Restaurantfeestje eindigt in coronadrama: vader overlijdt 9 Waar zijn de files gebleven? We rijden weer bijna evenveel kilometers als vóór de coronacrisis, maar dan meer verspreid over de dag. Als we dat blijven doen, kan het filespook weleens lang wegblijven. Flitsmeister, het bedrijf achter de verkeersapp, heeft de kilometers van de 1,7 miljoen gebruikers gedu rende dertien weken corona geana lyseerd. Na de afkondiging van strenge maatregelen, die in maart ingingen, stortte het wegverkeer in. Het advies was zo min mogelijk te reizen. Het aantal auto's in de och tendspits halveerde. Die zeer rus tige situatie duurde een maand, daarna werd het weer langzaam drukker, maar de ouderwetse files bleven weg. Volgens Flitsmeister werden er vorige week zelfs meer autokilo meters gereden dan in de week van 9 tot 16 maart. Vergeleken met vorig jaar zit de huidige drukte op 90 pro cent. De ANWB bevestigt dat er met name in de ochtendspits nauwe lijks vertraging is, doordat nog steeds heel veel mensen vanuit huis werken. Dat scheelt in de ochtend spits zo'n 20 procent woon-werk- verkeer, ruim voldoende om files te voorkomen. Afspraak Flitsmeister denkt dat veel mensen thuis beginnen met de werkdag en dan later naar een afspraak rijden, waardoor de kilometers gedurende de dag toch gemaakt worden. Gereden kilometers Aa Ismeer 9 16 23 30 6 13 20 27 MAART APRIL 11 18 25 MEI De avondspits is al wel deels terug van weggeweest. Op rijksweg A15 is het bijvoorbeeld druk als personeel weer naar huis gaat, maar ook die vertragingen zijn nog niet terug op het niveau van voor de coronacrisis. Er zijn andere - kortere - files voor in de plaats gekomen. Om 11 uur 's ochtends bijvoorbeeld staat het hier en daar een beetje vast. In januari noteerde de ANWB nog een sterke groei van de fïle- zwaarte (lengte x duur van de file), maar daar is nu niets meer van over. Deze maand is de Minder files helpt kosten van de crisis terug te verdienen filezwaarte in de ochtendspits slechts 14 procent van de eerste we ken in juni vorig jaar. Bij de avond- spits is dat een kwart. In de daluren is het fileleed gehalveerd. ,,En het gros van die files is het gevolg van incidenten, niet van de drukte'', zegt Arnoud Broekhuis van de ANWB Verkeerscen- trale. Flitsmeister-directeur Jorn de Vries: „Normaal ging iedereen tussen 7 en 9 uur de weg op, dat is nu meer verspreid. Men sen die thuis Éi kunnen wer- ken, beginnen jpk thuis en stap pen dan bij voorbeeld om 10 uur in de auto omdat het toch prettig is om collega's of klanten face-to-face te zien. Er wor den nog wel kilometers afgelegd, maar verspreid over de dag.'' Of de rust in de spits blijft, is on gewis. Grote kantoren zijn nog steeds amper bezet, maar langzaam maar zeker wordt het drukker in de kantoortuinen. Volgens de ANWB zal veel afhangen van de vraag of deels thuiswerken écht de nieuwe standaard wordt. Als noodmaatre gel voldeed het prima, maar niet ie dereen heeft thuis een goede werk kamer en werkgevers en werkne mers hebben nog niet gesproken over de vraag wie welke kosten draagt van het thuiswerken. De Vries: ,,De algemene tendens is dat thuiswerken bij veel bedrij ven blijft voor een of twee dagen per week. Dat zal een positief effect hebben op de files. Flexibeler werk- tijden worden normaler. Dat lijkt me goed voor iedereen. In de file staan is ontzettend duur, als we dat niet meer hoeven te doen hebben we een mooie manier om de kosten van deze coronacrisis terug te ver dienen.'' Dichtslibben Toch kunnen de files snel terugke ren als de kantoren echt weer volle dig opengaan. Als thuiswerken en flexibele werktijden geen gemeen goed blijven, slibben de wegen op nieuw dicht. Bovendien is het openbaar vervoer uit de gratie uit angst voor besmetting en zit de ver koop van tweedehandsauto's in de lift. Arnoud Broekhuis van de ANWB Verkeerscentrale: ,,De verwachting is dat een een deel van die ov-ge- bruikers voortaan met de auto gaat als ze weer naar het werk kunnen. Als dat gebeurt, hebben we weer een groot probleem.'' Het heropeningsfeest van restau rant Alte Scheune (Oude Schuur) in de deelstaat Nedersaksen resul teerde eind mei in een corona-uit braak in de regio. Dat kwam de ei genaar op vernietigende kritiek te staan. De restauranthouder ver- klaarde dat hij alle veiligheidsmaat regelen had genomen die waren voorgeschreven. Toch raakten na het feest tientallen mensen besmet, onder wie zijn eigen vader. De vader had een onderliggende ziekte en bezweek een paar weken later aan het virus. ,,Deze man is op de bewuste dag in het restaurant geweest en is daar vrijwel zeker be smet geraakt, daarna ziek geworden en helaas overleden'', weet woord voerder Annika Smit van de Land- kreis (een regionale bestuurseen- heid in Duitsland). Op dit moment zijn in Landkreis Leer nog zes mensen besmet met het coronavirus, van wie drie de be smetting vrijwel zeker hebben op gelopen tijdens het openingsfeestje van het restaurant. Een persoon ligt r in kritieke toestand in een zieken huis. Of het gaat om een bezoeker van het restaurant, is onbekend. Na de bijeenkomst en de consta tering van een aantal besmettingen moesten zeker tweehonderd gasten in quarantaine. Het restaurant is gesloten. Justitie heeft de kwestie nog altijd in onderzoek. Zowel de eigenaar als de gasten hangen fikse boetes boven het hoofd. Voor de be zoekers gaat het om bedragen tus sen de 50 en 400 euro per overtre ding en voor de restauranteigenaar om 1000 tot wel 10.000 euro. In het restaurant, waar doorgaans ook aardig wat Nederlanders naar toe gaan, was vermoedelijk sprake van verschillende inbreuken op de coronamaatregelen. Er werden handen geschud, mensen werden omhelsd en er waren volgens de Duitse autoriteiten ook meer men sen op de besloten avond dan de 36 waarvan aanvankelijk sprake was. ,,Wat we daar gezien hebben, was een evenement. Geen gewone avond in een restaurant'', zei een minister achteraf. De eigenaar om schreef de avond zelf als een soort proefavond, omdat het restaurant de volgende dag open zou gaan. donderdag 18 juni 2020 GO We maken volop kilometers, maar waar zijn de files nu? Ton Voermans Veenendaal 12 maart: oproep tot thuiswerken, evenementen afgelast. Hoeveel kilometer reden de 1,7 miljoen flitsmeister-gebruikers per week? 150 miljoen kilometer 15 maart: scholen dicht. 23 maart: 'intelligente lockdown'. - Jorn de Vries, Flitsmeister Het autoverkeer op de wegen is bijna terug op het niveau van voor de coronacrisis. foto anp De geruchtmakende heropening van een restaurant in het Duitse Leer, op een klein uur rijden van Groningen, is nog tragischer af gelopen dan in eerste instantie het geval leek. De 73-jarige vader van de restauranthouder die tijdens de feestelijke bijeen komst met corona besmet raak te, is aan de ziekte overleden. Sebastiaan Quekel Leer M Het restaurant Alte Scheune is populair. foto picture alliance/dpa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9