Tijd Asterix Obelix is toverdrank voor museum 7 En opnieuw geeft de bodem van Aardenburg mooie dingen prijs. Tegenover de Jumbo aan de Peurssensstraat werd zo'n tweeduizend jaar geleden zout geproduceerd. De overblijfselen komen nu boven de grond. rcheoloog Marcel de Koning leest de bo dem als een boek. Hij wijst met zijn arche- ^^^^^^typische archeolo- gentroffel: ,,Kijk, die laag is Ro meins, dat zie je aan de typische aardewerkresten, daaronder von den we voorwerpen uit de steen tijd." In Aardenburg is het vaak raak. Of zoals De Koning het sa menvat: ,,Aardenburg is de archeo logische hotspot van Zeeland." Op de plek schuin tegenover de Jumbo sloopt en verbouwt Woon- goed Zeeland. Het bedrijf Bodac heeft er de laatste twee weken on derzoek verricht. Bodac combi neert onderzoek naar overgeble ven explosieven met archeologie. Bodac-archeologen als De Koning zijn opgeleid in het herkennen van gevaarlijker zaken dan scherven. Zoals zoveel locaties in de ge meente Sluis bestond er ook voor de Peurssensstraat een vermoeden dat er nog bommen zouden liggen. Dat bleek niet het geval. Menapiërs Een op het oog rommelige don kere laag met oranje gruis duidt op de resten van een zoutproductie- locatie. ,,In die laag vinden we ty pisch Romeins aardewerk en zoutslakken, een overblijfsel van zoutproductie", vertelt Michiel Dekoninck. Hij doet bij de Gentse Universiteit promotieonderzoek naar zoutproductie in het gebied van de Menapiërs en daar valt Aar denburg ook onder. ,,Het zout werd gewonnen uit pekel. Dat werd in grote vaten drooggekookt. We denken dat dit in de directe omgeving gebeurde." Het gruis dat nu gevonden is, werd gebruikt als fundering. Zoals gebruikelijk was bij de Romeinen." Niet voor niets is het woord salaris afkomstig van het Latijnse salis, zout Zout had een andere rol dan het nu heeft. Het was niet alleen een smaakmaker, het was ook één van de weinige methoden om voedsel wat langer houdbaar te maken. ,,Niet voor niets is het woord sala ris afkomstig van het Latijnse woord voor zout, salis", doceert provinciaal archeoloog Nathalie de Visser. „Soldaten werden soms ook in zout uitbetaald." Groter dan nu De Romeinse aanwezigheid in Aardenburg ging verder dan een fort alleen. ,,Aardenburg was in de Romeinse tijd mogelijk groter dan het nu is", stelt De Visser. Ze moet een slag om de arm houden. Veel gebieden zijn nog niet bekeken en er zijn veel vondsten in het verle den gedaan die nog wachten op nader onderzoek. In het archeologisch museum in Aardenburg ligt een deel uitge stald van wat aan de Peurssens- straat gevonden werd. Romeins aardewerk in alle soorten, zowel grof materiaal als verfijnd ser viesgoed. De onderzoekers von den op de locatie ook vuurstenen gebruiksvoorwerpen uit de steen tijd en sporen die duiden op mo gelijk een groot middeleeuws ge bouw. Deuken in de grondlagen tonen waar ooit drie rijen grote palen hebben gestaan. Marcel de Koning denkt aan iets als een graanopslag, zoals ze bij kloosters hadden. Het museum verhuist naar de Markstraat i en moet augustus 2021 openen. Na een flinke verbouwing, heeft het museum dan een directe verbinding met de Sint-Baafskerk. Projectleider Joost Berger, die is aangesteld om de verhuizing in goede banen te leiden, denkt dat het museum nog meer moet focus sen op het Romeinse verleden van Aardenburg. ,,Iedereen kent de Ro meinen, al is het maar door de strips en de films over Asterix Obelix." Strategische plek Hij is samen met Han Verheijden, adviseur in de vrijetijdssector, tot die conclusie gekomen. ,,Aarden- burg was een strategische plek aan de kust, de rand van het Romeinse Rijk." Die geschiedenis moet met moderne technieken zichtbaarder zijn. ,,Met een virtual-realitybril kunnen bezoekers een wandeling maken door Romeins Aardenburg. Zo zien ze de Romeinse tempel die ooit bij de Sint-Baafs stond." Subsi- die is aangevraagd om de aanschaf van deze virtuele wereld te betalen. Anders dan nu het geval is, moe ten heden en verleden meer met el kaar verbonden worden, vindt Ber ger. ,,Het vechten in een Romeinse arena is nu voetbal of kickboksen." Hij kijkt daarbij verder dan de Romeinse tijd. „Tijdens de Eerste Wereldoorlog zijn Belgische vluch telingen opgevangen in de Sint- Baafs. Dat kun je vergelijken met de huidige vluchtelingenstromen. De pestepidemie kun je verbinden met het coronavirus." Lokale horeca Kansen zijn er volgens hem genoeg bezoekers naar de oudste stad van Zeeland te trekken. ,,Als je maar sa menwerkt. Bijvoorbeeld met lokale horeca, maar j e kunt aan een muse- umbezoek ook fietstochten koppe len." Nu is het museum vooral op ouderen gericht, maar je moet juist gezinnen trekken. Ouderen komen vanzelf wel De doelgroep moet daarvoor wel veranderen. ,,Nu is het museum vooral op ouderen gericht, maar je moet juist gezinnen trekken. Kin- deren moeten in het museum iets kunnen doen, dan hebben de ou ders het ook naar hun zin. De oude ren komen vanzelf wel." Haast is geboden Het museum heeft een investe ringsbudget van bijna een miljoen euro, maar overschrijdt dat met 95.000 euro. Dat tekort wordt waar schijnlijk gedekt door subsidie. De aanbesteding voor de aannemer en ontwerper moet voor augustus rond zijn. Haast is geboden, want als de opleverdatum van augustus volgend jaar niet gegarandeerd kan worden, kan het museum fluiten naar een bijdrage van het platte landsontwikkelingsprogramma (POP-3). Berger: ,,De ambitie voor een goed project is dan onhaalbaar." donderdag 18 juni 2020 Aardenburg is zout in Zeeuwse pap Guido van der Heijden Aardenburg Michiel Dekoninck (l), Nathalie de Visser en Marcel de Koning bekijken de resten van Romeinse zoutproductie. foto camile schelstraete -Nathalie de Visser, provinciaal archeoloog Met virtual reality kunnen muse umbezoekers straks lopen door Romeins Aardenburg. Dat is een van de ideeën ontsproten aan het brein van projectleider Joost Berger. Volgens hem moet het vernieuwde archeologisch mu seum in Aardenburg het vizier nog meer gaan richten op de Ro meinse tijd. Bob Maes Aardenburg -Joost Berger, projectleider L 'j. J Kijk op de site bij /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64