1 Bijna 100 dagen 12 NIEUWS Na een zwangerschap van slechts 26 weken en één dag wordt Milou geboren, 800 gram licht. En in coronatijd mogen opa's, oma's en andere familie het ziekenhuis niet in om kennis te maken met de piepkleine aanwinst. In Veldhoven hebben ze daar wat op gevonden. Veldhoven Natuurlijk ben je blij als je kindje er is. Maar als Michiel Wetzer op 17 april met zijn vriendin naar het Maxima Me disch Centrum (MMC) in Veldhoven rijdt, kan hij moeilijk beweren klaar te zijn voor het vaderschap. In elk ge val in praktische zin nog niet. ,,De uitgerekende datum was 26 juli. Dit was echt veel te vroeg.'' Maar een weg terug is er op 20 april niet meer. Milou wordt geboren. En ja, dan ben je uiteraard blij en trots. ,,Maar tege lijkertijd weet je totaal niet wat je de komende tijd te wachten staat." Eén ding staat in tijden van corona wel vast: de trots en blijdschap delen met familie is heel wat moeilijker. Bezoek op de afdeling waar Milou ligt, is niet toegestaan. Nog geen vijf minuten. En die - noodzakelijke - maatregelen vallen soms zwaar, ziet Heidi van de Mortel, senior verpleeg kundige pasgeborenezorg in het MMC. „Eigenlijk mogen alleen de ouders bij hun kind. Bezoek van broertjes, zusjes of andere familie is nu niet toegestaan. In één geval moest zelfs de moeder tijdelijk weg bij haar baby, omdat ze klachten had en wachtte op een testuitslag. Dat is dramatisch, het laatste wat wij willen is ouder en kind scheiden." Eén van de ouders kan in het MMC altijd bij de baby op de kamer slapen. Voor de moeder geldt wel dat de gezondheid dit toe moet laten na de bevalling. Mede door corona en met steun van het Ronald McDonaldhuis kwam de ontwikkeling van een nieuw webcamsysteem in een stroom versnelling, vertelt Van de Mor tel. Het systeem, met de naam ScreemScreen, zorgt ervoor dat ouders 24 uur per dag via een webcam kunnen kijken naar hun kindje. Maar - net zo belang rijk- daarbij ook kun nen spreken met de verpleegkundige, of ouders en vrienden kunnen uitnodi gen mee te kijken. „Je wilt mensen die hier fysiek niet kunnen zijn, toch iets bieden'', zegt Van de Mortel. ,,Om deze tijd dragelijker te maken.'' Ouders kun nen 24 uur per dag inloggen, anderen kunnen dat alleen op uitnodiging, voor een beperkte tijd. Mede van wege de privacy worden er geen data opgeslagen, de beelden zijn enkel live te bekijken. Meekijken Wetzer zag Van de Mortel op de zie kenhuisgang pielen met de laptop en na een kort gesprek werd Milou de eerste baby die een webcam van het systeem op haar gericht kreeg. De kersverse vader nodigde opa, oma's en vrienden een paar keer uit mee te kijken bij een zorgmoment. ,,Mijn familie kon dan onderling met elkaar praten, terwijl ik ze niet kon horen. Zo stoorden we Milou niet te veel en kon ik mij richten op het verscho nen.'' Overleg met de verpleging is op deze manier ook mogelijk, zon der naast het kindje te staan en hem of haar te storen. „Het is een groot voordeel over een kindje te praten, als je de baby tegelijkertijd ziet", zegt Van de Mortel. Webcams zijn niet nieuw op dit soort kinder afdelingen; ze worden in meer ziekenhuizen ge bruikt. Het is vooral de makkelijke manier waarop ouders, familie en zorgmedewerkers mee kunnen kijken Het laatste wat wij willen, is ouder en kind van elkaar scheiden en praten, wat het systeem zo han dig maakt. En de techniek erachter kan grote voordelen gaan opleveren, zegt Van de Mortel. ,,We staan pas aan het begin. Zo wordt onderzocht of er slaapanalyses gemaakt kunnen worden van de baby's op basis van de beelden. En we kijken of de alarmfunctie aan het beeld gekop peld kan worden. Als het alarm dan afgaat, zien wij meteen op beeld wat er aan