Reimerswaal ziet tekort de pan uit rijzen Gratis diner voor de helden van de maaltijdbezorging Waarde veiliger voor fietsers IN DE REGIO Harde keuzes onontkoombaar 6 Joeri Wisse Kruiningen Buiten scheen de zon volop, maar in de Kruiningse raadzaal pakten dinsdagavond de donkere wolken zich al samen. Wethouder Dirk Verburg (financiën, Leefbaar Rei merswaal) gaf een inkijkje in het huishoudboekje van de gemeente. Daar werden de raadsleden bepaald niet vrolijk van. Als Reimerswaal niets doet, komt de gemeente vol gend jaar meer dan een miljoen te kort. Dit bedrag loopt zelfs op tot meer dan 2,5 miljoen in 2025. Optelsom Het schrikbarende tekort is een op telsom van tegenvallers. Groten deels liggen die buiten de macht van Reimerswaal. Een landelijk af gesproken cao-loonstijging voor ambtenaren, extra uitgaven aan leerlingenvervoer als gevolg van het faillissement van TCR en een dikke kostenpost door soepelere regels voor huishoudelijke hulp kosten de gemeente al een half miljoen extra per jaar. Ook verwacht Verburg minder geld van Den Haag te krijgen. Door dat grotere gemeenten een groter deel van de koek krijgen, verwacht Reimerswaal zo'n 1 tot 2 miljoen euro mis te lopen. En dan zijn er ook nog allerlei lo kale wensen die nog niet in de boe ken zijn opgenomen. Naast de ver plaatsing van de sportvelden in Krabbendijke (5 tot 8 miljoen), gaat het om nieuwbouw/renovatie van basisscholen in Waarde, Krabben- dijke en Hansweert. Alleen voor de vervanging van de Julianaschool in Krabbendijke is het totale budget vrijgemaakt, op de kosten voor de tijdelijke huisvesting (6 a 8 ton) na. Curatele Om te voorkomen dat Reimerswaal onder curatele van de provincie of het rijk komt te staan, moet de ge meenteraad in oktober een slui tende begroting vaststellen. Een commissie met afgevaardigden van alle partijen gaat alvast de komende maanden verschillende opties op een rij zetten en tegen elkaar afwe gen. Een inhoudelijk debat bleef uit. Marien Weststrate van Leefbaar Reimerswaal foeterde op het 'VVD- kabinet', volgens hem de veroorza ker van de financiële malaise. Waarop Thea Laban (VVD) hem toebeet blij te zijn dat Rutte en niet Weststrate premier van het land is. Inhoudelijk hielden de meeste partijen hun kruit droog. De PvdA opperde dat scholen misschien maar onder één dak moeten gaan zitten. Iets waarvan de SGP alvast liet weten géén voorstander te zijn. Beide partijen vrezen overigens nog grotere tegenvallers. Ze missen in het overzicht van wethouder Verburg een doorrekening van de coronacrisis. Willem Adriaansens Kapelle ,,Het is heel mooi werk om te doen en ik blij dat ik nog wat te doen heb", aldus de Kapelse tachtiger. ,,Ik ben maar alleen sinds mijn man anderhalf jaar geleden is overleden. Normaal gesproken doe ik het één week per maand. Soms ben ik twee weken achter elkaar bezig, maar dat vind ik niet erg." Als dank voor hun trouwe inzet mogen de vrijwilligers, eventueel met partner, komen eten in Ce derhof. ,,Omdat deze mensen ook Als je de hele dag de klok hoort tikken, is die maaltijd toch iets waar je naar uitkijkt in de zware coronaperiode ge woon doorgewerkt hebben", legt Cederhof-directrice Inge van den Boomen uit. ,,Daar zijn wij ontzet tend blij mee. Zij zorgen ervoor dat de mensen die soms erg eenzaam thuis zitten elke dag een gezonde, warme maaltijd krijgen. Ze bren gen dagelijks 150 versgekookte maaltijden rond in Kapelle. Dat is heel erg belangrijk." ,,Bovendien is het voor de men sen thuis een contactmoment", vult wethouder Annebeth Evertz aan. ,,Als je de hele