Middelburg reikt kunstenaars de hand: subsidie in ruil voor erfpacht Vlissinger zoekt hulp stadgenoten in strijd tegen reuzenberenklauw IN DE REGIO 6 Plan: ondergrondse garage Het gaat om een garage van drie ver diepingen met een entree vanaf de Domburgseweg, aldus wethouder Chris Maas (PvdA/GL). Hij wil daarmee voorkomen dat auto's via het Groentje moeten rijden. ,,Want uit dat gebied willen we de auto's zoveel mogelijk weg hebben, zodat voetgangers daar rustig kunnen lo pen." De Veerse raadsleden zijn inmid dels vertrouwelijk ingelicht over de plannen. Door de coronacrisis is het De parkeergarage is volgens het plan bestemd voor hotelgasten nog niet gelukt een informatiebij eenkomst te houden voor de omwo nenden. De wethouder geeft aan dat het nog lang niet zeker is dat de par keergarage aangelegd kan worden. Om te beginnen komt de garage in een Natura 2000-gebied. Dat is een Europees netwerk van beschermde natuurgebieden. ,,Maar dat biedt mogelijk ook kansen", aldus de wet- houder. ,,Als die parkeerkelder kan worden aangelegd, kan het verharde parkeerterrein naast het hotel ver dwijnen en kan dat groen worden en zo het Natura 2000-gebied moge lijk versterken." Een ander mogelijk probleem is dat in de grond bij het hotel de res tanten van de vroegmiddeleeuwse ringwalburg liggen. Het gaat om oude verdedigingswerken uit de ne gende eeuw, die de Domburgers be schermden tegen aanvallen van de Vikingen. ,,Die ringwalburg heeft een hoge archeologische waarde", aldus de wethouder. ,,En mag dus niet zomaar aangetast worden." Onderzoeken moeten daarnaast uitwijzen of het technisch mogelijk is daar de parkeergarage aan te leg gen en of er andere belemmeringen zijn. Als de garage daadwerkelijk wordt aangelegd, kunnen de gasten van het Badhotel en drie hotels in het Nehalenniagebied daar parke ren. De wethouder: ,,Het wordt dus geen openbare parkeergarage." Maar zo'n garage kan er wel toe bijdragen dat een belangrijke wens van het ge meentebestuur, het Nehalenniage- bied zoveel mogelijk autovrij ma ken, realiteit wordt. ,,Daarom zijn we enthousiast over het plan." Dat geldt ook voor de Stadsraad van Domburg. Voorzitter Simon de Visser hoopt dan ook dat die garage er kan komen. Wethouder Maas kan nog niks zeggen over wanneer de onderzoe ken zijn afgerond. Hij weet wel dat de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed heeft laten weten dat de aanleg van de garage voor hen niet onbespreekbaar is. ,,Dat is al een be langrijk signaal." ,,We zijn in ieder geval blij dat het college ons tegemoet wil komen", zegt secretaris Kees van de Ven van de Middelburgse Atelier Stich ting (MAS). ,,We snappen ook de optie die ze ons voorleggen. Het is een mooie handreiking, maar wij moeten bespreken of we hiermee uit de problemen komen." De gemeente verhoogt de erf pacht per juni 2021 van 450 naar ruim 4500 per jaar. Die wordt dus tien keer zo hoog. De kunstenaars kunnen dat niet betalen, zeggen zij, maar het college houdt vast aan dat bedrag. Het is gebaseerd op de huidige waarde van de grond, een kavel in de binnenstad van Mid delburg. Allerlei oplossingen zijn al be dacht, maar zijn volgens het col lege niet haalbaar. Zo is een lagere erfpacht oneerlijk tegenover an dere organisaties die erfpachtcon tracten hebben bij de gemeente. We zijn in ieder geval blij dat het college ons tegemoet wil komen Het zou zelfs oneerlijke overheids steun kunnen zijn om een uitzon dering voor de MAS te maken. Wat volgens het college wel kan, is de erfpacht