s? Slim werken lost files op Proef met op afstand bestuurde haventrucks Schoon schip Geen vrijlating, maar wel felicitaties van rechtbank 1 2 Door de coronacrisis zien speeltuinen hun inkomsten fors teruglopen. Een gezamenlijk noodfonds moet redding brengen. CORONACRISIS NOODFONDS Commentaar Het coronavirus heeft een heilzame werking op het ver keer in Nederland. Automobilisten rijden alweer behoor lijk veel kilometers, maar files zijn er niet of nauwelijks. Volgens data van de verkeersapp Flitsmeister zitten we op on geveer 90 procent van de gebruikelijke verkeersdrukte. Zonder problemen. Dat is heel prettig. De files die er nog zijn, komen vaak door ongelukken, niet door te veel verkeer. De grote winst zit in een combinatie van twee factoren, het thuiswerken en het spreiden van het verkeer over de hele dag. Vooral 's morgens gaat het goed. 's Avonds is er nog wel een spits. Het coronavirus leert ons anders te kijken naar de ver keersdrukte en de fileproblemen. Met een beetje goede wil kunnen we het huidige wegennet veel efficiënter gebruiken. Dit haalt het eeuwige argument onderuit dat alleen meer asfalt echt helpt tegen files. Veel bedrijven die nu al maanden ervaring opdoen met thuiswerken, kijken heel anders aan tegen het nut van hun kan toren. Hier en daar wordt al afgezien van bouwplannen. Een paar dagen thuis, een paar dagen op kantoor lijkt de nieuwe norm te worden. Of een groot deel van de dag thuis, maar wel even naar een afspraak of naar een overleg. Als dit inderdaad voor grote groepen mensen het gewone patroon wordt, kun nen de meeste politieke partijen hun verkiezingsprogramma's herschrijven. Mobiliteit kan naar de achterpagina's. Dit haalt het eeuwige argument onderuit dat alleen meer asfalt echt helpt tegen files Het gaat om een groot, driejarig on derzoek onder de naam 5G-Blue- print. Het project heeft deze week 10 miljoen euro subsidie ontvangen van de Europese Unie. Het is een initiatief van een con sortium van 28 partijen. Behalve overheden zijn North Sea Port, de Antwerpse haven, bedrijven en academische instellingen betrok ken. Vanuit Zeeland is dat Zeeland Connect, ofwel HZ University of Applied Sciences, Economische Impuls Zeeland, Kloosterboer en ALMANAK Verbrugge International. Het project moet duidelijk ma ken in hoeverre de 5G-techniek ge schikt is om vrachtwagens en sche pen op afstand te besturen ('tele- operation'). Dat kan het tekort aan vrachtwagenchauffeurs oplossen en de positie van de havens verste vigen. Drie testlocaties Er komen drie testlocaties: de ha vens van Vlissingen en Antwerpen en bij Zelzate, nabij het kanaal van Gent naar Terneuzen. De laatste lo catie is vooral bedoeld om helder te krijgen hoe 5G functioneert in grensgebieden. Het onderzoek staat los van het eigen onderzoek dat Zeeland Con nect recent is begonnen naar de volgende stap na tele-operation: volledig zelfrijdende trucks. Daar worden in eerste instantie bij Kloosterboer proeven mee gedaan. De Bevelandse jongeman, met een bedenkelijke reputatie als sloddervos, heeft zijn omgeving tot het allerlaatste moment in spanning gehouden. Maar het is hem op de valreep toch gelukt om zijn vwo-diploma in de wacht te slepen. En dat mag een prestatie van formaat worden genoemd. Tijd voor een nieuwe levensfase dus, die zich in Brussel zal af spelen. De aankomende student lijkt warempel echt schoon schip te willen maken. Deze week had hij zijn eerste sollici tatiegesprek voor een bijbaan. Met een beetje geluk kan hij binnenkort aan de slag. Als schoonmaakmedewerker. Kanonnen leveren zeven mille op VLISSINGEN Geen Open Monumentendag Er is dit jaar geen Open Monumentendag op Wal cheren. Het zou pas op zaterdag 12 september zijn, maar de Walcherse gemeenten durven het toch niet aan vanwege het