Ml Petitie voor noodfonds 'Wees voorzichtig met uitbreiding hotels' ZEELAND 3 Uit onderzoek van het Mu- lier Instituut blijkt dat 39 procent van de beheerders van buitenspeellocaties zich (ernstig) zorgen maakt over de gevolgen van de coronacrisis voor hun organisatie. Behalve speel tuinen gaat het dan ook om kin derboerderijen, kindervakantie- kamporganisaties en scouting- verenigingen. „Daarom komen we in actie met een petitie", zegt Dave Ensberg-Kleijkers, direc teur-bestuurder van Jantje Beton en speeltuinplatform NUSO. Ensberg wijst op de belang rijke maatschappelijke functie van jeugd- en jongerenorganisa ties. ,,Ze zorgen voor een posi tieve en gezonde ontwikkeling van kinderen en jongeren en zijn daarmee belangrijke, preventieve spelers om jeugdzorgproblemen te voorkomen. Maar terwijl de Rijksoverheid voor verschillende grote ondernemingen en secto ren diep in de buidel tast om hen in deze crisistijden van de onder gang te redden, wordt het klein schalige jeugd- en jongerenwerk op lokaal niveau vergeten. De Rijksoverheid laat het aan de ge meenten over om te bepalen of zij jeugd- en jongerenorganisa ties die in nood zijn wel of niet financieel helpen." Om te voorkomen dat organi saties omvallen, willen zij dat ge meenten gezamenlijk een 'Coro nanoodfonds jeugd- en jonge renorganisaties' in het leven roe pen. De petitie is al bijna 2500 keer ondertekend. Oranjekwartier - in 1958 begon nen met één zandbak - heeft vorig jaar nog voor 80.000 euro nieuwe speeltoestellen laten plaatsen, maar had daar met de kennis van nu lie ver nog even mee gewacht, zegt Roelands. ,,We hadden een buffer, daarom overleven we dit wel. Maar de toekomst is onzekerder, investe ren lukt straks niet meer. Daar krij gen ook andere ondernemers in de omgeving last van. Want die nieuwe zitmaaier die we wilden aanschaffen en onderhoud stellen we nu uit." Roelands merkt dat bezoekers minder versnaperingen kopen. Werd daar voorheen gemiddeld 3,50 euro per persoon aan uitgege ven, nu is dat nog 2 euro. Een ver klaring heeft hij niet direct. ,,Ken- nelijk is er toch angst om iets aan het loket te kopen." Wie daar geen last van heeft, is Manuela de Reu uit Terneuzen. Ze fêteert haar zoon Diego (7) op een ijsje en zichzelf op een koffie. Ze komt graag in de speeltuin. ,,Ik ben blij dat dit weer kan. Regels, binnen zitten, je moet het die kinderen allemaal uitleg gen. Je moet wel een beetje uitkij ken, maar die kinderen moeten toch kunnen spelen. Beter bewegen dan achter de Playstation." Zwembad Ook andere Zeeuwse speeltuinen hebben last van de coronacrisis. ,,Ja, dat merken we wel", beaamt Maart, april en mei zijn de topmaanden, maar die hebben we gemist Jhonny Siman van Meiveld in Mid delburg. ,,We zijn op 1 juni weer opengegaan, maar het bezoek is 35 tot 40 procent minder geworden. De regels schrikken ook af. Gemid deld hadden we hier per dag zo'n tachtig bezoekers. Ons zwembad was de trekpleister, maar dat mag ook niet open." Toch valt het wat de financiële schade betreft mee, zegt Siman. ,,We doen alles met vrijwil- ligers, dus wat dat betreft hebben we geen hoge kosten. Al kost het wel 800 euro om het zwembad weer te vullen straks." Bij speeltuin De Vluchtheuvel in Nieuwdorp is het bezoek eveneens flink teruggelopen. ,,Dat merken we vooral op woensdag en vrijdag", zegt Cindy van der Does. ,,Voor- heen hadden we honderd mensen binnen, nu rond de dertig." De speeltuinmedewerkers bespeuren nog terughoudendheid. ,,Mensen vinden het