NIEUWS 13 President Macron van Frankrijk: Nederland zet toekomst Europa op het spel De Europese leiders praten vandaag over het coronafonds en de komende begroting. Er wordt nog niks besloten, ieder mag zijn standpunt uiteenzetten. Dat van Nederland was controversieel en is niet veranderd. Wat ligt er ook alweer op tafel? Mark Rutte en zijn collega's bespreken voor het eerst twee belangrijke voorstellen van de Europese Commissie. Die kwam eind mei met haar plannen voor 1) de komende meerjarenbegro ting tot 2028 en 2) een herstelfonds om de landen te helpen die het ergst zijn getroffen door de coro nacrisis. Met het eerste voorstel is 1100 miljard euro gemoeid, met het tweede 750 miljard. Zit iedereen op één lijn? Nee, niet bepaald. Nederland hul digt samen met Oostenrijk, Dene marken en Zweden (de veelbe sproken Vrekkige Vier) nog steeds het standpunt dat de begroting niet meer mag bedragen dan 1 pro cent van het BNP van alle lidstaten samen. Dat komt neer op 1020 mil jard. Tegelijkertijd ligt er ook een compromisvoorstel op tafel van de Belg Charles Michel, de voorzitter van de Europese Raad (waarin alle EU-leiders verenigd zijn). Hij wil naar 1094 miljard. Ook het Euro pees parlement heeft een sugges tie gedaan: 1324 miljard. Nu zit het parlement niet bij de onderhande lingen, maar het moet uiteindelijk wel de begroting goedkeuren. En natuurlijk gaat het niet alleen over de omvang van de begroting, maar ook over de manier waarop al dat geld wordt besteed. Een groot deel ervan wordt bijvoorbeeld op geslokt door de Green Deal-plan nen van Eurocommissaris Frans Timmermans. Maar ten koste waarvan? Een aantal Oost- en Zuid-Europese landen bijvoor- beeld vindt alles best, als er maar niet beknibbeld wordt op de land- bouwgelden die zij krijgen. En hoe zit het met het coronanoodfonds? Ook daar is het laatste woord nog lang niet over gesproken. De dis cussie gaat hier niet zozeer over de hoogte van het bedrag of om het doel: het op gang krijgen van de economieën en het ondersteunen van investeringen. De Commissie wil hiervoor 750 miljard euro uit trekken, die ze wil lenen op de ka pitaalmarkt. Volgens Commissie voorzitter Ursula von der Leyen is dat geen probleem, want de kre dietwaardigheid van de Commis sie is 'zeer hoog'. In het plan van de Commissie is een derde van dat bedrag beschik baar voor leningen. Landen die, onder voorwaarden, geld lenen uit dat fonds, moeten het later terug betalen. De rest, 500 miljard dus, wordt verstrekt in de vorm van subsidies en hoeven met te worden terugbe taald. Althans, niet door de getrof fen landen, maar uiteindelijk na tuurlijk wel aan de kredietver strekkers. Wat de Commissie be treft, moet dit gebeuren in de peri ode tussen 2028 en 2058. Dit moet dan worden opgenomen in toe komstige begrotingen. Wat vindt Nederland hiervan? Nederland heeft nog een paar dringende vragen, zoals dat heet in onderhandelaarstaal. Volgens een Brusselse bron moet vooral duide lijk worden waar al dat geld heen gaat, hoe het wordt besteed en wie daarover gaat besluiten. Als je als EU geld gaat uitgeven, zo is de re denering, dan doe je dat niet door eerst ja te zeggen en vervolgens maar te zien wat ervan komt. ,,Dat valt niet uit te leggen aan de belas tingbetaler.'' Wat ook niet uit te leggen valt: dat landen als Italië en Spanje blijven zeggen dat ze graag heel veel geld willen en dat alles dan wel goed komt. Het standpunt van Nederland is heel helder en is ook niet veranderd: ,,We zijn niet tegen geld uitgeven, maar wel als we niet weten wat ermee ge beurt.'' Ook vindt Nederland het niet oké als de geleende miljarden pas worden terugbetaald vanaf 2028. De dip waarin Europa nu zit is scherp, zo klinkt het, maar zal niet lang duren. Waarom dus niet zo snel mogelijk beginnen met terugbetalen? Wat vinden andere landen ervan? Dat verschilt. Sommige zijn het met Nederland eens, andere ver schuilen zich achter Nederland, weer andere gooien met termen variërend van 'asociaal' en 'niet- solidair' tot 'weerzinwekkend' en 'totaal onacceptabel'. In verschil lende landen zijn media op zoek gegaan naar de 'aard van de Neder lander'. Zo vroeg de Belgische krant De Standaard zich af waarom de Nederlanders de vrekken van Europa zijn. Het Duitse Die Zeit schrijft over het 'koude nee' van Den Haag. De Franse president Macron vreest zelfs dat Nederland met zijn 'koppigheid' de toekomst van Europa en de Europese Unie op het spel zet. Komen de leiders er vandaag al uit? Nee. Deze bijeenkomst is vooral bedoeld om elkaars nieren te proe ven. Natuurlijk is er de afgelopen tijd al wel veel onderling contact geweest. Ook Nederland heeft met een aantal landen al overlegd. Maar het is nu voor het eerst dat de leiders van alle 27 lidstaten bij el kaar zijn. Elk van hen mag uiteen zetten hoe hij of zij tegen de plan nen van de Commissie aankijkt. Charles Michel, de voorzitter van de Europese Raad, gaat aan de hand hiervan vervolgens proberen een zogenoemde 'negotiation box' te maken, een raamwerk voor de echte onderhandelingen. De druk ligt nu dus weer even bij de Belg. vrijdag 19 juni 2020 GO M De Duitse bondskanse lier Angela Merkel in gesprek met minister-presi dent Mark Rutte en bondskanse lier Sebastian Kurz van Oos tenrijk, op 20 februari, vlak voor de coronacrisis uitbrak. FOTO BLOOMBERG De dans om de Europese miljarden is begonnen Mark van Assen Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13