Vrijheid H PSYCHOLOGELD GROOT-BRITTANNIË OP SLOT: 16 ECONOMIE iiK 1^ BREXIT HOE NU VERDER? Door corona zouden we bijna vergeten dat het Verenigd Koninkrijk op 1 januari 2021 de deur op slot gooit voor laagbetaalde buitenlandse arbeidskrachten. De immigratie- eisen bezorgen de zorg en de horeca nog meer hoofdbrekens. PostNL Ook al plensde het buiten, ouders moesten direct vertrekken Ioe komen we nu vanaf hier naar het terras?'' roep ik licht wanhopig naar de dame achter de balie. Ik ben met mijn man en kind in een vrijwel lege bioscoop, waar de grond zo vol bezaaid ligt met pijlen dat het een ondoenlijke speurtocht is geworden. We zijn op een punt beland waarbij we volgens de pijlen voor-, noch achteruit kunnen. „Eigenlijk hadden jullie buitenom gemoeten, maar loop maar even zo'', gebaart de vrouw. Opluchting, we mogen tegen de route in. ik mocht tijdens de film naast mijn eigen kind zitten. De zaal was ingedeeld met enkele- en duoplaatsen, waar telkens drie bioscoopstoelen tussen zaten. Met gezinnen was geen rekening gehouden en dus moest ik officieel 1,5 meter van mijn man en dochtertje af zitten. Ik infor meerde bij de bioscoopmedewerkster of we die regel mochten negeren. Oké dan, zei ze schoor voetend. Maar als het druk wordt, moet je echt verhuizen. Het was twee minuten voor de film begon en er zat slechts één ander gezin in de zaal. De zwemjuf was die ochtend strikter ge weest. De zwemles van mijn dochtertje was weer begonnen. En aan het begin kregen we alle regels uitgelegd. Ook al plensde het buiten, ou ders moesten direct het zwembad verlaten. Ik was gelukkig met de auto, maar kon daar ande ren niet in laten schuilen. Terwijl ik alleen in mijn auto wachtte tot de zwemles klaar was, voelde ik me asociaal. Was het niet medemenselijker geweest de regels te negeren? ASML Signify ABN Amro niet ten koste gaan van de gezondheid van de ander, zei premier Rutte tijdens één van zijn persconferen ties. De realiteit is anders. Zo hebben we allemaal de vrijheid om in een auto te stappen, terwijl dat een ri sico vormt voor de gezond heid van anderen. We kunnen een ongeluk ver oorzaken en vergeet de vieze lucht die veel auto's uitstoten niet. We hebben als samenle ving echter besloten dat autorijden belangrijker is dan de gezondheidsschade die het aanricht. De uitspraak van Rutte was dan ook een niets zeggende oneliner. Waar we het nu over moe ten hebben, is over proportie. In hoeverre mag de gezondheid van de één de vrijheid van de ander beperken? Toen we nog binnen moesten blijven, leek de 1,5 metersamenleving de prijs die we voor onze herwonnen vrijheid moesten betalen. Nu pas ontdekken we de consequenties. Eerder schreef ik in deze krant dat de 1,5 meterregels kwetsbare mensen het zwaarst raken: zoals daklozen, de pressieve mensen en mensen in armoede. Maar uiteindelijk beperken ze iedereen: ineens wordt het ingewikkeld om een ander een schuilplaats te bieden tegen de regen, je kind te troosten bij een spannende film of simpelweg zelf te bepa len waar je loopt. Je beseft pas hoe belangrijk vrijheid is, als die wordt beknot. Corona heeft de brexit een paar maanden naar de achtergrond ver drongen, maar die impasse is afge lopen maandag doorbroken. In een virtueel minitopje hebben de Britse premier Boris Johnson en Commis sievoorzitter Ursula von der Leyen elkaar diep in de ogen gekeken. Of de partijen iets zijn opgeschoten, is niet bekend. Wat wel vaststaat is dat er op 31 december een einde komt aan het vrij verkeer van personen van en naar het VK. Er gaat dan te vens een nieuw migratiesysteem in, dat geïnspireerd is op het Australi sche puntensysteem. Voor EU-burgers gelden vanaf 1 januari 2021 dezelfde regels als voor de rest van de wereld: wie in aanmerking wil komen voor een vi sum moet voldoen aan strenge voorwaarden. De kandidaat-immi grant moet bijvoorbeeld een baan garantie hebben en het bewijs van een minimumsalaris van 25.600 pond (volgens de huidige wissel koers bijna 28.700 euro, red.) kun nen overleggen. Zo probeert de Britse regering de komst van goed kope arbeidskrachten uit de EU te stoppen. 