'Je bent die 2150 euro inderdaad waard, zeiden ze' 19 Hoeveel verdien je? 'Ik vraag mensen soms hun vragen tijdens de presentatie te sms'en, dan kan ik op dat moment zelf de regie houden' programma altijd klein en dat sleep ik dan onder de camera van mijn laptop. Zo kijk je altijd recht de camera in." ,,Ik heb een keer een consultant meegemaakt die rondliep met zijn laptop. Viel de deur achter hem dicht, had hij zichzelf buitengeslo ten", vertelt Engelfriet over een online vergadering. ,,Die man bleef ermee bezig. Ik vraag dan als mode rator of er nog internetverbinding is. Dan kunnen we eerst gewoon die vergadering afhandelen, we zijn op zo'n moment iets zakelijks aan het bespreken." Als het even kan, pakt Engelfriet voor een gesprek met één collega gewoon de telefoon in plaats van beeld erbij aan te zetten. ,,Ik vind dat echt vermoeiend. Je zit de hele tijd te knikken, je kijkt naar iemand, je kijkt naar jezelf. We zijn allemaal ijdel, dus je wil in de gaten houden hoe je overkomt." Ook maakte hij mee dat iemand met zijn laptop op schoot zat, er iets grappigs werd gezegd en het beeld heen en weer ging. ,,In die fase van kinderziektes zitten we nu en dat is waarom we het boekje hebben geschreven. We willen mensen met verschillende visies aan het denken zetten." Interactie Belangrijk bij online vergaderen en presenteren is het vasthouden van de aandacht. Voor je het weet, zit iedereen iets anders te doen of voelen mensen zich niet betrokken. Als spreker of organisator moet je er volgens Van Rooij bijvoorbeeld voor zorgen dat je al een kwartier van tevoren online bent en de mensen die eerder inloggen in de call, persoonlijk welkom heet. Even een gesprekje voeren, net als je bij een echte presentatie zou doen. ,,Als je echt begint, vraag je iedereen de mute-knop aan te zetten.'' Hij vindt het zelf altijd prettig om de presentatie in blokken op te delen. Aan het eind van een blok kun je vragen uit de chat beantwoorden of kunnen mensen live vragen stellen. ,,Ik ben geen fan van het opsparen van alle vragen tot het einde, dan zet je mensen juist in die Netflixmodus", zegt Van Rooij. Engelfriet: ,,Ik hou van verrassende werkvormen. Soms als ik mensen niet zie, vraag ik of ze de vragen willen sms'en. Dan kan ik op dat moment zelf de regie voeren over de vragen die binnenkomen." Uiteindelijk is het belangrijkste advies: ,,Wees je bewust van wat je doet. Dat geldt voor die advocaat in de eenhoornkamer, de consultant die zichzelf buitensloot en voor wie dan ook. Denk na over de gevolgen die het kan hebben voor je publiek." ,,Ik verdien 2150 bruto in de maand. Netto houd ik 1800 euro over. Nu het restaurant weer open is - vanwege corona waren we alleen in de week enden open voor afhalen - krijg ik weer fooi: tussen de 200 en 400 euro per maand." Blij mee? ,,Ja, absoluut. Ik heb het goed voor elkaar. Een oud-collega van mij is souschef en verdient 200 euro meer, maar heeft ook drie keer zoveel verantwoordelijkheid. Ik ben blij dat ik dit verdien." ,,Die heb ik niet, behalve dat ik een maaltijdver goeding krijg. Ik kan mee-eten op het werk." ,,Ja. Mijn huidige werkgever was met hoge nood op zoek naar een kok. Tijdens het sollicitatiege sprek heb ik gezegd: 'Ik wil 2150 euro verdienen.' Hij bood toen 2000 euro. Ik zei: 'Ik ben het wel waard.' Mijn baas keek m'n chef aan, die knikte en zei: 'Probeer het maar.' Onlangs heb ik een functioneringsgesprek gehad. Toen zeiden ze: 'Je bent die 2150 euro inderdaad waard.' Dat vond ik mooi om te horen." ,,Nee. Ik werk met twee anderen in de keuken, maar weet niet wat zij verdienen. Eentje is de bedrijfsleider, die verdient ongetwijfeld meer." ,,Ik ben er wel nieuwsgierig naar. Vooral naar wat mijn bedrijfsleider verdient. Het zou een extra motivatie voor me kunnen zijn om daar ook naar te streven." ,,Zeker niet. Het is een van de slechtst betaalde sectoren van het land. Ik had opgezocht wat mijn minimumloon zou zijn en dat was nog net geen 1600 euro bruto. In vacatures staat er wel vaak bij dat je een hoger salaris krijgt dan in de cao staat." Verdient Jasper genoeg? 'Als je je publiek niet betrekt checken mensen gewoon uit, terwijl ze niet zo snel uit een zaal zouden weglopen' donderdag 18 juni 2020 GO -SERGE VAN ROOIJ - RICHARD ENGELFRIET M Serge van Rooij schreef na zijn boek 'Waar laat ik mijn handen' een boekje specifiek over online presenteren. foto's koen verheijden Richard Engelfriet wil niks opleg gen, maar mensen inspireren na te denken over hoe ze overkomen op een scherm. Vandaag: Jasper (23) werkt 40 uur in de week als zelfstandig kok. Wat verdien je? Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? Heb je over je salaris onderhandeld? Weet je wat je collega's verdienen? Zou je het willen weten? De horeca is geen vetpot, hè? BABETTE RIJKHOFF Leeftijd23 jaar Aantal jaar werkervaring: 5 Aantal werkzame uren per week: 40 Opleiding: mbo 3 Functie: kok Branche, horeca Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 1211 euro bruto per maand. ,,Erg hè? Toen ik leerling was, verdiende ik zelfs meer." Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19