spannend en informe ren of ze kunnen komen. We mis sen daarnaast de schoolreisjes en ook qua kinderfeestjes is het nog minimaal. We zien het wel iets aan trekken, maar het is nog lang niet zoals het was." Toch is een corona noodfonds voor jeugd- en jonge renorganisaties voor de Vluchtheu vel vooralsnog niet nodig. ,,Deze crisis heeft de overheid ge dwongen ingrijpende maatregelen te nemen die de horecasector hard raken. Het moge duidelijk zijn dat dit ook grote gevolgen heeft voor de hotels in Zeeland", aldus de advies- bureaus ZKA Leisure Consultants en Horeca Maatwerk die in op dracht van de provincie Zeeland de hotelsector hebben doorgelicht. Het onderzoek begon in de zomer van 2019 en werd in maart, aan het begin van de coronacrisis, afge rond. De bureaus onderzochten hoe veel ruimte er is voor nieuwe hotels of uitbreiding van bestaande. Het advies aan de overheid is om hier voorzichtig mee om te gaan. Alleen al de goedgekeurde plannen nemen alle ruimte voor groei in beslag. De effecten van de coronacrisis kun nen het gat tussen aanbod en vraag groter maken. Volgens de onderzoekers is de komende vijf jaar ruimte in Zee land voor uitbreiding met 489 tot 993 kamers. Twee derde van die ruimte is direct aan de Noorzeekust te vinden. Er liggen 'harde' plannen Deze crisis heeft de overheid gedwongen tot ingrijpende maatregelen voor de bouw of uitbreiding van 26 hotels in Zeeland, samen goed voor zo'n 900 kamers. De meeste zijn te vinden in de gemeenten Goes (4 plannen, 124 kamers), Middelburg (4 plannen, 177 kamers), Schouwen-Duiveland (4 plannen, 185 kamers) en Veere (11 plannen, 272 kamers). Voor al deze plannen is al toestemming gegeven door de gemeente. De boel hoeft wat de onderzoe kers betreft niet op slot. Maar wees wel kritisch, drukken ze overheden op het hart. 'Er is ruimte voor nieuwe initiatieven, maar het luis tert erg nauw. Nieuwe concepten moeten bijdragen aan kwaliteits verbetering en ook echt iets toevoe gen aan de markt. Dit geldt voor de Noordzeekust, waar vooral wordt ingezet op groei in kwaliteit, maar zeker ook voor het stedelijk gebied en het buitengebied', is een van de conclusies in het rapport. De hotelbranche is een relatief kleine speler in de toeristische sec tor als je het aantal slaapplaatsen in ogenschouw neemt. Pakweg 7,5 procent slaapplaatsen zijn te vin den in de 199 hotels, hostels en Nieuwe concepten moeten echt iets toevoegen aan de markt pensions die Zeeland telt. Ze tellen samen zo'n 4300 kamers. Bijna de helft van de kamers is te vinden in hotels direct aan de kust. Ruim driekwart van de hotels staan in de gemeenten langs de Noordzee kust. donderdag 18 juni 2020 M Beheerder Ronald Roe- lands van speeltuin Oranjekwartier in Terneuzen: ,,We hebben nu 15.000 euro omzet minder." Kijk op de site bij /video Speeltuinen in zwaar weer door corona Luc Oggel Vlissingen te stil in de speeltuin M Manuela de Reu en haar zoon Diego: ,,Ik ben blij dat dit weer kan." FOTO'S JAN BOS - Ronald Roelands, speeltuin Oranjekwartier De meeste Zeeuwse hotels stonden er aan het begin van de coronacrisis goed voor. Eén op de tien presteert zelfs excellent. Maar één op zeven bleek toen al 'minder vitaal' te zijn en de vrees is dat meer hotels in die catego rie terechtkomen. Ook de kwali teit en het perspectief van nu nog vitale en gezonde bedrijven zullen onder de crisis lijden. Theo Giele Middelburg - Rapport adviesbureaus - Rapport

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31