'Dit systeem zorgt ervoor dat we de beste en slimste mensen van over de hele wereld kunnen aantrekken', twitterde het ministe rie van Binnenlandse Zaken trots. De Britse horecakoepel UKHos- pitality vond de tweet onbegrijpe lijk: ,,Als er geen uitzondering wordt gemaakt voor laaggeschoolde arbeiders uit EU-landen, zal dat een rampzalig effect hebben op de sec tor. Het zal leiden tot faillissemen ten en slechtere service.'' In het hippe modern-Indiase res taurant Kricket in de Londense wijk Soho zijn Will Bowlby en Rik Campbell best bereid om te praten over de nieuwe migratieregels. ,,Het is altijd al lastig geweest om genoeg geschikt horecapersoneel te vinden, maar dat zal nu nog veel moeilijker worden'', ziet Campbell. De twee heren stampten binnen een paar jaar een hoog aangeschreven res- taurantgroep uit de grond. ,,Onge- veer de helft van ons personeel komt uit EU-landen. De hele sector leunt op laaggeschoolde werkne mers", legt Bowlby de vinger op de zere plek. ,,De vijver waarin we kunnen vissen wordt nu dus alleen nog maar kleiner.'' Hij vervolgt: ,,Ze willen dat er meer hogeropgeleiden naar dit land komen, maar het is niet realistisch om te denken dat die het werk wil len doen dat de laaggeschoolden nu doen. Als je dat denkt, snap je er niks van. Met het predicaat 'laagge schoold' kan ik overigens ook wei nig'', zegt hij, terwijl hij wijst naar Van het personeel in de thuiszorg komt 20 procent uit landen van de EU een ruimte achterin de zaak. ,,Onze afwassers zijn net zo belangrijk als onze chefs. En bedenk ook: veel van onze koks waren laaggeschoold toen ze begonnen. Ze zijn onderaan de ladder begonnen, hier opgeleid en opgeklommen tot chef-kok.'' Restauranteigenaar Campbell hoopt dat het uiteindelijk mee zal vallen: ,,We weten niet wat er gaat gebeuren. Maar het zal een kwestie van survival of the fittest zijn.'' Thuiszorg Er zijn behoorlijk veel sectoren af hankelijk van goedkope arbeids krachten uit EU-landen. ,,In Enge land hebben we in de thuiszorg al leen al 122.000 vacatures. De poten tiële consequenties van dit beleid zijn angstaanjagend'', zegt Karolina Gerlich, voorzitter van de landelijke beroepsvereniging van thuiszor- gers. ,,Er zijn nu al 1,4 miljoen men sen die niet de zorg krijgen die ze nodig hebben, en dat zal alleen nog maar meer worden. Er staan men senlevens op het spel.'' Gerlich is zelf een voorbeeld van de arbeidskrachten die de Britse re gering in de toekomst zal weigeren. ,,Toen ik twaalf jaar geleden vanuit Polen hierheen kwam, was ik 18. Ik had geen baangarantie, geen uni versitaire opleiding. Ik begon met een parttimebaan in de zorg, daar naast werkte ik in de horeca en een fabriek. Nu werk ik al acht jaar full time in de thuiszorg, maar onder de nieuwe regels was ik nooit in aan merking gekomen voor een visum.'' Voor een aantal sectoren waar nu al een chronisch tekort aan mensen is, worden lagere salariseisen ge steld. Zo zal iemand in de zorg mi nimaal 20.500 pond (bijna 23.000 euro, red.) verdienen in plaats van 25.600. Maar daar komen veel thuis zorgmedewerkers lang niet aan, zegt Gerlich. ,,Het gemiddelde sala ris is zo'n 16.000 pond. Dus dat red je niet eens. Van het thuiszorgper- soneel komt 20 procent uit EU-lan- den, dus het kan een enorm pro bleem worden'', ziet ze. ,,De rege ring zegt dat we beter ons best moe ten doen om personeel te werven, maar daar trekken we al heel hard aan. Het werk heeft geen goed imago, en het salaris is belachelijk laag. Mensen zeggen: waarom zou ik verantwoordelijkheid nemen voor mensenlevens, terwijl ik maar een minimumsalaris verdien? En wij kunnen het ons niet veroorlo ven om de salarissen op te trekken: er is gewoon niet meer geld.'' De Britse regering wijst intussen op de Britten die werkloos zijn: zij zouden met wat bijscholing prima in staat zijn om de vacatures te ver vullen. Ook de 3,2 miljoen EU-bur- gers die op dit moment in het VK wonen en een verblijfsvergunning hebben aangevraagd, zouden aan de slag kunnen in de sectoren waar personeel nodig is. Maar dat is veel te makkelijk gedacht, vindt Gerlich. Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. donderdag 18 juni 2020 GO ifSViS Het postbedrijf was gisteren de absolute uitblin ker op het Dam rak. Daarvoor had ik ook al zo'n fijne meevaller: Ook een positief resultaat voor de chipmachinema ker. •2J% Uv-licht uit lam pen van het Ne derlandse ver- lichtingsbedrijf is effectief geble ken tegen co rona. De grootbank sloot de rij in de AEX. De vrijheid van de één mag Reageren? economie@dpgmedia.nl a> E o 'Er staan mensenlevens op het spel' Suse van Kleef Londen - Karolina Gerlich, voorzitter beroepsvereniging van thuiszorgers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16