WERK Een robot voelt niet als bedreiging Online drukker Twee boeken met tips 18 Je brein op het werk WAT DOET EEN... Al videobellend worstelden vele thuiswerkers zich de afgelopen drie maanden door. Het is tijd om de balans op te maken: welke lessen kunnen we trekken uit al die weken online vergaderen en presenteren en het houden van digitale conferenties? Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? A fgelopen jaren heb ik mijn portie aan reorganisaties wel gehad. Hoewel ik \tot nu toe aan de goede kant van het mes zat dat in de organisatie werd gezet, vond ik het een lijdensweg. Maandenlang onzekerheid onder collega's: mag ik blij ven? En daarna de lawine aan afscheidsborrels. We hebben veel tranen op de gemengde borrelnootjes geplengd. We zijn voorlopig nog niet klaar met reorganiseren, want de robots komen. Slimme technologie kan ervoor zorgen dat onze werkvloer er totaal anders uit komt te zien en je baan misschien overbodig wordt. Voor veel mensen een voelbare dreiging voor de toekomst van hun functie. Toch reageren mensen helemaal niet zo emotioneel als hun eigen werk wordt geautomatiseerd, zo vertelde een reorganisatiemanager me laatst verbaasd. Werknemers zijn dan vaak geïnteresseerd in het traject en helpen zelfs mee hun eigen baan overbodig te maken. Iets waar ze niet bepaald happig op zijn bij normale reorganisaties, waar de emoties vaak hoog oplopen. Dat is toch niet heel vreemd, zo blijkt uit onderzoek van de Technische Universiteit van München en de Erasmus Universiteit Rotterdam. We vinden het idee dat machines alles overnemen maar niks. Maar wanneer het gaat om onze eigen baan, worden we liever vervangen door artificial intelligence dan door een echt mens. Mensen vergelijken zichzelf niet met machines, wanneer ze vervangen wor den door AI is dat geen bedrei ging voor hun eigenwaarde. zo emotioneel kunnen zijn is niet alleen omdat mensen weg moeten, maar ook omdat hun werk blijkbaar door iemand anders uitgevoerd kan worden en nog beter ook. Hun ego krijgt een flinke knauw. Als blijkt dat een computer je werk sneller kan uitvoeren, ach ja, dat zegt niks over jou en hoe je functioneert. Al met al een reden om niet te bang te zijn voor oprukkende technologie. Steeds meer ex perts geloven dat mensen niet overbodig worden, maar zij aan zij gaan werken met slimme technologie. Onze banen worden vooral anders. Onlangs zat schrijver en dagvoorzitter Richard Engelfriet in een conferencecall met een advocaat. De advocaat belde in vanuit de roze unicorn- kamer van zijn dochter. ,,Hoe hoog ik de advocaat ook had zitten, daarmee ging toch iets van zijn overtuigings kracht verloren", zegt Engelfriet. Of dat erg is? Dat is een tweede. ,,Ik vind vooral dat mensen er met elkaar over na moeten denken en daarin bewuste keuzes moeten maken." Samen met debattrainer Gijs Weenink schreef hij de afgelopen maanden in sneltreinvaart het boek Ben ik in beeld?, waarin aan de hand van verschillende stellingen de voor- en tegenargumenten van online vergaderen bloot worden gelegd. ,,We willen niets opleggen, hebben geen gouden tips, maar willen mensen inspireren om zelf na te denken over hoe ze overkomen en wat de effecten zijn." Hij lacht: ,,Toen Gijs en ik in een radio-uitzending zaten, had hij een pak aan. Ik een oude spijkerbroek en een T-shirt. Wij kunnen erom lachen, maar normaal gesproken voer je daar op kantoor al een gesprek over met elkaar." Streepjes en ruitjes Communicatietrainer Serge van Rooij heeft soortgelijke bevindingen. ,,Als je als manager serieus wil over komen, kan het helpen om dezelfde kleding te dragen als bij een fysieke presentatie", zegt Van Rooij, die regelmatig mensen ziet presenteren in hun 'thuiskloffie'. Een ander advies: kleding met streepjes of ruitjes kun je beter in de kast laten liggen. In beeld gaan die lijntjes namelijk bewegen. ,,Een recept voor afleiding.'' Van Rooij schreef een algemeen boek over presenteren, dat in maart verscheen: Waar laat ik mijn handen? Na de uitbraak van corona voegde hij er een uitbreiding aan toe. ,,Ik kreeg ineens veel vragen over online presenteren die ik voorheen niet kreeg." Reden om een extra boekje te schrijven met tips daarvoor, vond hij. ,,Heel veel principes komen overeen, maar er gelden toch ook wat andere wetten. Als je je publiek niet betrekt en geen contact maakt, wordt het effect nog wat pijnlijker. Mensen checken gewoon uit, terwijl je niet zo snel uit een zaal weg zou lopen." Online gaan mensen nog sneller in de 'Netflixmodus' dan wanneer ze een offline presentatie bezoeken. ,,Mensen worden wat passiever", vervolgt Van Rooij. Dat betekent dat het nóg belangrijker is dat je een kort en krachtig verhaal hebt. ,,Je moet je realiseren dat je iets brengt dat interessant is voor het publiek. Dat klinkt als een open deur, maar mensen die presenteren vergeten dat regelmatig." Denk aan de manager die een mededeling er plompverlo ren in gooit, zonder het proces te delen. Of andersom: iemand die het hele proces tot in detail uitlegt. ,,Toehoorders willen weten wat het voor hen betekent." Camerawerk Ook goed camerawerk is makkelijker gezegd dan gedaan. ,,Veel mensen zetten hun camera uit tijdens het presenteren, onder het mom van 'ik zie mijn publiek ook niet'. Dan wordt het een soort telefoongesprek." Van Rooij adviseert daarom om altijd je camera aan te zetten, te zorgen voor goede belichting - bijvoorbeeld daglicht dat van voren komt - en ervoor te zorgen dat je ogen te zien zijn. Oogcontact is cruciaal bij online presenteren. Zorg dus dat je ogen goed zichtbaar zijn door je laptop op ooghoogte te zetten en in de lens te kijken. ,,Ik maak het venster van het donderdag 18 juni 2020 GO De reden dat reorganisaties JOKE DE SWART (48) is online drukker bij Reclameland. Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Wat houdt je functie in? ,,Ik sta achter de flatbedprinter, waar we onder meer vlaggen mee bedrukken. Ik zorg dat het ontwerp van de klant er netjes op komt.'' Wat vind je het leukst aan je werk? ,,Je begint met blanco materiaal en daar maak je iets moois van waar anderen blij mee zijn.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Zo spat je van het scherm af MARLOE VAN DER SCHRIER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18