Blasz krijgt ereplekje op nieuw plein 7 STICHTING SOPHIE VAKANTIE VOOR KWETSBAREN Prinses Beatrix heeft er in haar jeugd 'machtige pinksterdagen' beleefd. Het slapen in de pipowagen is dan ook een feestje. De kampeerwagen van de stichting Sophie is in gebruik genomen. En hoe! De pipokar is de hele zomer volgeboekt. Het is hier een para dijsje, zeggen Marie- lies en Peter van der Toom uit Den Haag. Ze vieren een week vakantie in de houten kampeer wagen Randwijck, die in 1951 in Dreischor is getimmerd en nu in Westenschouwen staat. Dat prin ses Beatrix er ooit - onder de schuilnaam Dientje Rozeknop - sliep, onder de buitendouche stond en er met vriendinnetjes fijne dagen beleefde, vindt het tweetal een mooi verhaal. Maar ook zonder dat is het genieten. ,,Dit is een prachtige, unieke plek. Vlak bij strand en zee. Het is hier stil. Je hoort alleen maar vogels. En die pipowagen is gezellig inge richt. Het heeft veel sfeer." Daar wil de stichting Sophie héél véél mensen gratis van laten genieten. De kampeerwagen wordt beschikbaar gesteld aan mensen die zo'n uitje goed kun nen gebruiken. Omdat ze ziek zijn of omdat er iets anders aan de hand is. ,,We zetten voorlopig breed in en hebben contacten met Marcel Modde Scharendijke De herinrichting van het hart van Scharendijke is de eerste stap in de opknapbeurt die het dorp te wach ten staat in het kader van de dorps visie. Aansluitend is de Dorpsstraat aan de beurt. Zodra Boogert klaar is met de bouw van zijn boutiquere- sort voor kiters en surfers, wordt daar gelijk doorgepakt, aldus De Rooij. ,,En dat gaat nu snel genoeg. Ze komen al boven de schutting uit. De Dorpsstraat wordt zeker ook voor de horeca een plek om plezieri ger te vertoeven." Hoe het uitgaansgebied van Scha- rendijke er precies komt uit te zien, wordt in de loop van dit jaar duide lijk. Het plan wordt in nauw overleg met belanghebbenden uitgewerkt, heeft de gemeente toegezegd. Net zoals omwonenden hun ideeën hebben ingebracht voor de herin richting van het Bethlehemplein, al- dus De Rooij. ,,En het wordt mooi. We zijn er heel erg blij mee." De bestaande parkeervakken en de rijbanen worden naar de buiten kant verplaatst, zodat het gebied ook meer het karakter krijgt van een echt plein met een groen hart en dorps- huis De Putmeet als uitvalsbasis. De huidige vijver verdwijnt. Bewoners geven de voorkeur aan een ruimte waar kinderen kunnen spelen en volop zitgelegenheid is. Gelijktijdig wordt ook de tuin van de kerk ver nieuwd, zodat er één samenhan gende 'oase' ontstaat midden in het dorp. Watersnoodramp Een standbeeld van het heldhaftige hondje Blasz moet die nieuwe uit straling helemaal compleet maken. De appenzeller sennenhond van boer Flip de Jonge redde bij de Wa tersnoodramp in 1953 tientallen koeien en kalveren. Hij sprong in het ijskoude water en kreeg de dieren in beweging door in hun poten en staarten te bijten. Vervolgens bege- leidde hij het vee veilig de dijk op. De hond was zo twee dagen in touw en redde vele dierenlevens. Blasz werd wereldberoemd. Het leverde hem een kennismaking op met koningin Juliana, toen zij op 23 maart 1953 Burgh-Haamstede be zocht. Ook kreeg het heldenhondje een Amerikaanse onderscheiding, een beeldje geschonken door de Huntington Dog Club uit New York. Hoog tijd om Blasz ook te vereeuwi gen in brons, vindt de dorpsraad. Daarvoor is een beroep gedaan op de Stichting Renesse, die elke plaats op Schouwen-Duiveland voorziet van een beeld van een oud-inwoner die iets bijzonders heeft betekend. ,,Maar wij vinden dit hondje leuk, omdat daar een heel verhaal achter zit", zegt dorpsraadvoorzitter. onder meer de Zonnebloem, een organisatie die zich inzet voor kansarme kinderen en met zie kenhuizen", zegt voorzitter Marcel Willemse van het kersverse stich tingsbestuur. Zo bivakkeren deze zomer on der meer mensen met kanker en met nierfalen in de vorstelijke wa gen. Maar ook een arts die zich in coronatijd snoeihard voor vele zie ken heeft ingezet. ,,We willen mensen die het nodig hebben een vipbehandeling geven. Die arts heeft al die tijd voor Nederland klaargestaan. Nu staat Burgh- Haamstede dat even voor hem." Voor zover niet gevuld, kan De kampeerwagen was eigen dom van de in 2009 overleden So phie Booy barones Van Rand- wijck, tweede particulier secreta resse van prinses Wilhelmina. Haar ouders lieten de kampeerwa gen ooit maken. Toen koningin Ju liana haar dochter Beatrix de ge volgen van de Watersnoodramp wilde laten zien, kwam het toen 15-jarige meisje met een vriendin logeren. En het jaar erop weer. De stichting Sophie heeft zich tot doel gesteld de historische wa gen te behouden en voor een goed doel in te zetten. De fruittelers van de opgeheven fruitgaardvereni- ging De Proeftuin, die het gebied ooit met hun fruitbomen kleur den, hebben daar flink in geïnves teerd. Op 3 juli wordt bij de pipo- wagen een kunstwerk onthuld dat naar die ooit bloeiende fruitteelt verwijst. kampeerwagen Randwijck door betalende gasten worden geboekt zoals het geval is met de familie Van der Toom. ,,Waarmee we weer geld binnen krijgen om de rest van te bekostigen." Veel ondernemers in de Westhoek doen kosteloos aan het initiatief mee. Recreatieor ganisatie Op vakantie in Zeeland zorgt bijvoorbeeld voor sleutel- overdracht, lakenpakketten en schoonmaak. Een trits onderne mers vult een goodiebag met ex tra's voor de gasten. ,,Fietsen, een middag bowlen of midgetgolfen en een bezoek aan Neeltje Jans. Het kost ondernemers haast niets, maar je geeft heel veel. Zo kunnen we een mooi pakket samenstel len." donderdag 18 juni 2020 Sapperdeflap, pipokar is volgeboekt Esme Soesman Westenschouwen Het Bethlehemplein in Scharen- dijke moet rond Pasen volgend jaar zijn omgetoverd tot de cen trale ontmoetingsplaats voor bewoners. Mét een beeld van het heldenhondje Blasz. Ko mend najaar begint de transfor matie van het nu saaie gebied tussen kerk en dorpshuis tot één parkachtige omgeving. ,,Waar je ook met gemak Ko ningsdag kunt vieren of een ge zellige markt kan neerzetten", zegt voorzitter Tanny de Rooij van de dorpsraad. Hond Blasz verdient een standbeeld, vindt de dorpsraad. Het bestuur van de stich ting Sophie: Marcel Wil- lemse, Karen Nije, Cora Bei- jer, Otteline van der Tor ren-van Ver- schuer en Pauline van den Hamer (vlnr). foto ERNESTA VERBURG Marielies en Peter van der Toom vieren vakantie in de hou ten kampeerwagen waar ook prinses Beatrix ooit sliep. foto ESME SOESMAN Zie: kamperenbijsophie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 58