EENS EEN ZEEUW... n 9 Zijn achternaam verraadt al dat hij een Zeeuwse achtergrond heeft. Roel van der Wekken (1963) groeide op in Nieuwerkerk op Schouwen-Duiveland en woont inmiddels in Den Helder. Als kapitein op de grote vaart heeft hij al heel wat van de wereld gezien. Hoe was uw jeugd in Nieuwer kerk? ,,De eerste tien jaar van mijn leven was het echt een agrarisch dorpje met boerderijen in het dorp zelf. We woonden aan de rand van het dorp, mais en graan stonden bij wijze van spreken voor onze deur. Ik heb drie zussen, eentje jonger en twee ouder dan ik. Voor de norm van toen was dat een relatief klein gezin. We zijn kerkelijk op gevoed, als lid van de gerefor meerde gemeente, best traditio neel. Dat heeft natuurlijk wel in vloed gehad op mijn vorming. Eerst voelde dat wel een beetje be nauwend. Daar kwam in de jaren 70, 80 wel verandering in. Ook mijn ouders werden wat losser, zij waren best vrijgevochten." ,,Ik ben niet voor de kerk gevlucht hoor, helemaal niet. Maar ik ging op mijn 16de al varen. Toen ik 15 was, ging ik naar een internaat bij de lagere zeevaartschool om ma troos te worden op de grote vaart. Dat was als jongetje uit Nieuwer- kerk niet heel makkelijk, tussen jongens uit de grote stad. Ik was echt nog een kind. Maar ik wilde geen timmerman of automonteur worden. Varen, dat heb ik altijd al gewild." „Avontuur, de wereld zien. Die verwachting werd deels waarge maakt. Het is natuurlijk geen va kantie. Ik moest leren om in de nacht op te staan, in weer en wind hard te werken. Na mijn opleiding begon ik bij Nedlloyd (nu Maersk, red.) om grote vrachtschepen de hele wereld over te varen. Mijn eerste reis ging naar Amerika: New York, Baltimore, New Orle ans en terug via de Perzische golf naar Abu Dhabi, Koeweit. Dan was ik vier, vijf maanden weg van huis." ,,Geen moeite mee. In mijn jeugd schreef ik altijd veel brieven. Naar mijn ouders en jongste zusje, dat vond ik heel leuk om te doen. Te genwoordig gaat dat natuurlijk via e-mail. Het voordeel van zo lang van huis zijn, was dat ik bijna geen geld uitgaf. Ik had mijn eigen in komen, heel wat voor die leeftijd. Op mijn 18de kocht ik een auto en ik had een surfplank. Ik was gek van windsurfen en van het water. Ik ging ook vaak vissen en leerde zeilen in Brouwershaven. Het heeft allemaal met water te maken eigenlijk. Wat dat betreft was Zee land een geweldige omgeving om op te groeien. Thuis hadden we een appartement in de tuin, daar heb ik een tijd gewoond. Toch op jezelf, maar wel het gemak van thuis eten en de was doen." ,,Op mijn 20ste ging ik naar Rot terdam, naar de Zeevaartschool en later ging ik daar op kamers. In die tijd ontmoette ik mijn vriendin. We verhuisden vervolgens naar Zeeuws-Vlaanderen, omdat zij bij rederij Vroon ging werken. Zelf was ik inmiddels stuurman ge worden en kon ik wonen waar ik wilde, moest toch altijd vliegen naar boord. Toen het eerste kind kwam, bleef ik thuis als huisman. Dat was niet echt gebruikelijk na tuurlijk. Ik schreef er zelfs een boek over. Samen met een paar maten richtte ik www.huisman- nen.nl op. Daar hebben we heel wat aandacht mee in de media ge had. We zochten het niet op, maar de reclame voor de site was wel handig." ,,Zo'n vijftien jaar lang hebben we in Zeeuws-Vlaanderen gewoond. We trouwden en kregen twee jon gens. Zij kon via Vroon een baan in Den Helder krijgen. En we wilden voor de jongens een iets wereldser woonplaats. We konden voor niet al te veel geld een prachtig huis kopen met een aanlegsteiger. Ook is het relatief dicht bij Schiphol, ook heel handig. En de omgeving lijkt best op Zeeland. Duinen en strand, alleen zonder die vele toe risten. Sinds acht jaar vaar ik als kapitein weer de hele wereld over." Drie maanden klinkt lang, maar het is niet altijd eenzaam en saai. Op de oceaan lees ik veel en speel ik gitaar ,,In mei ben ik teruggekomen van een tocht van Griekenland naar Zuid-Chili. We moesten een oude veerboot naar een nieuwe eigenaar varen. Drie maanden klinkt lang, maar het is lang niet altijd een zaam en saai. Je bent twaalf uur per dag aan het werk. Op de oce aan lees ik heel veel digitale boe ken en speel ik gitaar. Dit was ove rigens wel extreem lang hoor, de boot mocht niet meer hebben dan windkracht vijf en twee meter golven. We moesten veel wachten of omvaren vanwege het weer. Maar we vermaakten ons." ,,Ik heb er zeker een connectie mee, maar als ik het zou missen, zou ik verhuizen. Na mijn schei ding heb ik het weleens overwo gen, maar vond het voor mijn jon gens niet handig. Zij hebben er ook minder mee dan ik, mijn roots liggen er natuurlijk. Wanneer ik gepensioneerd ben, zie ik mezelf terugkomen op Schouwen-Duive- land. Het enige nadeel vind ik dat het in de winter zo deprimerend kan zijn. Emigreren naar het bui tenland heb ik weleens overwo gen. Kaapstad bijvoorbeeld. Prach tig, maartoch te ver weg." donderdag 18 juni 2020 GO 'Voordeel van lang van huis zijn, is dat je bijna geen geld uitgeeft' Mariska den Hartog Vanaf welke leeftijd maakte u zich daar meer los van? Wat trok u aan in het varen? Hoe vond u het om zo lang van huis te zijn? Roel van der Wekken aan boord van de Theologos Eleni, maart 2020. De reis ging van het Griekse Pi raeus naar Punta Arenas in Zuid-Chili. foto privécollecte Wanneer vloog u echt uit? Maar hoe kwam u uiteindelijk in Den Helder terecht? - Roel van der Wekken Wat was uw meest recente be stemming? Mist u Zeeland weleens?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37