Een post-corona lockdownmoment Fietsend op de A2 op jacht naar Ikea-hotdog 7 Geld om jong talent vast te houden mogelijk naar ouderen Het ministerie van Defensie wil enkele belangrijke militairen extra belonen omdat zij 'slechts' onder officier zijn, maar de truc om dat te doen, valt totaal verkeerd bij de vakbond. De Dienst Infrastructuur van de Landelijke Eenheid keek gister avond vreemd op toen ze in de middenberm twee fietsers tegen kwamen bij knooppunt Holen- drecht, bij Amsterdam. Volgens de agenten waren de twee inter nationale studenten uit Amster dam onderweg naar 'een Zweedse meubelgigant voor een broodje hotdog'. ,,Ze stonden vast in de midden berm van de A2'', lichtte een woordvoerder toe. Om daar te komen, waren ze vanaf het fiets pad dwars de A9 (de verbindings weg richting de A2) overgestoken en vervolgens de A2 zelf. Uitein delijk hebben ze hun tocht in de middenberm gestaakt. De studenten, een man en een vrouw uit Roemenië en Slowa kije, waren gespot door een weg gebruiker. Uiteindelijk is het tweetal zo snel mogelijk van de weg gehaald. Hiervoor werd een deel van de rijstroken korte tijd met rode kruisen afgesloten. De studenten zijn niet bekeurd. Militairen zijn woedend op hun werkgever omdat acht hoge onder officieren een flinke bonus kunnen opstrijken. Volgens vakbond VBM gaat het om een loonsverhoging van 30 procent. De bonus is voor veel militairen bijzonder pijnlijk omdat zij jaren hebben moeten strijden voor meer loon. Vorig jaar juli kwam eindelijk de toezegging dat ze er allemaal 6,3 procent op vooruit zouden gaan. Ook kregen ze twee eenmalige uitkeringen en ging de eindejaarsuitkering om hoog. Commandant der Strijdkrachten, Rob Bauer, heeft al langer de wens om een selecte groep extra te belo nen. Stafadjudanten zijn in de ogen van de legertop ondergewaardeerd. Ze zijn formeel onder-officier, maar staan wel aan de zijde van de hoogste generaals. Voor deze commandanten zijn ze de oren en ogen bij wat zich afspeelt in de wereld van onder-officieren en manschappen. Stafadjudanten brengen gevraagd en ongevraagd adviezen uit. Tegelijk zijn ze ook een belangrijk klankbord voor de soldaten, korpo raals en sergeanten en hebben ze een coachende rol. Omdat de staf adjudanten meer doen dan hun col lega-adjudanten krijgen ze nu al het salaris van een kapitein, een officier. Toch is dat volgens de legertop nog steeds te weinig. Afgelopen jaren is al meermaals geprobeerd om het salaris van de acht stafadjudanten te verhogen, maar dat bleek om di verse administratieve redenen niet te kunnen. De 'truc' die defensie volgens vakbond VBM nu wil uit halen om meer loon uit kunnen te keren, zet volgens voorzitter Jean Debie kwaad bloed bij heel veel mi litairen. De bond beschikt over een voorstel van commandant der strijdkrachten Rob Bauer om hier- De basis van hun salaris hoort objectief te zijn gewogen en beoordeeld voor de bindingspremie in te zet ten. Die regeling is bedoeld om jonge, gewilde talenten binnen boord te houden voor functies waar een groot tekort aan is. ,,We heb ben het dan over technici, medisch personeel. Geen stafadjudanten", zegt Debie. ,,De meeste van deze militairen zitten tegen hun pensi oen aan en er staat een leger aan op volgers voor ze klaar. Deze mensen hoef je helemaal niet te binden.'' Achter de schermen Volgens Debie is er een schimmig spel gespeeld om toch deze 'ver kapte salarisverhoging' door te drukken. Het zou gaan om een bo nus van 30 procent. ,,Deze staf adjudanten hebben een voorbeeld functie binnen het leger. De basis van hun salaris hoort objectief ge wogen en vastgesteld te zijn. Als je vindt dat deze mensen beter be taald moeten worden, zou je ze kunnen voordragen voor een ho- gere rang. Dan is voor iedereen dui delijk hoe het zit. Nu weten we niet wat zich achter de schermen