Mijn zoontje krijgt een aai over de bol 'Ci 4 Dat Wopke Hoekstra afhaakt in CDA-lijsttrekkersstrijd De lijsttrekkersverkiezing van het CDA was nog niet uitgeschreven of 'fitboy' Wopke Hoekstra haakte af als kandidaat. Reconstructie van een beslissing die verraste, maar al lang bleek genomen. En wie steken nu hun vinger op? Hugo de Jonge én Mona Keijzer? DAGBOEK ITALIË iao, belli'', groet Maria mijn twee zoontjes, allebei blond en allebei lichte ogen. Vooral Luca van 2 jaar trekt veel aan dacht. Maria is dik in de 80 en sinds kort weer terug in de delicatessen- kraam van haar zoon Mauro. Langer dan zes weken lukte het Mauro niet om zijn moeder te verplichten thuis te blijven tijdens de crisis. ,,Ik ver veelde me te pletter'', zegt ze in plat Romeins als ze met haar kromme, verweerde handen mijn brood in tweeën snijdt. Maria staat al zestig jaar dag in dag uit op de markt. ,,Geef eens een handje.'' Terwijl Mauro de kaas voor me snijdt, zie ik in mijn ooghoek een oudere man zijn hand uitsteken naar mijn jongste zoon. Niet ongebruikelijk dat Italia nen aan je kinderen zitten, zeker niet als ze blond zijn. Ik schrik een beetje. Wat doe ik? Ga ik de man zeggen dat het misschien nu beter is van niet? Ga ik tegen mijn zoontje, in het Neder lands, vertellen dat hij de man geen hand moet geven? Of is het beter het maar te laten gebeuren? De vriendelijke oude man is ineens een gevaar voor mijn kinderen Mijn gedachten schieten alle kanten op. Je kinderen aanleren dat het aan raken van andere mensen niet mag lijkt me ook geen goed idee, zeker niet in een fysieke maatschappij als de Ita liaanse. Maar aan de andere kant, het virus is ook nog niet weg. Voordat ik me kan uitspreken ligt Luca's kleine handje al in die van de oudere man. ,,Kijk eens wat een schatje'', roept de man vanachter zijn mondkapje naar zijn vrouw die achter me op haar beurt wacht. De vrouw glimlacht naar Luca en aait hem over zijn bol. Ik hui ver, van het gebaar maar vooral van mijn eigen gedachten. Van de dilem ma's die deze rare tijd met zich mee brengt. Van de vragen die een vol strekt normale handeling oproept, van mijn eigen schuldgevoel. De vriendelijke oude man is ineens een gevaar voor mijn kinderen. Het nieuwe normaal van afstand houden, onbekenden van een afstand groeten en al helemaal geen hand ge ven, is niet zo normaal. Het nieuwe normaal is dan misschien wel ver standig, maar ook tegennatuurlijk en daarom moeilijk vol te houden. Linda, waarin hij, aangeduid als 'slim en sexy', met een zwoele blik in de camera mocht uitleg gen hoe hij het vaderschap van vier kinderen combineerde met zijn baan als minister. Ook liet hij zich als fitboy met bezweet lijf in de bokshouding fotograferen voor Elsevier. In Run ner's World en Men's Health schitterde hij tevens met foto's en een interview over het belang van sporten met een zware baan en een gezin. Intussen groeide zijn naamsbe kendheid. Dat ook de partij het in hem zag zitten bleek wel toen Hoekstra tij dens de eerste Dag van de Chris tendemocratie als enige het podium mocht delen met oud-premier Vicepremier Hugo de Jonge kijkt dinsdagavond op de display van zijn smartphone. Hij ziet dat de minister van Financiën Hoekstra hem belt. ,,Hallo Wopke, Hugo hier." Dan zegt Hoekstra dat hij een besluit heeft genomen. Dat hij het niet gaat doen. Hij wordt geen lijsttrekker van het CDA. omdat hij zichzelf meer bestuurder vindt dan een beroepspoliticus. En als Hugo zich mocht kandideren en het wordt, dat hij dan alle steun van Hoekstra krijgt. De Jonge valt stil. Hij is toch nog verrast dat Hoekstra afhaakt. Ze hebben de afgelopen an derhalfjaar een stille campagne gevoerd waarbij ze hun positie ideologisch markeerden. Ze zaten elkaar niet in de weg, het was een chique strijd. Nu leken de handschoenen uit te moeten gaan met alle risico's van dien. Niet dus! De volgende dag staat een interview in De Te legraafwaarin Hoekstra zich afmeldt. Ingewij den weten echter al langer dat hij rond kerst is gaan twijfelen en in februari tegen de partijtop heeft gezegd dat men er rekening mee moest houden dat hij zich kon afmelden. Ook CDA-partijvoorzitter Rutger Ploum weet al een tijd dat Hoekstra bedenkingen heeft om zich kandidaat te stellen. Maar omdat hij ook geen definitief'nee' heeft gezegd, houdt Ploum er nog altijd rekening mee dat Hoekstra toch de handschoen oppakt. En dus parkeert de voorzitter behalve in Rotterdam en Volendam ook een manshoge nummer 1 voor de deur van Financiën. Het filmpje dat de partij begin deze week van die actie on line zet, suggereert dat het CDA drie opties voor het lijsttrekkerschap heeft: Hoekstra, Hugo de Jonge of Mona Keijzer. Zij worden uitgedaagd om te solliciteren. Maar Hoekstra bedankt een dag later al voor de eer. Diens afhaken is de 'inge bouwde teleurstelling van een luxepro bleem', zoals een ingewijde het formu leert. Want als er twee gedroomde kandidaten zijn, valt er altijd één af. Borrel Hoekstra was lange tijd favoriet voor het CDA-leiderschap, niet in de laatste plaats bij de leden zelf. Als het op partijbijeenkomsten eenmaal tijd was voor de borrel, bleek het altijd veel makkelijker om uitgesproken Wopke-fans te vinden dan hartstochtelijke Hu- gonoten. De Jonge was mis schien wel net zo capabel als Hoekstra, klonk het vaak, maar miste misschien nét de electo rale aantrekkingskracht waar mee het CDA na elf jaar het To rentje op de VVD kon terugver- overen. Die star power werd Hoekstra wél toegedicht. Hij was lange tijd de po pulairste CDA'er, en timmerde flink aan de weg om zijn bekendheid te ver groten. Waar veel bewindslieden al blij zijn met een tv-optreden in een actualiteiten programma of een kranteninterview, schopte Hoekstra het tot de cover van de donderdag 18 juni 2020 GO Angelo van Schaik Rome Na ruim drie maanden heeft de co rona-epidemie in Italië ruim 34.000 levens geëist. Op het hoogtepunt vielen er bijna duizend doden op een dag, nu 'juichen' we dat het er gisteren 'maar' 34 waren. Het erg ste is dus voorbij en Italianen pro beren het normale leven weer op te pakken. Al blijkt dat soms lastig. Correspondent Angelo van Schaik bericht vanuit Rome. Nu De Jonge, of toch Jan Hoedeman Laurens Kok Den Haag Wopke Hoekstra (l) is niet beschikbaar om het CDA te leiden. Hugo de Jonge (m) heeft nu de beste papieren, maar klopt Mona Keijzer (r) nog op de deur? FOTO'S ANP ENPIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4