Zwemleraren voor de rechter na dood kind (11) tijdens les Kamer wil landelijk onderzoek naar alle bronnen van het coronavirus 8 NIEUWS ChristenUnie wil kerkdienst in buitenlucht om samen te zijn Enorm Europees coronafonds heel dichtbij Volgens het Openbaar Ministerie (OM) zijn de twee verantwoorde lijk voor de verdrinking van status houder Adonay Berhe uit Balk. Een van de instructeurs, een man, is mede-exploitant van het zwembad. De andere is een vrouw. Ze worden vervolgd voor dood door schuld, ge pleegd in de uitoefening van hun beroep. Volgens justitie hebben de instructeurs niet voldoende op de jongen gelet. ,,Zij hebben niet opge merkt dat de jongen onder water raakte en daardoor is overleden. Deze fout is hun te verwijten'', zegt woordvoerster Melanie Kompier. Adonay Berhe was in het water met een groep kinderen van basis school De Cocon, waarop kinderen van het azc in Balk en een aantal statushouders zitten. Het was de eerste keer dat de kinderen in het water waren, liet de school eerder weten. 'Op dat moment lag de ver antwoordelijkheid bij de twee zweminstructeurs'. Bodem Volgens justitie werd de jongen aangetroffen op de bodem van het instructiebad waar hij met een groep van elf kinderen van 11 en 12 jaar les kreeg. Hij werd voor het laatst gezien aan het begin van de zwemles in het instructiebad. ,,Op dat moment lag de primaire verant woordelijkheid voor de veiligheid van de jongen bij de twee zwemin- structeurs'', zegt het OM. Aan het einde van de les werd opgemerkt dat Berhe ontbrak. Over de precieze gang van zaken wil het OM niets zeggen. ,,De details van het inci dent worden besproken tijdens de inhoudelijke behandeling.'' Advocaat Erik Stoeten die de vrouwelijke instructeur bijstaat, wil voor de strafzaak niet reageren. Een dagvaarding is nog niet ver stuurd. ,,We moeten nog zien waar het OM voor gaat.'' Dat geldt ook voor de mannelijke verdachte, die door een kantoorgenoot van Stoe ten wordt bijgestaan. Aanvankelijk verdacht justitie drie instructeurs. De derde gaf een ander groepje kinderen les in het recreatiebad verderop. Hij had daarom 'geen concrete zorgplicht ten aanzien van de jongen', vindt justitie nu. Om die reden hoeft hij niet voor de rechter te komen. Vol gens zijn advocaat, Tjalling van der Goot, is hij ten onrechte als ver dachte aangemerkt. ,,Zo'n sepot komt niet vaak voor. Hij heeft er he lemaal niks mee te maken gehad. Hij was wel in het zwembad, maar op een heel andere plek.'' Andere verdachten zijn er niet. ,,Dit is het wat ons betreft'', zegt OM-woordvoerster Kompier. Het is nog niet duidelijk wanneer de strafzaak dient. Advocaat Nanne Greven die de moeder van Adonay Berhe bijstaat, wil in afwachting van het strafdos sier nog niet reageren. AMSTERDAM Na weken voor al digitaal kerkdiensten te heb ben gevolgd, pleit de Christen Unie in Amsterdam ervoor om op zondagochtend zogeheten hagenpreken te mogen houden, preken in de buitenlucht. CU- gemeenteraadslid Don Ceder vraagt burgemeester en wet houders om kerkelijke gemeen ten toestemming te geven, om dat het besmettingsrisico in de buitenlucht minder groot is als ook hier 1,5 meter afstand wordt gehouden. ,,Geloven is iets indi vidueels, maar ook iets wat sa men wordt gedaan.'' Voor veel mensen zijn religie en eredien sten van hetzelfde belang als voetbalstadions en voetbalsup porters, meent Ceder. Ook fans zingen liever niet in hun eentje, vieren hun ontmoeting en be moedigen elkaar graag. Op de Europese agenda staan mor gen twee hete hangijzers: de 1100 miljard euro tellende EU-meerja- renbegroting 2021-2027 en een 750 miljard euro groot herstelfonds om zwaar door corona getroffen lan den als Italië en Spanje te helpen. Beide liggen uiterst gevoelig in Den Haag, zo bleek gisteren bij het Eurotop-debat met premier Rutte. De lijn tot nu toe luidde dat de Eu ropese begroting komende jaren geen cent omhoog mag. Neder land kent verder grote bezwaren tegen het herstelfonds van 750 miljard euro: met name dat dit voor twee derde gevuld moet wor den door subsidies. Alleen lenin gen vindt het kabinet acceptabel. Solidair In de Tweede Kamer groeit het be sef dat zo'n herstelfonds onont koombaar is. Zeker nu de Duitse bondskanselier Angela Merkel zich er vol achter schaart. Niet voor niets begonnen zowel VVD als CDA hun betoog met de woorden dat Nederland solidair met Europa moet zijn. ,,Gezien de impact van de coronacrisis is extra hulp ge rechtvaardigd'', stelde