verrast velen 5 Versimpeling regels 'is optie' Jan-Peter Balkenende. En afgelopen najaar zat een hele batterij partijprominenten op de eerste rij van het Haagse theater Diligentia om de politieke geloofsbrieven van de gedoodverfde kroonprins Hoekstra te horen in diens H.J. Schoo-lezing. Door zichzelf qua vorm en inhoud zo te profile ren, wekte Hoekstra bij zijn eigen partijgenoten de indruk en de hoop dat hij in was voor het lijst trekkerschap. Desondanks zegt hij eind vorig jaar dus al voor zichzelf besloten te hebben dat het partijleiderschap niet bij hem past. Het is tekenend dat Hoekstra zegt dat hij door partijgenoten begin dit jaar nog op het hart is ge drukt om 'niet nu al' te beslissen en er nog even over na te denken. Toch is hij door die interne druk niet van gedachten veranderd: ,,Ik wil dicht bij mezelf blijven en heb daarom besloten dat ik dit niet moet doen", zei Hoekstra gisteren tegen de NOS. Tegelijkertijd meldt hij de afgelopen periode 'goede gesprekken' te hebben gevoerd met De Jonge en Keijzer. Dat gebeurde de afgelopen maand vaak in de periferie van de bewindslie- denoverleggen op het ministerie van Financiën. Soms één op één, soms met de partijvoorzitter en soms met zijn vieren. Maar nu zijn De Jonge en Keijzer de laatste twee overgebleven grote kanshebbers voor het lijsttrekkerschap, waarbij De Jonge over de beste papieren beschikt. De vicepremier heeft door zijn optreden in de coronacrisis flink aan naamsbe kendheid en populariteit gewonnen. Slechts 9 procent van de CDA'ers vindt Keijzer de meest geschikte keuze. Wat Hoekstra wellicht te weinig had, de drang om het te worden, heeft De Jonge in zijn uitstra ling misschien te veel. Het is op het Binnenhof niet zozeer de vraag óf maar wanneer De Jonge zijn vinger opsteekt. Onduidelijker is wat Keijzer gaat doen. Er zijn bronnen die beweren dat zij van een kandidatuur zou hebben afgezien indien Hoekstra zich had gemeld. Sterker: Mona toonde zich voor wie het weten wilde een hardcore Wopke-fan. Het kabinet overweegt de co- ronaregels te versimpelen, waarbij de 1,5 meter afstand de kern blijft vormen van het beleid. Ingewijden zeggen na berichtgeving door RTL Nieuws dat het overgaan op eenvoudigere regels een van de 'denkrichtingen' is die op tafel ligt. Binnen zouden de regels in veel gevallen dan be perkt kunnen blijven tot de 1,5 meter afstand en het aantal aanwezigen. Buiten is alleen de afstand misschien wel af doende. Zo'n strategie is re cent door de betrokken poli tici besproken en moet ervoor zorgen dat bepaalde bedrijven en organisaties weer makke lijker kunnen draaien. Het ka binet heeft aan de deskundi gen van het Outbreak Ma nagement Team en andere ex perts gevraagd hier naar te kijken. Bronnen benadrukken dat nog niets is besloten en alle opties open liggen. Het OMT brengt volgende week advies uit, in de aanloop naar voorlo pig de laatste crisisbijeen komst van ministers. Onder meer op basis daarvan zal het kabinet een knoop doorhak ken. Het is een kolossale verspilling van belastinggeld Belgische coalitie op zoek naar partners De partijvoorzitters van de drie Belgische coalitiepartijen gaan op zoek naar regerings partners waarmee ze een meerderheid in het parlement kunnen vormen. De huidige minderheidsregering onder leiding van de liberale pre mier Sophie Wilmès kreeg in maart volmachten van bijna alle partijen om het land in eerste instantie drie maanden door de coronacrisis te lood sen. Op 26 juni loopt die peri ode af. Blunder met besmetting Arts cel in voor misbruik Virusscherm niet in taxi Anders Mocht Keijzer