'Ze kon zo omfloerst zingen, een unieke stem' MEDIA CULTUUR 25 Herbeleef Holland Pop Festival, Kralingen 1970! ANDRÉ RIEU tje water als douche.'' Haar onopge smukte uiterlijk maakte het door heimwee en hormonen gevoede enthousiasme van haar toehoorders echter nog wilder. Met Vera, deze girl next door, vergat je de oorlog tenmin ste even. Mateloos populair was ze. Toen haar land in 1939 Duitsland de oorlog verklaarde, had ze nog gedacht 'Daar gaat m'n carrière!', maar het tegen deel was het geval. Groot was dan ook de verbijstering onder haar land genoten toen Lynn in 1945 aankon digde dat ze ermee ophield. Ze zag voor zichzelf alleen nog een moeder rol weggelegd. Maar haar zangers bloed begon een jaar later alweer te bruisen en in 1947 ging ze opnieuw op tournee. Haar platen waren in middels ook elders in Europa in trek - ze gaf concerten in onder meer Ne derland en Scandinavië - en in 1948 brak ze door in de Verenigde Staten. Daar was ze in 1952 zelfs de eerste Engelse artiest die een nummer-1 hit scoorde, dankzij haar lied Auf Wieder- seh'n Sweetheart. Mede door de opkomst van de tele visie bleef Vera Lynn in vele landen Aan mijn optredens op legerbases zat niets van glamour een populaire zangeres. Ze maakte een serie platen met modernere nummers en stortte zich op allerlei liefdadigheidswerk, onder meer voor oorlogsveteranen, maar ook voor borstkankeronderzoek en gehandi capte kinderen. Nadat ze in 1969 de Britse onder scheiding Officer of the Order of the British Empire had ontvangen, werd ze in 1975 in de adelstand verheven als Dame Commander of the Order of the British Empire'. Van toen af mocht ze worden betiteld als Dame Vera Lynn. Haar laatste zangoptreden voor een publiek gaf Vera Lynn in mei 1995 in Londen bij Buckingham Palace, waar een concert plaatsvond ter gelegen heid van het vijftigjarig jubileum van de bevrijding van Europa na de Tweede Wereldoorlog. Ze was toen 78 jaar. Tien jaar later verscheen ze ook op de Victory in Europe Day 2005, ditmaal op Trafalgar Square, waar ze echter niet zong, maar een toespraak hield waarin ze de jonge generatie opriep 'nooit te vergeten wat de veteranen voor ons hebben gedaan'. Met de legendarische muziekfilm Stamping Ground In augustus 2013 bracht André Rieu een bezoek aan Vera Lynn in haar woonplaats Ditchling in het zuiden van Engeland. ,,Graag had den we haar te gast gehad bij de veteranenconcerten in Maastricht. We hebben het wel geprobeerd, maar ze reisde niet meer. Ze keek wel naar mijn concerten op televi sie, zei ze. Voor mij een eer.'' Jaren daarvoor had hij haar be naderd om te komen zingen op een concert dat hij in Engeland had. Zingen deed ze niet meer, maar wel kregen ze contact. Hij was vereerd dat hij haar mocht be zoeken. ,,Een fantastisch mens en geweldige artiest, die op de bühne stond over de hele wereld om zo veel mensen troost te bieden. Ze kon prachtig vertellen. Ze was al 96 toen ik bij haar was, maar het was niet zomaar een oude dame die ik tegenover me had. Ze liep met een rollator, maar vond dat maar niks. Een trotse, sterke vrouw.'' Rieu omschrijft Vera Lynn als een 'sterke persoonlijkheid'. ,,Die zo zacht en omfloerst kon zingen. Met een prachtige vibrato. Haar stem was uniek. Na één seconde herkende ik haar al: dSt is Vera Lynn. Een icoon is niet meer onder ons.'' Bij elk concert speelt André Rieu We'll meet again. ,,Toen we in En geland gingen optreden, zo'n tien, twaalf jaar terug, ben ik dat voor het eerst gaan spelen. In Enge land is dat altijd aan het einde van het concert. De hele meute gaat dan staan en zingen. Zo emoti oneel. Ik krijg daar zelf ook tranen van in mijn ogen. Zij heeft het lied groot ge maakt. Tot het einde der tijden zal ik We'll meet again blijven spelen.'' vrijdag 19 juni 2020 44 —Vera Lynn HOLLAND POP FESTIVAL KRAUNGEN Op 26 juni 2020 is het precies 50 jaar geleden dat het legendarische Holland Pop Festival 'Stamping Ground' plaatsvond in Kralingen. Ter ere van dit 50-jarig jubileum komt in het weekend van 26 juni de Directors Cut van de Nederlandse concertregistratie 'Stamping Ground' uit. Je kunt deze mooie film vanaf 26 juni bekijken in de Pathé bioscopen. Wil je liever thuis kijken? Dat kan met Pathé Thuis! Herbeleef Kralingen 1970 vanaf de bank of in de bioscoop! Ga naar pzc.nl/stampingground Als André Rieu in Engeland We'll meet again van Vera Lynn op zijn viool speelt, is het slot elke keer weer emotioneel. ,,Dan gaat ie dereen staan om mee te zingen. Ik krijg daar zelf ook tranen van in mijn ogen.'' Dennis Jansen André Rieu met zijn zoon Pierre (rechts) op bezoek bij Vera Lynn. foto pr andre rieugroep UNIEKE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25