heeft afgespeeld.'' Defensie bevestigt dat er inder daad is geopperd om bindingspre mies in te zetten voor een hogere beloning van stafadjudanten, maar omdat er intern en extern veel kri tiek op is gekomen is dat plan on langs van tafel gegaan. Er is dus op dit moment geen bindingspremie toegekend of voorzien voor deze stafadjudanten. Afgesproken is nu dat comman danten wel binnen bestaande re gels en mogelijkheden hun waar dering mogen uiten door ze een ex tra toelage te geven. Zij kunnen daarover individueel afspraken. Het is niet te zeggen hoe hoog zo'n eventuele bonus wordt. Vakbond VBM blijft ook hier principieel op tegen en vindt dat het geheel transparant moet zijn wat de stafadjudanten verdienen. IN QUARANTAINE ik kreeg gistermorgen een mailtje van iemand die in de thuiszorg werkt. 'Laat je niet van de wijs brengen door mensen die je de straat op willen sturen. Het virus is niet weg. Er zijn nog heel veel mensen in mijn wijk die er erg onder lijden.' Net op dat moment zat ik een verhaal te lezen over de eerste schuchtere po gingen om bezoek toe te laten in onze verpleeghuizen. Onder welke voor waarden dat gebeurt en met welke angsten dat een 'verkeerd contact' de hele boel weer op scherp kan zet ten. Mij hoefde ze dus eigenlijk niet te overtuigen. Maar het is altijd fijn als je beseft dat er mensen zijn die je zor gen delen. Toch had ik zelf die middag mijn eerste post-corona lockdown- moment. Ik zat een beetje naar de eerstvolgende vergadering toe te wer ken en mijn vrouw kwam langs op kantoor. 'Zullen we even koffie drin ken?' Ach waarom niet, dacht ik. Tot bleek dat ze buiten bedoelde. En het werd een historisch momentje, want ze bedoelde niet thuis in de achter tuin, maar 'buiten buiten'. Daar waar de andere mensen inmiddels al hele maal bezit van hadden genomen, dat buiten. Dat we met zijn tweetjes en de kinderen normalerwijs alleen met de grootst mogelijke omzichtigheid betreden. Handen wassen, voor en na, al die shit. Ik moet bekennen dat ik even twijfelde, maar het was ook maar heel even. Als potverdorie de hele wereld buiten is en alles doet en laat wat god en opperviroloog Ma rion Koopmans verboden hebben en kennelijk toch niet ziek wordt, dan moet ik toch ook een kop koffie in de zon kunnen drinken? Even terzijde: mijn vrouw is niet van de grote woorden. Ze vindt dat ik er heel erg van ben. ,,Poeh man, mag Het is altijd fijn als je beseft dat er mensen zijn die je zorgen delen het even wat minder!'', is een van haar meest gehoorde verzuchtingen als ze mijn teksten leest. Maar in je eentje ben je ook snel klaar met de grote woorden. Dus toen we naar dat terras fietsten dacht ik al: de histori sche connotatie komt later wel. Nu dus: voor het eerst in drie maanden, wacht, ik maak er een mo mentje van: VOOR HET EERST IN DRIE MAANDEN dronken we een kopje op een terrasje. Een piepklein terrasje, maar eigenlijk ook weer een perfect plekje. Met de kleine historie dat we daar ook ons eerste kopje kof fie dronken toen we dit huis betrok ken. En de ban is eraf dus. Zoals ik eerder deze week al concludeerde: het gewone leven is aan het winnen. Zelfs bij ons. donderdag 18 juni 2020 'Schimmige bonus' maakt militairen boos Rob Bauer, commandant der strijdkrachten. foto anp GO De politie brengt het twee tal in veiligheid. foto politie Ze zijn voor veel mensen niet te versmaden, de broodjes hotdog van Ikea. Maar om nou op de fiets zeven rijstroken van de A9 én de A2 over te steken om er eentje te gaan halen, dat vonden ze bij de Landelijke Eenheid van de po litie minder smaakvol. Bonne Kerstens Amsterdam Raymond Boere Rotterdam - Jean Debie, vakbond VBM Frank Poorthuis Duitsland Net als veel Nederlanders blijft jour nalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 96.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7