het nu toch tegen De Jonge willen opnemen, dan kan het partijbestuur weinig an ders dan beiden voor te dragen en een lijsttrek kersverkiezing uitschrijven. Ook al heeft De Jonge eerder gezegd dat hij liever heeft dat er een kandidaat wordt aangewezen. Een lijsttrekkers- strijd 'brengt niet het beste in de partij naar vo ren', liet hij begin dit jaar nogmaals weten. Met een keuze voor De Jonge krijgt het CDA zeker op sociaal-economisch gebied een iets link ser profiel dan het onder Hoekstra zou hebben gehad. „Het neoliberale mensbeeld en het on gebreidelde marktdenken is aan het eind van haar tijd", zei De Jonge vorig jaar zomer in zijn toespraak voor het christelijk-sociaal congres. De Jonge is een CDA'er die onbekom merd pleit voor 'een beschermende overheid' en meent dat de marktwer king in de gezondheidszorg is 'doorge schoten'. Hoekstra legt een net iets an ders accent, bleek een jaar geleden tij dens een bijeenkomst van het We tenschappelijk Instituut van het CDA. Hoekstra herinnerde de zaal er toen aan dat marktwerking voor productiestijging heeft gezorgd 'die het welvaartspeil van grote groepen burgers in de samenleving tot gro tere hoogte heeft gebracht.' Dat bij het grof vuil zetten is volgens hem niet verstandig. Op cultureel gebied toont De Jonge zich juist conservatiever dan bijvoorbeeld Hoekstra zich heeft uit gedrukt. Zo stelde Hoekstra in zijn Schoo-lezing dat aan nieuwkomers strengere taaleisen mogen worden gesteld en dat er sprake moet zijn van wederkerigheid tussen migran ten en het gastland. De Jonge gaat een stap verder en vindt dat Nederland minder mi granten moet toelaten. Ook Keijzer wil een rem op migratie. Haar sociaal-economisch profiel is echter minder duidelijk. Het belangrijkste ver schil met De Jonge is dat Keijzer samen werking met Forum voor Democratie tot dusver nooit heeft willen uitsluiten, ter wijl De Jonge de deur dichtgooide: hij ziet dat 'gewoon niet gebeuren'. Of Keijzer zich in de strijd mengt, zal dus moeten blijken. Gisteren zei ze nog te twijfelen. Weinigen dichten haar echter een kans toe op een overwinning op De Jonge. Als ze het zou doen, schatten be trokkenen in, dan is het om zich voor de derde achtereenvolgende keer te verzeke ren van de titelfirst lady van het CDA, op nummer twee. donderdag 18 juni 2020 GO Mona Keijzer? CORONA Layla Moran van de Liberal Democrats over de verfbeurt (900.000 pond) van het vlieg tuig voor de Britse premier en koninklijke familie. PARLEMENT Het door antiracisten met verf besmeurde beeld van Gandhi in Amsterdam, wordt schoongemaakt. Volgens critici zou de geweldloze Indiase politicus zwarten 'kaffers' hebben genoemd, een racistisch scheldwoord. foto maarten brante WELLINGTON De Nieuw-Zee- landse premier Ja- cinda Ardern roept het leger te hulp om grenscontroles te versterken na een blunder bij het in quarantaine houden van men sen die het land binnen willen. Twee zussen die uit de isolatie mochten, bleken besmet met het coronavirus. Ze kwamen terug uit Groot-Brittan- nië. OOSTENRIJK Een arts (56) die zich zou hebben vergrepen aan 109 jongens, is in Oos tenrijk veroordeeld tot een gevange nisstraf van 13 jaar. Het misbruik zou bijna 20 jaar onop gemerkt zijn ge bleven. ONVEILIG Personenauto's en bedrijfswagens mogen niet 'coro- naproof' worden gemaakt door ze te voorzien van doorzichtige schermen tussen bestuurder en bij rijder. Het aan brengen van een afscherming in taxi's of lesauto's kan volgens de RDW nadelige ge volgen hebben voor de werking van gordels en air bags.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5