dag de klok hoort tikken is dat toch iets waar j e naar uitkijkt. Het geeft ook struc tuur, want je weet: om 12.00 uur komt tafeltje-dek-je langs." De wethouder eet woensdag avond een hapje mee met de vrij willigers. Dinsdagavond was er ook al een groep komen eten in Cederhof, dit keer in gezelschap van burgemeester Fons Naterop. ,,Want we mogen maar dertig mensen hebben in het restaurant", aldus Van den Boomen. ,,Dan kan dat precies in twee avonden." Joeri Wisse Waarde Vanuit het dorp komen geregeld klachten over het te hard rijdende verkeer. Ook vanuit de politiek wordt regelmatig aangedrongen op aanpak van het 'circuit', zoals raadslid Olaf Buteijn (CDA) de weg betitelde. Omdat de gemeente de aanleg van een vrijliggend fietspad te duur vindt, kwam ze in 2018 met een plan om de inrichting van de weg aan te pakken. Vooral fruitte lers en transportondernemingen hadden hier kritiek op. Vorig jaar heeft een verkeerskundig bureau nogmaals de situatie bestudeerd. Dorp en politiek dringen aan op aanpak van het 'circuit' bij Waarde Dit heeft geleid tot een nieuw plan. Eigenlijk zou dit al gepresen teerd moeten zijn, maar door de coronacrisis heeft de gemeente de informatieavond verschoven naar september. Hoe deze eruit ziet, is afhankelijk van de dan geldende beperkingen. Ondertussen is de veiligheid voor fietsers op een andere be langrijke route naar Waarde juist achteruit gegaan. Met het op nieuw asfalteren van de Plasseweg verdwenen ook de fietsstroken aan weerszijden. SGP-raadslid Le onard Harthoorn kaartte deze si tuatie aan bij het gemeentebe stuur. Volgens hem maken met name veel scholieren die naar Krabbendijke fietsen gebruik van weg en nodigt het ontbreken van belijning uit tot hard rijden. Belijning Inmiddels heeft wegbeheerder waterschap Scheldestromen be sloten de Plasseweg van een b- weg tot categorie-a weg te promo veren. De nieuwe status recht vaardigt het aanbrengen van belij ning. De klus wordt nog voor de bouwvak geklaard. Signeersessie Jens Vern in Het Paard van Troje donderdag 18 juni 2020 Toch de sportvelden in Krabben- dijke niet verplaatsen? De nieuwbouw van basisscholen uitstellen? Of de almaar oplo pende zorgkosten nog verder beteugelen? Eén ding lijkt dui delijk. Reimerswaal zal niet aan harde keuzes ontkomen om het dreigende miljoenentekort op tijd weg te poetsen. ,,Het had niet gehoeven maar ik vind het wel heel erg fijn", zegt Nellie Dekker-Platschorre als zij is aangeschoven in het res taurant van Cederhof. De vrij williger van tafeltje-dek-je brengt al 22 jaar maaltijden rond in Kapelle. Net als de rest van de groep vaste vrijwilligers krijgt zij als dank daarvoor een etentje aangeboden. - Annebeth Evertz De belangrijkste toegangsweg naar Waarde kan al in maart of april volgend jaar veiliger wor den gemaakt voor fietsers. Be halve rode fietsstroken, legt de gemeente Reimerswaal ook op vallende, verhoogde plateaus aan om de snelheid op de Ha- venoordseweg terug te dringen. M Schrijver Jens Vern GOES Schrijver Jens Vern signeert za terdag zijn nieuwe boek in Het Paard van Troje in Goes. Het boek De macht van K stond op de shortlist van de Gouden Strop. Deze weken zijn de weken van het spannende boek. Klan ten ontvangen bij aankoop van een boek gratis het boekje van Alridge: Wat jij niet ziet. De sessie duurt van 13.30 tot 15.30 uur. De vaste bezorgers van tafeltje-dek-je aan het diner in Cederhof. Ook Nellie Dekker Platschore (tweede van links) geniet: ,,Ik vind het wel heel erg leuk, ja." foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 59