren ons niet. Simon Tom, Zoutelande Geborgde zetels De geborgde zetels (9 juni) in het bestuur van het waterschap zul len vermoedelijk worden afge schaft. Dit is het advies van een door de Tweede Kamer ingestelde commissie. Op dit moment heb ben boeren en bedrijven ieder 3 extra (geborgde) zetels in de Al gemene Vergadering van Schel- destromen. Die extra zetels zijn nog een restant uit de Middeleeu wen toen alleen boeren en bui tenlui droge voeten wilden hou den. Hoewel velen dit niet als zo danig aanvoelen, het waterschap is toch van ons allemaal. Iedereen wil veilig en zonder overstromin gen en wateroverlast kunnen wo nen en iedereen is gebaat bij ge- zuiverd afvalwater en iedereen moet daar heffing voor betalen. In ons kiesstelsel van one-man-one-vote past geen voorkeurspositie meer voor boe ren en bedrijven. Geborgde zetels zijn democratische ondingen uit vervlogen tijden. Afschaffen. Tom Aalfs, Vlissingen 1,5 meter Hoe moeilijk kan het zijn? Heel moeilijk (10 juni). Als wij ons echt in het 1,5 meterkeurslijf laten hijsen veranderen wij in een mensenschuw volk. Een volk dat in iedere onbekende een drei gend gezondheidsgevaar gaat zien en staan wij elke dag mis schien wel een uur in de rij om op onze beurt te wachten. Daaraan gaan de middenstand, de toeris tenindustrie, de horeca en de kunstsector kapot, vertraagt het openbare vervoer en verdwijnt ons plezier in het leven voor en na het werk, mits we dat nog heb ben. Cees Schouten, Noordgouwe Column Als columnist zou ik behalve hele waarheden ook halve waarheden zetten om een goed leesbaar ver haal te maken(11 juni). Natuurlijk heeft mevrouw Van Dam geen paar ouwe sloffen in de Zak van Max gegooid al is het ons met de paplepel ingegoten. Als je uit een oer-katholiek nest komt groei je op met zusters en paters die in de missie zijn. Wie een heeroom in de familie had of een tante non netje was daar maar wat trots op. Als je thuis de korst van je boter ham liet liggen, werd je berispt. 'De negertjes in Afrika zouden er maar wat blij mee zijn'. We heb ben geleerd de korst van een bo terham te geven, nooit ieder de helft van een boterham. Nette kleding die niet meer gedragen wordt dumpen oké, maar zou het niet aardig zijn om er een mis- koopje bij te doen waar het label tje nog aan hangt? Margriet Overbeek, Terneuzen Zanddijk Beste gemeente Reimerswaal, beste provincie Zeeland, al eens gedacht aan eenrichtingsverkeer op de bestaande Zanddijk (12 juni) richting Yerseke en dan te rug uit Yerseke naar de snelweg via eenrichtingsverkeer (tracé bruin)? Heel veel goedkoper dan de bestaande oplossingen, veilig, geen bewoners uitkopen; daar heb je geen dure studies voor no dig. Dit advies was gratis. Ton Begijn, Vlissingen vrijdag 19 juni 2020 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator M De noodzaak om 1,5 meter afstand te hou den, lijkt bij niet iedereen meer even ur gent. FOTO MARCELLE DA- VIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41