Sluis hard getroffen door corona minder omzet JOL The Forces' Sweetheart Vera Lynn overleden Wat deed De Ruyter eigenlijk? Adviesorgaan SER pleit voor strengere selectie bij zorgvergoeding Veel ondernemers hebben te lijden onder de coronacrisis. Maar in Zeeland is Sluis echt keihard getroffen. Want geen Belgen, geen geld. Sluise middenstanders zagen hun omzet met 56 procent afnemen. Reserves verdampten. Komt het stadje dat weer te boven? zeeland 4 We'll Meet Again, staat gegrift in het geheugen van de oorlogsgeneratie Zeehelden zijn omstreden, maar wie kent hun daden?»P4 Het basispakket, waar zelden een vergoeding uit verdwijnt, is niet langer onaantastbaar. Het kabinet moet jaarlijks de inhoud van het uitdijende zorgpakket onder de loep nemen, concludeert de Soci aal-Economische Raad (SER) van daag in een advies over de betaal baarheid en kwaliteit van de zorg aan de bewindslieden van Volksge zondheid. 174 miljard in 2040 SER-voorzitter Mariëtte Hamer zegt in een interview met deze krant: ,,In het algemeen komen er makkelijker dingen in het pakket dan eruit gaan. Dat moet je voorko men, anders ontstaat er vanzelf sprekend groei. Als je iets toevoegt, moet je ook kijken wat je eruit wilt halen.'' De zorguitgaven rijzen nu al de pan uit. Ze stijgen van 87 mil- Ook specialistische behandelingen moeten onder de loep worden genomen jard euro nu naar 174 miljard euro in 2040. Rumoer De uitspraken van Hamer zijn op merkelijk, omdat sleutelen aan het basispakket vaak rumoer oplevert. Patiënten worden boos als er mid delen uit verdwijnen. Dat gebeurde eerder bij zware paracetamol en de rollator. Ook willen belangenorga nisaties juist een bepaalde behan deling, zoals een peperdure thera pie tegen de dodelijke spierziekte SMA, in het pakket. Er zit nog iets scheef, constateert de SER. Alle gangbare behandelin gen binnen de ziekenhuiszorg wor den nu standaard vergoed, maar ge neesmiddelen die mensen halen bij de apotheek worden eerst beoor deeld op wat ze kosten en welke ge zondheidswinst ze opleveren. ,,Wij spreken ons niet uit over wat er in het pakket hoort'', bena drukt Hamer. Maar gelijke monni- ken, gelijke kappen is wel belang rijk. ,,Ook medisch-specialistische behandelingen in het pakket moe ten steeds onder de loep worden genomen. Dan geldt: willen we deze zorg bieden tegen deze prijs en is er sprake van zinnige zorg?'' Patiëntendossier Daarnaast wil de SER-voorzitter dat arts en patiënt met elkaar in gesprek gaan over 'welke behandeling wel en welke niet wenselijk is', zoals nu ook gebeurt in coronatijd. Verder vindt de overheidsadviseur dat er één elektronisch patiëntendossier in de zorg nodig is, een plan dat eer der politiek werd afgeschoten.P9 Nieuwsmedia 56% 'Basispakket zorg niet groter' Als er nieuwe medicijnen of be handelingen in de basisverzeke ring komen, dan moet er ook ge keken worden welke zorg uit het pakket kan. Dat is een belangrijk advies van de SER om de explo derende zorgkosten in te dam men. Edwin van der Aa Hanneke van Houwelingen Den Haag - Mariëtte Hamer, SER-voorzitter Vandaag is er flink wat ruimte voor 21°C de zon pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1