II 19 Ook volleybalster Celeste Plak last pauze in Benedek overleden Nuis: geen Lorentzen Geen Frenkie versus Luuk Frenkie de Jong mist vanavond vanwege een kuitblessure de uitwedstrijd van FC Barce lona tegen het FC Sevilla van spits Luuk de Jong. De 23-jarige middenvelder was gister ochtend niet van de partij op de groepstrai ning van Bar^a en is buiten de selectie ge laten. De Nederlander deed dinsdag ook al niet mee in de thuiswedstrijd tegen Leganés (2-0), nadat hij bij de herstart van La Liga tegen Real Mallorca (0-4) in de slotfase was gewisseld met lichte fysieke klachten. Chelsea strikt Timo Werner Timo Werner stapt over van RB Leipzig naar Chelsea. De spits van het Duitse nationale elftal wordt daardoor ploeggenoot van de bij Ajax vertrokken Hakim Ziyech. Chelsea be taalt naar verluidt rond de 50 miljoen euro voor de komst van de 24-jarige Werner. De aanvaller tekent volgens de Duitse krant Bild in Londen een contract tot halverwege 2025. Werner speelt sinds 2016 bij Leipzig, dat hem destijds overnam van VfB Stuttgart. Bertens: nog geen ja of nee Kiki Bertens neemt nog geen beslissing over haar deelname aan de US Open. ,,Ik wacht af tot half juli en kijk wat de andere speelsters doen. Op dit moment mogen wij ook nog niet internationaal reizen'', aldus de mon diale nummer 7. Bertens richt zich eerst op een demonstratietoernooi in Berlijn, half juli op gras en hardcourt. De US Open staan gepland vanaf 24 augustus, zonder publiek. 'Bryant crashte door mist' De helikoptercrash waarin basketballegende Kobe Bryant in januari overleed, is waar schijnlijk veroorzaakt door dichte mist. De piloot zou zijn oriëntatie zijn kwijtgeraakt. Dit concluderen onderzoekers van de Ame rikaanse overheid. Naast Bryant verloren nog acht mensen het leven, onder wie een van de dochters van de oud-basketballer. Ze liepen al zó lang op hun tenen. Juist door de gedwongen rust in de voorbije maanden ontdekten de Oranje-volleybalsters dat het vuur bij hen is verdwenen. Daarom last na sterspeelster Lonneke Sloetjes nu ook Celeste Plak (24) een lange pauze in. Anne Buijs (28) twijfelt nog. Het is zomaar een middag in juni en Anne Buijs en Celeste Plak zijn in een sporthal. Tot drie maanden geleden zou niets aan deze setting vreemd zijn, maar nu is alles an ders. Het coronavirus biedt ruimte voor bezinning. Plak: ,,Ik kan uit puffen. Eindelijk. Dan komt er ineens uit wat ik de laatste jaren heb opgekropt.'' Conclusie: ze last een pauze in. Even geen topvolley- bal. ,,De gretigheid naar de bal is weg. Dat speelt al een tijdje.'' Buijs: ,,We hebben nog drie maanden voordat het clubvolley bal begint. Misschien gaat het dan weer kriebelen, want in principe vinden we volleybal hartstikke leuk. We hebben de grootste lol als het lukt.'' Ze zucht en vervolgt: ,,Maar het idee van zes keer in de week trainen, plus twee wedstrij denPlak: ,,Of als het tegenzit: vier wedstrijden per week.'' Zij laat vanaf nu verstek gaan bij de trainingen van het nationale team, die deze week weer begin nen. Buijs haakt wel aan. Zij speelde afgelopen seizoen bij THY in Turkije en is rond met een nieuwe club, maar mag die nog niet bekendmaken. ,,Ik heb nog geen contract bij een club voor komend seizoen, maar ik zit niet in de stress of zo'', zegt Plak, die het afgelopen sei zoen voor het Turkse Aydin uit kwam. ,,Als ik er nu aan denk dat ik moet beginnen, krijg ik een knoop in mijn maag. Dan word ik helemaal niet goed. Pas in januari weer beginnen, voelt op dit mo ment als de verstandigste keuze.'' Bijkomen Voor de coronatijd gingen club verplichtingen naadloos over in periodes met Oranje. Ze speelden vaak binnen een paar weken op verschillende continenten. Vrije dagen waren schaars en stonden altijd in het teken van bijkomen. Herstellen van de