ver te zoeken bij PL-herstart UEFA plant voorrondes gunstig voor Nederland 21 impact van corona en trakteert hem ook op een 'cadeau' Excuses voor Rashford Profvoetbal is in Nederland op last van de regering tot 1 septem ber verboden. Maar zeer waar schijnlijk komt er toestemming om vanaf half juli wel oefenduels te spelen. Dat is vooral van be lang voor AZ, dat als enige mo gelijk al in augustus Europese verplichtingen heeft. Op 25 en 26 augustus is de tweede voorronde voor de Champions League. AZ speelt daarin als er dit seizoen een club de Europa League wint, die zich niet via zijn nationale competitie voor het hoofdtoer nooi van de Champions League plaatst. Anders schuift AZ auto matisch door naar de derde voorronde, ook half september. Willem II (17 september) en PSV (24 september) zijn de an dere clubs met voorrondever plichtingen, beide in de Europa League. Voor Feyenoord (geen voorronden) en Ajax (waar schijnlijk geen) starten de hoofd toernooien van de EL en de CL pas in de week van 21 oktober. De UEFA laat alle Europese confrontaties in augustus en september slechts over één duel gaan. Dat geldt ook voor de Final 8-toernooien waarin de huidige CL- en EL-edities worden uitge speeld tussen 10 en 23 augustus. Enige uitzondering zijn de play offs voor de CL-poulefase in het seizoen 2020/2021, die voor de UEFA financieel zo belangrijk zijn dat ze wel over twee wed strijden worden uitgesmeerd. Op wie AZ, Willem II, PSV en eventueel Ajax in hun barrage duels zullen stuiten, wordt door loting bepaald. muziekliefhebber ook sportken- ner is, blijkt maar weer eens tij dens een onderonsje met de direc tie van het stadion. Algemeen di recteur Jan van Merwijk en finan cieel directeur Carl Berg horen de koning wijzen op de wedstrijd Atalanta Bergamo - Valencia, alge meen beschouwd als één van de grote verspreiders van het corona virus. Maar de vorst weet ook dat Real Madrid het restant van het seizoen in de Spaanse competitie afwerkt in het kleine Alfredo Di Stéfano-stadion en niet in het im mense Santiago Bernabéu. De twee directeuren van de sta- diontak van Feyenoord gaan in op de ontwikkelingen rond het even tueel nieuw te bouwen stadion, dat als de financiering rondkomt ergens in 2025 klaar zou moeten zijn. Koning Willem-Alexander geeft aan zich nog goed te herin neren dat hij in november 1994 de verbouwde Kuip heropende, voor afgaand aan de interland Neder land - Tsjechië. Dat er een wens is om een nieuw stadion in Rotterdam-Zuid te bouwen, daar leest de koning volgens eigen zeggen al zo'n twin tig jaar over. Met een knipoog voegt hij eraan toe dat een stadion zonder dak in de huidige coronacrisis misschien nog niet zo gek is. Van Merwijk en Berg hopen dat de koning een eventueel nieuw onderkomen (met of zon der dak, al is dat eerste vooralsnog wel de wens) weer zal komen ope nen. Op het veld spreekt de koning met medewerkers van de veld- ploeg en de technische dienst. Grasmeester Erwin Beltman vind het geen probleem dat de koning over het ingezaaide gras naar de overkant wandelt. Dat het gras is ingezaaid en deze keer niet met kant en klare plaggen is neerge legd in de Kuip, is overigens een klein voordeel van de crisis, zo verklapt Beltman. Daar was voor heen nooit tijd voor. Maar nu alles maanden stilligt wél en dat levert een besparing op. ,,Zo'n 70.000 euro.'' Van Merwijk geeft vervolgens aan dat er deze zomer twee maan den lang een mogelijkheid is in het stadion om op een terras ach ter het doel (de tribunes worden daar tijdelijk weggehaald) gezellig een drankje te nuttigen. Want, zo stelt hij terecht vast: de crisis vraagt om creativiteit. Na een rondleiding van