Bijna 600scholieren zoek, les na zomer mogelijk in sporthal NIEUWS 15 Duitse deelstaat opgelicht APENHEUL MARGRIET donderdag 18 juni 2020 De 61-jarige Gerard M. uit Amersfoort moet als het aan justitie ligt vier jaar de cel in, omdat hij betrokken zou zijn geweest bij een grootschalige mondkapjesfraude. De Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen maakte in maart 880.000 euro over als aanbetaling voor mil joenen mondkapjes, die vervol gens nooit werden geleverd. Gerben Kuitert Zwolle Het geldbedrag was een aanbeta ling voor de levering van elf mil joen mondkapjes, die bedoeld wa ren voor zorgverleners in Noord rijn-Westfalen. Twaalf vrachtwagens stonden eind maart al klaar om naar een loods in Amsterdam te rijden, toen ontdekt werd dat de Duitsers waren opgelicht. Toen de vooruit gestuurde kopers zich op Schiphol meldden, kwam ene Niels Schui- lert, die hen zou opvangen, niet opdagen. De Duitsers reden door naar de 'mondkapjesfirma' ILBA, maar daar werd hen verteld dat ze Niels Schuilert niet kenden en ook niet in mondkapjes handelen. Via de bankrekening waarop de aanbetaling was gestort, kwamen politie en justitie op het spoor van de 61-jarige Gerard M. uit Amers foort en zijn 52-jarige kompaan Eddy B. uit Oldenzaal. De fraude, zo bleek gisteren bij de rechtbank in Zwolle, was ta melijk eenvoudig opgezet. Het duo stal gegevens van ILBA uit Wezep en zette daarmee een nep- site op in de verkoop van mond kapjes. Met valse documenten werd de Duitse overheid ver volgens om de tuin geleid. De aanbetaling van bijna 9 ton be landde op verschillende reke ningen, waaronder één in Ni geria, en een op naam van het bedrijfvanAmersfoorterM. Die bestierde een zieltogende handel in scooters. Scooterzaak Vooral de transactie naar de scoo terzaak van Gerard M. sprong po litie en justitie in het oog, omdat in april opeens 75.000 euro bin nenstroomde. En dat terwijl er beslag lag op de bankrekening van zijn bedrijf. Gerard M. betaalde van het geld meteen 56.000 euro aan schuldeisers van zijn scooter- handel. Door snel ingrijpen van de ban ken kon 780.000 euro worden te ruggestort. Zowel Amersfoorter M. als me deverdachte B. zeggen niets van doen te hebben met de mondkap jesfraude. Oldenzaler B. gaf op de zitting aan ILBA Holding niet te kennen en geen enkel idee te heb ben hoe het rekeningnummer van zijn eigen bedrijf was terechtge komen op facturen voor mond kapjes. Het gaat om nota's die wa ren verstuurd aan de Duitse tus senpersonen die bemiddelden bij de aanschaf van de mondkapjes. Volgens het OM gaat het om nota's die de verdachten zelf heb ben opgesteld om zich te verrijken aan de nepsite. Nigeria Een deel van het door de Duitsers betaalde bedrag, vindt de Fiod te rug bij een zekere Teddy A., een kennis van scooterhandelaar M. Justitie is er wel in geslaagd deze man uit Nigeria op te sporen en via een slechte verbinding te ver horen, maar de kans dat hij op korte termijn naar Nederland zal komen is nihil, zei aanklager Edens tijdens de behandeling van de strafzaak. De officier van justitie eiste tegen Amersfoorter M. vier jaar cel en tegen B. drie jaar. De eisen zijn hoger dan gebruikelijk bij oplich ting en het witwassen van bijna 9 ton. „Vertegenwoordigers van de rechtstaat moeten helder ma ken dat misbruik van deze coro nacrisis niet geaccepteerd en streng gestraft wordt", zei hij. Te gen het bedrijf van B., waarvan de bankrekening werd gebruikt, eiste de officier een boete van 250.000 euro voor witwassen. De Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen maakte bijna 9 ton over voor miljoenen mondkapjes die nooit werden geleverd. Leerlingen die tijdens de coro nacrisis 'zoek' raakten, zijn voor een deel weer teruggevonden. Per gemeente is er nu gemid deld één leerling buiten beeld. Eind mei waren dat er nog twaalf per gemeente. ,,Een forse reductie", aldus minister Arie Slob (Onderwijs). Hanneke Keultjes Den Haag In het basisonderwijs zijn scholen nog op zoek naar 430 leerlingen, in het speciaal onderwijs zijn vijftig scholieren buiten beeld en in het voortgezet speciaal onderwijs gaat het om honderd leerlingen. Slob noemde de cijfers gisteren in een debat over onderwijs in de corona crisis. In april waren nog 5200 leer lingen onvindbaar. Alle scholen gingen vanwege de coronapandemie op 16 maart dicht. Vanaf 11 mei gingen de basisscholen deels weer open en sinds 8 juni is het basisonderwijs weer helemaal opgestart. Middelbare scholieren kunnen sinds 2 juni weer deels naar school voor lessen. Zij moeten, in tegenstelling tot de basisschool leerlingen, onderling 1,5 meter af stand houden. Als leerlingen van middelbare scholen ook na de zomervakantie die afstand nog moeten houden, dan wil minister Slob dat scholen alvast kijken hoe zij hun pupillen 'in en buiten scholen les kunnen geven'. ,,We hebben de opgave om met elkaar te kijken of er ook buiten scholen ruimtes zijn waar we leer lingen les kunnen geven." Hij zei te denken aan 'buurthuizen en sport hallen'. Ruimte Veel schoolgebouwen hebben sim pelweg geen ruimte om alle scho lieren les te geven, als ook de ver plichte afstand in acht moet wor den genomen. Mogelijk moeten zij dan uitwijken naar andere gebou wen in de buurt. Het kabinet wacht overigens nog op het advies van Outbreak Management Team (OMT) of er echt moet worden vastgehouden aan de 1,5 meter af stand. Op 24 juni beslist het kabinet of de middelbare scholen na de zo mervakantie volledig open kunnen. Nu kiezen veel scholen ervoor om niet of nauwelijks fysiek les te geven. ,,Hoe is het mogelijk dat ze maar één mentoruur aangeboden krijgen?" vroeg VVD-Kamerlid Rudmer Heerema zich af. Hij zei al meldingen te krijgen van scholen die ouders nu al laten weten ook na de zomervakantie nog niet meteen les te gaan geven. ,,Er gaan echt achterstanden ont staan", zegt CDA-Kamerlid Michel Rog. Volgens hem is het ook niet uit te leggen dat de scholieren deze zo mer wel 'hutjemutje in het vlieg tuig naar Benidorm' mogen, maar na de zomervakantie nog niet naar school kunnen. Ook GroenLinks-Kamerlid Lisa Westerveld stelde dat het vreemd is dat leerlingen op school afstand moeten houden, terwijl ze elkaar na schooltijd en op sportvelden ook zien en daarbij niet de 1,5 meter hanteren. Zit er nu een aap op het hoofd van prinses Margriet? Nee, maar je zou het bijna denken. Margriet, de beschermvrouwe van Stichting Apenheul, opende gisteren in het dierenpark in Apeldoorn een voedselbos voor dwergapen. In het nieuwe voedselbos vinden de apen onder andere een insectenmuur, die volgens het die renpark de grootste ter wereld is. De muur en wilde bloemen en planten vormen het belang rijkste voedsel voor de apen. foto robin utrecht GO Vier jaar cel geëist voor fraude met mondkapjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15