vanaf 2021 geleidelijk verhogen: vier jaar lang, elk jaar met duizend euro. Dat geeft de MAS de tijd om naar het nieuwe bedrag toe te groeien. Het omgekeerde kan ook, mer ken B en W op. De nieuwe erf pacht gaat meteen in, maar wordt gecompenseerd met subsidie. Die daalt dan gedurende vier jaar naar nul. ,,We zullen snel met het be stuur en de kunstenaars bij elkaar komen om dit te bespreken", zegt Van de Ven. De Middelburgse Atelier Stichting bestaat in 2021 exact 25 jaar. Al die tijd deed de stichting het zonder subsidie. On derhoud aan het pand, dat eigen dom is van de MAS, betaalden ze uit eigen zak. Van Isacker pakt alleen de reuzen- berenklauw aan, de gewone be renklauw is 'minder gevaarlijk en niet zo'n overwoekeraar'. Hij ver wacht dat hij aan het eind van de maand alle exemplaren uit het Westduinpark (tussen de Burge meester van Woelderenlaan, de Zwanenburgweg en de voet van de duinen) heeft verwijderd. Om er helemaal zeker van te zijn dat de reuzenberenklauw in juli niet meer is te zien in het park, vraagt de Vlissinger stadgenoten mee te zoeken. Degene die de stichting wijst op een exemplaar van de exotische plant, krijgt een fles whisky ,,Als mensen tussen 1 en 7 juli nog een reuzenberenklauw vin den, moeten ze dat aan de stich ting Van Woelderen Park laten weten. Ik ga mee kijken en als er nog een in het park de kop op steekt, krijgt degene die ons erop wijst een mooie fles whisky", be looft Van Isacker. Het 'wedstrijdje' is bedoeld om de vervelende exo tische plant uit het Westduinpark (dus niet het aangrenzende Nolle- bos aan de stadskant van het na tuurgebied) te bannen. Maar Van Isacker zou het ook mooi vinden als mensen bewuster om zich heen kijken tijdens het wandelen en 'echt van de natuur genieten'. De ijveraar voor het Van Woel- deren Park (dat Nollebos en West- duinpark moet omvatten) ver wacht nog twee tot vier jaar en kele weken te moeten 'tuinieren' om de reuzenberenklauw defini tief uit de flora van het Vlissingse stads- en duinpark te verbannen. Pettson en Findus op avontuur donderdag 18 juni 2020 Parkeren onder het Badhotel? Onder het parkeerterrein bij het Badhotel in Domburg komt mo gelijk een ondergrondse parkeer garage voor 290 auto's. De eige naar van het hotel en de ge meente Veere zijn aan het onder zoeken of het mogelijk is daar zo'n voorziening te bouwen. Emile Calon Domburg Nooit in haar bestaan wilde de Middelburgse Atelier Stichting subsidie van de gemeente. Nu biedt de gemeente dat toch aan, om een financieel me ningsverschil met de kunste naars op te lossen. Maar of de handreiking voldoende is, moet nog blijken. Maurits Sep Middelburg -Kees van de Ven Hij hakte vorig jaar honderden vierkante meters aan reuzenbe- renklauwen kapot in het Vlis- singse Nollebos. En de afgelo pen weken heeft Jean-Marie van Isacker alweer zo'n hon derd uur gestoken in het uitgra ven van de wortels van vijftien honderd de kop opstekende planten. René Hoonhorst Vlissingen De Zweedse animatiefilm Pettson Findus. MIDDELBURG Cinema Middelburg draait weer kinderfilms. Morgen, vrijdag, wordt er een Zweedse animatie film getoond. De film heet: Pettson Findus: De Katonaut. Dit avontuur is ge schikt voor alle leeftijden gaat over de belevenissen van het charmante duo opa Pettson en zijn ondeugende kat Findus. De film begint om 15.00 uur en duurt 75 minuten. Kees van de Ven, secretaris van de Middelburgse Atelier Stichting, in zijn atelier. foto maurits sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34