vermoeidheid. Plak: ,,Ik heb het goed verborgen gehouden, ik kan een heel goede glimlach opzetten, maar eigenlijk komt het al te lange tijd niet meer uit mijn hart. Topsport is hard werken, doorgaan. Je probeert je altijd sterk te houden. Tot ik dacht: misschien is het juist sterk om aan de bel te trekken. Je kunt je men taal en fysiek niet meer opladen. Na een gewonnen wedstrijd kun je niet genieten, je moet door.'' Ik heb nu geen zin om me te bewijzen. Voor een topsporter is dat héél slecht Plak (24) debuteerde in 2012 in het Nederlands team, vorig jaar won ze met haar toenmalige Itali aanse club Novara de Champions League. Buijs komt sinds 2008 voor Oranje uit, zij is al jarenlang een vaste waarde in de basis. Buijs (28): ,,Voor de wereld is het hele maal niet fijn natuurlijk, maar voor ons is deze gedwongen pauze eigenlijk ideaal. Leven zonder druk, dat hebben we de afgelopen zeven jaar niet kunnen doen.'' Haar ploeggenoten zijn 'lief en leuk', zegt Plak. Maar de aanwas in Nederland is relatief klein. ,,Altijd dezelfde kamergenoot, al hebben we een goede klik, maar elke och tend kijk je weer tegen diezelfde kop aan. Alle grapjes en opmerkin gen heb je op een gegeven mo ment wel gehad.'' Lachend: ,,Dan komt er een moment waarop je als iemand hoest al denkt: hou toch je kanis. Dus, eh, het is ook wel lek ker om elkaar even niet te zien.'' Na succesvolle jaren - tweemaal EK-zilver, vierde op de Olympi sche Spelen in 2016 en op het WK in 2018 - volgden flinke teleurstel lingen. De olympische kwalificatie eindigde in een zware deceptie en op het laatste EK werd Nederland in de kwartfinale op pijnlijke wijze uitgeschakeld. Buijs: ,,Dat helpt ook niet. Als je wint, is het tenminste nog leuk.'' Plak: ,,Iedereen liep ook op z'n te nen. Dat was op het veld absoluut te zien. Ik denk dat mensen onder schatten hoe zwaar het is, wat een slagveld het is.'' Sterspeelster Lon neke Sloetjes (29) meldde in mei al dat ze een sabbatical inlast. Plak: ,,Dat snap ik volkomen. Lon is het kopstuk, alle ogen zijn altijd op haar gericht. Nu spreek ik me ook uit, er zullen wellicht ook anderen in dit team even niet lekker gaan.'' Leven als volleyballer is ook mooi, zegt Buijs. ,,We zien veel van de wereld, ontmoeten veel verschillende mensen en het is gaaf dat we de kans hebben op we reldniveau te spelen. Maar het is ook zwaar en als je de gretigheid kwijt bent, wordt het lastig.'' Plak: ,,Bij mij is dat nu zo. Ik heb geen zin om me te bewijzen. Voor een topsporter is dat héél slecht. Ik wilde zo graag, zó graag, en toen...'' Ze ademt hard uit en zegt: ,,Weg! Ik hoop dat het terugkomt, door de tijd te nemen. Het zit in me, maar het vlammetje is momenteel even uit. Ik wacht op het paasvuur.'' Quote van de dag 'Ik schaam mij voor wat we hebben gedaan voor zwarte mensen over de hele wereld' vrijdag 19 juni 2020 WATERPOLO Tibor Bene dek is op 47- jarige leeftijd overleden. De Hongaar won in zijn carrière tot drie keer toe olympisch waterpolo- goud; op de Spelen van 1996, 2000 en 2004. Na zijn loop baan werd hij bondscoach. In mei stopte Bedenek als trainer bij de club UVSE, naar verluidt omdat hij alvleesklier kanker had. SCHAATSEN Havard Lo- rentzen ziet af van een contract bij Team Regge- borgh. De Noor, olym pisch kampi oen op de 500 meter, kiest ervoor om in zijn vaderland te blijven trainen onder de Ca nadese oud sprinter Je remy Wother- spoon. Kjeld Nuis had ge hoopt Lorent- zen te strik ken als spar ringpartner. VOETBAL VOETBAL TENNIS BASKETBAL 'Gretigheid naar bal is al tijdje weg' Lisette van der Geest Den Haag Celeste Plak tijdens de Olympische Spelen van 2016. ,,Na een gewonnen wedstrijd kun je niet genieten, je moet door.'' foto rim pas - Celeste Plak —Pep Guardiola

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19