de hand is.'' Expats Momenteel hebben vier bedden in het MMC een camera, maar de bedoeling is dat al snel alle achttien bedden van neonatologie ermee uit gerust worden. ,,Ook na corona wil len we hiermee verder. We hebben in Eindhoven bijvoorbeeld veel ex pats, en verre familie is niet altijd in staat snel hierheen te komen. Hele maal niet als een kind zo vroeg geboren wordt." Bewegende beelden geven een be tere indruk van Milou, vindt Wetzer. Maar het blijft natuurlijk anders dan in het echt. „In middels gaat het goed met Milou, ze weegt al bijna twee kilo, ze is van de beademing af en we hopen dat ze over vier weken met ons mee naar huis mag. Ik ben blij dat onze ouders hun kleindochter hebben kun nen zien. Maar de tijd dat Mi lou zo klein was, dat ze nog niet eens een kilo woog, was ook bijzonder. En niemand gaat echt weten hoe dat was, ook de opa en oma's niet. Dat doet toch wel een beetje pijn." IN QUARANTAINE Weet u nog: de angst van de eerste dagen, de eer ste weken zelfs? Angst over iets wat we eerst hadden af gedaan als een griepje in Azië, die langzaam omsloeg in paniek over een dodelijk virus dat ons berei ken kon en toen zomaar bereikt had. Shit, waar waren we in beland! Dat je de deur niet uit durfde, met een boogje om alle mensen heen liep als het dan toch moest? Dat er gehamsterd werd in de winkels. Rijen, ruzies. Dat al les sloot. Dat het doodstil op straat was. In alle wereldsteden. Dat we eerst geen handen moch ten schudden en toen thuis moesten gaan werken. Dat we daar vervolgens aan de beeldbuis gekluisterd zaten voor alle jour naals en tussendoor zes nieuws- websites bijhielden? Hoe gefocust we waren op de dodencijfers: vijf doden begin maart, daar schrok ken we van; 14 maart hadden we tien sterfgevallen: de angst greep ons bij de keel. We hadden geen idee wat ons nog boven het hoofd hing. Behalve dreiging. De op komst van de medische experts. Diederik Gommers en Marion Koopmans, en Jaap van Dissel na tuurlijk, de directeur van het RIVM, het instituut dat we eerst alleen kenden van een ruzie met de boeren. Gebarentolk Irma Sluis, die alle dagen naast Mark Rutte stond, die ons elke week even bijpraatte over de situatie in het land. Dat op slot ging. Alle landen die op slot gingen. En onze vakantie! Ze pakten ons onze vakanties af! Zou het ooit nog goed komen? Van het slot Weet u nog? Bijna honderd dagen geleden begon het. We zaten er met z'n allen middenin en toch bent u waarschijnlijk de echte pa niek alweer vergeten. Daar moet u voor graven. Dat gaat snel en dat hoort ook zo, want dat is ons overlevingsmechanisme. De maatschappij gaat weer van het slot, in een razend tempo. Ik zou willen dat we een paar lessen uit de situatie zouden trekken. Niet alleen over wat fout is gegaan, maar ook of we ons leven niet wat anders moeten inrichten. Maar het is niet aan mij om die te for muleren. Dan word ik commen tator en dat ben ik hier niet. Ik was slechts even de kroniek schrijver van een bijzondere peri ode in ons leven. Nu de situatie in het land stabiliseert, ga ik er weer van tussen. Zaterdag sluit ik nog even af met wat lessen die ik per soonlijk heb getrokken. Maar dan is het echt klaar. Een vraagje nog: vergeet de honderdduizenden niet die de deur nog niet uit dur ven of kunnen. En blijf gezond! vrijdag 19 juni 2020 GO Je kleinkind voor 't eerst zien... via de webcam Bart Gotink Op het scherm kunnen de ouders de baby zien en praten met de verpleegkun dige. FOTOMMC VELDHOVEN - Heidi van de Mortel, verpleegkundige Frank Poorthuis Rotterdam Net als veel Nederlanders blijft journalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 97.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12