n Speel mee met het grootste GP-spel van Nederland MEDIA CULTUUR 23 Ga naar pzc.nl/gp-spel en meld je aan overleefde! En dan nog vol overgave positief blijven? Dat raakte me. Ik zocht contact omdat ik wilde weten hoe zoiets werkt in het brein.'' ,,Zeker. Hij denkt daadwerkelijk dat hij zich nog geen zorgen hoeft te ma ken als het ergste leed nog niet in zicht is. Iets wat veel mensen wél doen. Die krijgen slecht nieuws en voelen zich al voor de helft verloren. Marc leerde zichzelf zijn energie te behouden tot het echt niet meer gaat. Tot die tijd besloot hij elke dag onge looflijk intens te genieten van zijn gezin (met vrouw Remona en kinde ren Livia en James van 3 en 1, red.). Dat verraste mij ook het meest: hoe hij op deze manier ook de mensen die hij lief heeft en het meeste ver driet hebben om zijn verlies, positief hield. Hij droeg hén tijdens zj ziekte.'' ,,Die energie en zijn humor, die ble ven. Maar hoe zieker hij werd, hoe kwetsbaarder. Tot hij bijna vrij was van remmingen. Hij werd ook heel melancholisch. In het begin van de film is dat heel anders, dan is hij nog niet zo afgepeld. Als documentaire maker die een eerlijk en compleet beeld van iemand wil schetsen, moet je ook dat vastleggen. Daarbij fun geerde ik meer en meer als vlieg op de muur. Dan was je er, maar ook weer niet. Snap je? Dat vertrouwen was er. We spraken af dat als het echt te heftig werd, hij 'pinguïn' zou roe pen. Dat leek hem een grappig code woord. Dat gebeurde nooit. Ik was overal bij, hooguit niet bij uitslagen van de artsen. Het waren ook mo menten dat ik zelf besloot even een stap achteruit te doen.'' De energie en de humor, die bleven. Maar hoe zieker hij werd, hoe kwetsbaarder ,,Ik had enkele dagen voor hij ons verliet nog een gesprek met hem. Toen hij thuis kwam na het zieken huis en wist dat hij niet meer beter zou worden. Tijdens één gesprek eer der vond een moment plaats dat ik nooit meer vergeet. Hij zei: 'Er zit heel veel Remona in mij. Ik hoop maar dat er nu ook heel veel Marc in Remona zit, zodat zij dit alles een beetje aan kan. Want het wordt zwaar.' Dat je zo van iemand kan houden. Dan voel je ook hoe oneer lijk het is. Er zijn zo veel mensen die er een puinhoop van maken en nau welijks beseffen dat ze leven. En dit overkomt dan Marc, die ik nooit boos zag of hoorde zeggen: 'Waarom ik?''' ,,Je bent heel intens met mensen be zig, dus het raakt je uiteraard. Al werkt het hanteren van een camera heel apart. Alsof je dankzij het kijken door een lens toch altijd net vol doende afstand kan houden. Dan nogDe grootste uitdaging was dit alles zo goed als alleen te doen. Je maakt iets heel schrijnends van dichtbij mee. Dat moet je verwerken. Er waren veel momenten dat ik thuiskwam en tegen mijn partner zei: kom, we gaan nu even zitten hoor. Ik wil wel gezegd hebben: ik lijd voor Marc en zijn familie. Ik zal nooit denken: wat als mij dit over komt? Dat doen veel mensen wel en dat irriteert me. Natuurlijk, het is een menselijke reactie. Maar dan luister je onvoldoende naar wat een ander te zeggen heeft. Het gaat over hén. Hij verliest zijn leven.'' ,,Ik kocht vier jaar geleden een ca mera, omdat ik documentaires wilde maken met persoonlijke verhalen. Eerder volgde ik al Glennis Grace (Het meisje uit de Jordaan, red.) en een van mijn volgende projecten gaat over de Dolly Dots die hopelijk vol gend jaar hun geplande tournee mo gen doen. Ik word nog wel eens ge vraagd voor andere opdrachten, maar ik wil altijd vrij zijn om mijn eigen onderwerpen te kiezen. Ik heb hier mee echt mijn roeping gevonden.'' Doe mee aan het GP-spel. en neem het op tegen duizenden andere GP-fans! Het eerste deel van de nieuwe Fl-kalender voor 2020 is bekendgemaakt. Tot nu toe staan acht races op de planning. Stel je team samen, voorspel de top 3 en maak kans op mooie GP-prijzen. donderdag 18 juni 2020 PC M Marc de Hond samen met Nada van Nie (links) en twee keer met zijn echtgenote Remona. foto's uit de documentaire Waarom ik?' Kreeg u daar tijdens het draaipro- ces antwoord op? Maar u moet hem toch ook emotio neel hebben meegemaakt? Hoe zag u hem veranderen in die ander half jaar? 44 Wanneer stopt de documentaire? Wat doet dit alles met u? Mensen kennen u misschien nog als actrice (van onder andere Hon- neponnetje) of als presentatrice. Bent u nu fulltime filmmaker? m Tot de dood ons scheidt, vanavond 20.30 uur, Net 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23