Pieter Omt- zigt (CDA). Hij noemt de Neder landse positie - dat de EU-begro- ting maximaal 1 procent van het gemeenschappelijk inkomen van de 27 lidstaten mag bedragen - on houdbaar. Tegelijk eist het CDA dat er alleen geld gaat naar landen die echt getroffen zijn door corona. ,,Er moet een duidelijke link zijn.'' VVD'er Anne Mulder acht het 'niet in het belang van Zuid-Eu ropa, niet van Nederland en niet Coalitiepartijen willen 'constructief' zijn nu herstelfonds onontkoombaar lijkt van de EU' als Nederland zich niet solidair opstelt. Tegelijk mist hij een onderbouwing voor de 750 miljard euro. ,,Waarom precies dat bedrag? Ik mis een analyse.'' Vol gens de VVD moet een herstel fonds tijdelijk zijn, en dient het le ningen en geen subsidies te bevat ten. Ook bij het kabinet is de eerdere keiharde opstelling verdwenen. Begin april kreeg minister Wopke Hoekstra van Financiën nog zware kritiek van Italië en Spanje na zijn 'lompe' afwijzing van hun steun verzoek. ,,Uiteindelijk zullen we als Nederland streven naar een compromis'', sloeg premier Rutte een milde toon aan. Wel beklem toonde hij dat er aan steun strenge voorwaarden moeten kleven. Rut- te zei dat Nederland zeker niet al leen optrekt met 'de vrekkige vier'. ,,Het is geen 4 landen tegen 23.'' Geen taboe Pro-Europese partijen als PvdA en GroenLinks keken instemmend toe. ,,Ik zie dat de toon is veran derd, gezamenlijke leningen vor men geen taboe meer'', stelde PvdA-leider Lodewijk Asscher. Bram van Ojik (GroenLinks) con cludeerde 'dat er geen ononder handelbare dogma's meer zijn'. Ook EU-gezinde coalitiepartij D66 was tevreden, fractieleider Rob Jetten roemde de 'constructieve toon' van Rutte. PVV-leider Geert Wilders zag het met afgrijzen aan. ,,Het gaat exact zoals ik voorspelde. Uitein delijk gaat Nederland door de pomp en brengen we miljarden naar Zuid-Europa. Premier Rutte was nog maar een minuut bezig en hij sprak al over een compromis.'' DEN HAAG Een ruime meerder heid van VVD, PVV, CDA en SP wil dat er meer landelijk onder zoek komt naar de bevindingen van GGD'en met bronnen die het coronavirus verspreiden. GGD- directeur Sjaak de Gouw zei giste ren in deze krant dat er 'géén lan delijke registratie is, omdat je de bron in de meerderheid van de ge vallen niet weet'. VVD-Kamerlid Hayke Veldman roept de GGD'en op er 'zoveel mo gelijk aan te doen om corona in de kiem te smoren'. ,,Landelijke regis tratie van bron- en contactonder- zoek heeft zin. Alle informatie die je daaruit kunt halen, zoals ze ook in andere landen doen, moeten wij ook beschikbaar maken.'' Veldman benadrukt het nut van het vinden van elke bron. ,,Ik kan me voorstel len dat het zinvol is om na verloop van tijd een beeld te krijgen van: hé, dit zijn plekken, locaties of groepen mensen waar meer be smettingen op komen. Daar kun je dan gericht maatregelen nemen.'' De investering is het driedubbel en dwars waard om meer zieken te voorkomen Hij krijgt bijval van SP-leider Lilian Marijnissen. Zij noemt het 'echt heel zorgelijk' dat er geen lan delijke registratie is van corona bronnen. Volgens haar kost dat wellicht meer capaciteit. ,,Maar dit is de investering driedubbel en dwars waard als je er besmettingen mee kan voorkomen.'' Ook CDA- Kamerlid Joba van den Berg en PVV-Kamerlid Fleur Agema plei ten voor een landelijke aanpak. Het RIVM stelt dat individuele bronnen van corona niet landelijk worden geregistreerd, maar dat GGD'en dat wel moeten doen zo dra er sprake is van 'een cluster', zoals bij de vleesverwerkende in dustrie het geval was. donderdag 18 juni 2020 GO Het Openbaar Ministerie gaat twee zweminstructeurs straf rechtelijk vervolgen vanwege hun rol bij een dodelijk ongeval in zwembad Ny Sudersé in Lem mer. Een 11-jarige jongen ver dronk daar op 6 februari van dit jaar. Daniël Mol Lemmer Hulpdiensten konden geen hulp meer bieden bij het zwembad, waar de verdrinking van een jongen diepe indruk maakte. foto anp De Tweede Kamer lijkt morrend te accepteren dat een Euro pees coronanoodfonds van 750 miljard euro onvermijdelijk is. Premier Rutte moet morgen op de virtuele Eurotop de Neder landse huid duur verkopen, maar kondigt tegelijk aan zich constructief op te stellen. David Bremmer Den Haag Premier Rutte wil streven naar een compromis, zei hij gisteren tijdens het Kamerdebat over de Eurotop. FOTO ANP - Lilian Marijnissen, SP Toch maar minder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8