coronavirus. Middel burg, Veere en Vlissingen vinden dat er te veel vra gen en onzekerheden op doemen rond het pu blieksevenement waar elk jaar rond de tachtig locaties op Walcheren aan deelnemen. Het is voor de drie colleges de vraag of de gemeenten de veiligheid van monu menteneigenaren, vrijwil ligers en bezoekers kun nen waarborgen. TERNEUZEN Tiener berooft vrouw en vlucht Schommels, klimrekken, glijbanen, draaimolens, ze wachten deze dins dagmiddag met smart op gebrui kers op het terrein aan de Leeuwen laan. Maar sinds speeltuin Oranje kwartier in Terneuzen op 11 mei de deuren weer opende, loopt het niet bepaald storm. Ook als de naastge legen school uit gaat, een kwartier nadat de speeltuin zijn poorten opent, kiezen de meeste kinderen voor een enkeltje richting huis in plaats van een rondje ravotten. ,,We waren blij toen we weer open mochten, maar er komen minder mensen én ze geven minder uit", vat beheerder en voorzitter van het stichtingsbestuur Ronald Roelands de situatie samen. ,,Maart, april en mei zijn de topmaanden, maar die hebben we gemist. Daardoor heb ben we nu 15.000 euro omzet min der. De speeltuin kost 2000 euro per maand en we verliezen 4000 euro per maand aan inkomsten." Het was gisteren zijn 33ste verjaar dag, maar meer dan de felicitaties van de rechtbank werd het niet. De Terneuzenaar B. K. werd niet ge schorst uit zijn voorlopige hechte nis, en vrijlating was evenmin aan de orde. Hij blijft vooralsnog in de cel. Zijn plaatsgenoot R. O. blijft ook in hechtenis. Het duo wordt ver dacht van onder meer bedreiging en wederrechtelijke vrijheidsbero ving. De vriendin van O. zou be trokken zijn bij oplichtingen en ze had daarmee geld 'verdiend', waar van O. zijn deel wilde hebben. Sa men met K. ging hij naar haar wo- ning in Middelburg. Ze klopten aan en drongen de woning binnen. In een kast en gekleed in onder broek, ontdekten ze S. uit Den Haag die een geheime relatie met die vriendin van O. zou hebben. S. werd onder bedreiging en afgifte van een duur horloge, prijzige zon nebril en eveneens dure merkkle ding plus 500 euro onder begelei ding van O. en K. de woning uitge jaagd. Buiten werd hij gedwongen zijn onderbroek uit te trekken. Daar, buiten en in al zijn naaktheid en met een temperatuur van zeven graden Celsius zou hij in de koffer bak van hun auto moeten gaan lig gen, maar zover kwam het niet. De politie trof hem later gehuld in een handdoek aan in een bushokje. donderdag 18 juni 2020 Vrachtwagens en binnenvaart schepen die in het Zeeuwse en Vlaamse havengebied op af stand worden bestuurd: het is geen toekomstmuziek meer. Vanaf september wordt ermee geëxperimenteerd. Rolf Bosboom Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Twee roestige kanonnen hebben de gemeente Vlissingen 7000 euro op gebracht. Een particulier heeft het roestige schiet tuig overgenomen. De ka nonnen lagen op het bouwterrein Schelde- kwartier, achter de voor malige meubelfabriek Arabesk. Ze zijn verkocht met hun betonnen 'kraag' er nog om. Vlissingen bezit veel oude kanon nen, al dan niet in gebruik als meerpaal, en leent ze zelfs uit aan andere ste den. Honderden zijn ge registreerd, deze twee waren dat niet. Vandaar dat ze verkocht konden worden. De politie is op zoek naar een jongen die gis termiddag een vrouw met een mes heeft be dreigd en beroofd op de Bellamystraat in Terneu zen. Zij moest haar tele foon aan hem afstaan. De beroving vond rond 15.00 uur plaats, meldde de politie. Op sporingssite Burgernet Zeeland tweette een signalement van de dader. Het ging om een tiener van ongeveer 16 jaar met een donkere huidskleur. Hij droeg zwarte kleding en een capuchon. Hij rende weg in de richting van Albert Heijn. Het is veel Luc Oggel Terneuzen Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30