zo'n an derhalf uur stapt de koning, vrolijk zwaaiend naar de fotografen, in de auto. Een shirt met handtekenin gen en een foto van het moment waarop hij de Kuip in 1994 her opent rijker. Berghuis vertelt dat hij ons staatshoofd 'zeer geïnteresseerd' vond overkomen. ,,Hij stelde aller lei vragen. Wat de gevolgen van corona voor ons zijn en hoe nu verder'', aldus de aanvoerder, die zelfs tegen de koning benadrukte dat Feyenoord straks toch over een brede selectie zal moeten beschik ken. ,,Ik vertelde dat we er klaar voor zijn op het moment dat we weer mogen. Hoewel we vakantie hebben is ons trainingscomplex open, omdat Luis Sinisterra daar revalideert van zijn knieblessure. En daar maak ik gebruik van om door te trainen. Net als Botteghin, Senesi en Toornstra, om er een paar op te noemen. We snakken ernaar om weer te voetballen. Ja, we hebben de koning uitgenodigd om te komen kijken op het mo ment dat we hier weer met pu bliek mogen spelen. Of hij daar op in zal gaan? Dat lijkt me wel, haha.'' strijd leefde zichtbaar en hoorbaar in de straten van Birmingham. De stad, zwaar getroffen door de pan- demie, steunde de ploeg op een vei lige afstand. Aston Villa, befaamd om zijn gastvrije medewerkers, week geen millimeter van de regels af. Een maal binnen moesten professionele volgers direct naar hun plaats. Een copieuze maaltijd, één van de vele hoogtepunten op Villa Park, was vanzelfsprekend geschrapt. Op mu ziek was niet bezuinigd. De huis- S Aston Villa week geen millimeter van de coronaregels af deejay deed tot de aftrap een dap pere poging een voetbalgevoel te creëren met evergreens. De oceaan aan lege stoeltjes kon hij echter niet wegtoveren. Tovenaar En dat is waar de schoen wrong. De spelers van Aston Villa (met Anwar El Ghazi in de basis) en Sheffield United misten zonder het ge schreeuw van uitgelaten publiek magie. Jack Grealish, normaliter een tovenaar op het middenveld van de thuisploeg, bleef flets. Zon der het opzwepende geklap kon Billy Sharp van Sheffield United niet imponeren. Van het hoge tempo, het handelsmerk van de Premier League, was niets te zien. 'Project Restart' draait in de eer ste plaats om het plezieren van rechtenhouders. En die kregen waar voor hun geld. Met een dubi eus afgekeurde goal - over de lijn maar niet als zodanig geregistreerd door de technische hulpmiddelen - als hoogtepunt. Het eerbetoon aan Ron Smith, het knielen van de spelers als steunbetuiging aan Black Lives Matter en de voelbare spanning rond Villa Park, ze lieten zien dat ook zonder publiek de ziel van het voetbal niet verdwijnt. Villa, op een degradatieplek, en Sheffield United lieten echter ook de schaduwzijde zien van voetbal tijdens een semi- lockdown. Zonder fans kunnen ze niet boven zichzelf uitstijgen. VOORNAAM donderdag 18 juni 2020 Het speelschema voor de Europese voorrondeduels van komend seizoen pakt relatief gunstig uit voor Nederlandse clubs. Die krijgen deze zomer genoeg tijd om zich voor te bereiden. Bijna allemaal komen ze pas in de tweede helft van september in actie. Maarten Wijffels Rotterdam het shirtje hebben Anwar El Ghazi van Aston Villa probeert de bal binnen te hou den. FOTO GETTY LONDEN De Britse gezond heidsminister Matt Hancock heeft zijn excuses aangebo den aan Marcus Rashford omdat hij hem gisteren eer der op de dag 'Daniel' had genoemd. De bewindsman deed dat toen hij de aanvaller van Manchester United en het Engelse elftal prees vanwege diens inzet voor kinderen uit arme gezinnen ten tijde van de coronacrisis. „Heel verve lend dat ik zijn voornaam ver keerd had'', zei Hancock en kele uren later.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21