En toch is het nog steeds (te) droog NIEUWS 3 Noodweer trekt over Zeeland, vooral Vlissingen getroffen Zware regen- en onweersbuien zorgden gisteren voor veel wateroverlast op diverse plaatsen in Zeeland. Vlissingen werd het zwaarst getroffen. In de Nieuwstraat werden zestien appartementen uit voorzorg ontruimd vanwege wateroverlast en stroomuitval. Er was volgens de Veiligheids Regio Zeeland (VRZ) een gevaarlijke situatie ontstaan. De eigenaren van twee nieuwe etablissementen aan de Kleine Markt in Vlissingen werden gis termiddag compleet verrast door een plens water die onder de deur door naar binnen golfde. Zowel bij lunchzaak Johnsons als bij speci aalzaak en patisserie Coffee World stond de hele vloer binnen de kortste keren onder water. Geeta Chaitoe van Coffee World had het idee dat het regenwater rechtstreeks haar zaak binnen stroomde vanuit het riool onder de Kleine Markt. Geen drempel Uitbater Ramon Alewijnse van café 't Archief zag het putdeksel voor zijn deur in één keer 'meters omhoog komen'. ,,En vervolgens stroomde er een enorme hoeveel heid water over de markt." Chai toe en Saskia en Rich Johnson braken zich het hoofd gisteravond nog niet over de oorzaak van de overlast, maar probeerden met man en macht hun zaak droog te krijgen. Bij Johnsons lukte dat binnen een uurtje, maar Coffee World ligt iets lager en heeft geen drempel voor de deur. ,,Het lijkt wel dweilen met de kraan open", liet een van de helpende hand bie dende mensen weten. Zowel de lunchroom als de kof fie- en specialiteitenzaak zijn nog geen anderhalve maand open. Aan een schadebedrag durfden de uitbaters van beide zaken nog niet te denken. ,,Ik heb gelukkig tegels op de vloer en een grote voorraad kunnen redden. Maar er zijn ook veel dozen nat geworden", ver telde Chaitoe. Een eindje verderop, in de Scheldestraat, liep Phone Home een half uurtje voor de etablisse menten aan de Kleine Markt al onder water. De uitbaters van de belwinkel wijten de overstroming aan een niet op grote waterhoe- veelheden berekende riolering in onder meer de aangrenzende Gla- cisstraat. Zowel in de Scheldestraat als aan de Kleine Markt kwam een brandweerwagen poolshoogte nemen. ,,Maar de brandweer kan pas iets doen als het water zóóó hoog staat", meldde een mede werker van Phone Home, terwijl hij zijn hand op zo'n anderhalve meter hoogte hield. Nuancerend: ,,Pas als het water een paar deci- Ik heb het één keer eerderzo meegemaakt. Maar dat is wel twintig jaar geleden meter hoog staat, heeft pompen effect." Gedupeerden waagden zich niet aan het benoemen van een exacte oorzaak voor de wateroverlastpro- blemen, hoewel ze allen consta teerden dat het riool in binnen stad en aangrenzend gebied een hoosbui niet echt aankan. Auto's in de Scheldestraat, Paul Kruger- straat en omliggende straten moesten op diverse plaatsen door plassen van twee tot vier decime ter diep ploeteren. Bij de ge meente Vlissingen kwamen veel meldingen binnen van water overlast. ,,We ondernemen zo spoedig mogelijk actie", liet de ge meente weten. Ook de winkel van de Vlis- singse nachtbakker Bart Tullenaar stond blank. Daar kwam het wa ter via de afvoerputten omhoog. ,,Ik heb het één keer eerder zo meegemaakt", vertelde Tullenaar. ,,Maar dat is wel twintig jaar gele den." Tullenaar zit met zijn bak kerij aan de Paul Krugerstraat, die eveneens in korte tijd onder water liep. ,,De schade valt gelukkig mee, ik heb een stenen vloer. Ik heb snel alles wat op de grond stond weggehaald. Daarna was het flink dweilen en wachten tot het stopte met regenen. En ja hoor, mensen kunnen morgen (donderdag, red.) gewoon om een broodje komen." Er viel regen... ...maar niet genoeg donderdag 18 juni 2020 Het was niet allemaal el lende met die hoosbuien. Josja Lauret greep haar kans om lek ker rond te dobberen op de ondergelo pen Paling straat in Vlis- singen. FOTO FOTOWERCK Stortregen: 16 huizen ontruimd Met man en macht wordt Coffee World in Vlissingen droog geveegd. In de deuropening dweilt Ferry Duinhouwer, partner van eigenaresse Geeta Chaitoe. fotos dirkjan gjeltema Maurice Steketee en René Hoonhorst Vlissingen - Bart Tullenaar, nachtbakker Met een paar fikse regen buien - ook gisteren weer op de Werelddag tegen Woestijnvorming en Droogte - is 2020 in elk geval voor even niet meer het droogste jaar ooit. Maar de problemen zijn nog lang niet voorbij. De droogte lijkt eventjes ver geten. En wie naar de gra fieken van het neerslagte kort kijkt, ziet dat het ook de goede kant op gaat. Met een neerslagtekort van 162 millimeter is het dit jaar inmiddels natter dan in 1976. Daarmee is 2020 weer even van die koppositie als droogste jaar ooit af. Juist ook in het oosten van het land, waar de droogte en een zakkend grondwaterpeil op de hoge zandgronden voor problemen zorgen, viel veel water. Maar met tro pische temperaturen in het vooruitzicht in plaats van regen, blijft de droogte een nijpend pro bleem. Het jaar 2020 is nog altijd droger dan de gemiddeld droogste vijf jaar. En ook droger dan De riolen konden het water niet meer verwerken. Kijk op de site bij /video Winkels onder water in Vlissingen bijvoorbeeld 2018. Vooral in het oosten van het land is behoefte aan gestage, langdurige regen. De hoosbuien van gisteren brengen wat verlichting, maar langdurige en min der heftige regenval is beter. Door de regen zit 2020 nu op het droogteniveau van het recordjaar. 400 mm Recordjaar 1976 300 200 100 2020 Neerslagtekort: verschil tussen neerslag en verdamping apr mei juni juli aug sep 180620 BRON: KNMI Totaal neerslag tussen 1-17 juni 140 mm 120 100 80

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3