'Franse politie laat zich leiden door vooroordelen' II Het laatste oorlogsjaar belicht EUWS 11 Voor mij was er geen bevrijding. Ik hoor er niet bij Dat staat in een rapport van men senrechtenorganisatie Human Rights Watch (HRW): 'Studies en statistieken wijzen erop dat de Franse politie etnisch profileert. En dat is verboden.' De organisatie deed een jaar on derzoek. Meer dan negentig men sen met een niet-westerse achter grond werden geïnterviewd in vier grote Franse steden, waaronder Parijs. Onder hen waren 48 kinde ren vanaf 10 jaar oud. 'Veel van hen zeggen dat ze worden aangehouden vanwege hun uiterlijk of waar ze wonen en niet vanwege hun ge drag.' De 15-jarige Dabir werd in Parijs met negen vrienden gecontroleerd bij een supermarkt. Tegen HRW vertelde hij: ,,Ze begonnen van ie dereen de zakken te fouilleren, be halve bij de witte jongen.'' De 12-jarige Fadil werd in Greno ble gecontroleerd, staat in het rap port. ,,Ga naar huis, vuile Arabier'', zei een agent tegen hem. De 15-jarige Drissa werd zonder reden voor zijn school door agenten gefouilleerd. ,,Ze begonnen hard te schreeuwen, betastten mijn kruis en gingen hardhandig te werk.'' De 15-jarige Gadi werd na een partijtje voetbal in Parijs tegenge houden. ,,We hebben hier zes nik ker-kinderen'', zei de agent volgens Gadi in zijn portofoon. ,,Ze behandelen ons als honden'', vertelde de 18-jarige Adbul in Lille. Human Rights Watch verwijt agenten dat ze minderjarigen on nodig intimiderend aanpakken. 'Kinderen van 12 jaar vertelden ons dat ze met hun handen tegen een muur of auto worden gezet, hun benen wijd moeten doen en dan in tensief gefouilleerd worden, inclu sief hun genitaliën en billen.' Agenten kunnen naar eigen be lieven mensen staande houden. 'Een reden hoeft niet gegeven te worden.' Vooroordelen kunnen dan een rol spelen bij het bepalen van wie wordt aangehouden. Uit on derzoek blijkt dat Fransen met een niet-westerse achtergrond meer dan gemiddeld willekeurig worden uitgekozen voor controles. Dat bleek ook de afgelopen maanden, tijdens de coronacrisis. Agenten gingen toen de straat op om te controleren of mensen zich aan de quarantaineregels hielden. 'In de banlieues ten noorden van Parijs werden twee keer zoveel identiteitscontroles gehouden als in de rest van het land en drie keer zoveel boetes uitgedeeld', schrijft Human Rights Watch. 'Uit video's blijkt dat agenten daarbij discrimi neerden en geweld gebruikten.' Zulk optreden zorgt er volgens de organisatie voor dat er continu spanningen zijn tussen de politie en met name bewoners in die ach terstandswijken. 'Er wordt een wig Veel kinderen zeggen dat ze worden aangehouden vanwege hun uiterlijk gedreven tussen de politie en ge meenschappen. Een andere aanpak, met de nadruk op dialoog in plaats van op controles, zou de relatie tus sen jongeren en de politie kunnen verbeteren.' De Franse overheid houdt geen gegevens bij over hoeveel van die controles worden gehouden en of ze effect hebben. 'Mensen die zijn staande gehouden door de politie hebben geen enkel bewijs van wat er is gebeurd: er staat niks zwart op wit', schrijft Human Rights Watch. Uit verscheidene onderzoeken bleek de afgelopen jaren al dat door Franse agenten wordt gediscrimi neerd. Jongeren met een zwart of Noord-Afrikaans uiterlijk worden in Parijs ongeveer zeven keer zo vaak worden gecontroleerd als witte Parijzenaars, zonder dat hun gedrag daarvoor aanleiding gaf. De Franse Ombudsman deed on derzoek in heel Frankrijk. Zwarte en Noord-Afrikaanse jongeren worden twintig keer zo vaak gecon troleerd als anderen. van een Moffenkind. „Tegelijkertijd vraag ik mij af of de erkenning dat het kaalscheren ontoelaatbaar en laakbaar was verandering zal bren gen in de wijze waarop in onze sa menleving over hen en hun kinderen geoordeeld zal worden.'' Er waren zo'n 500.000 kinderen van 'foute' Nederlanders. Velen moesten boeten voor de keuze van hun ouders. Ze werden gescheiden, belandden in tehuizen, bij familie of pleeggezinnen. Ze durfden de straat niet op, werden uitgescholden, gedis crimineerd en buitengesloten. Zwijgcultuur Omdat er geen hulp voor ze was, werd in 1981 de stichting Werkgroep Herkenning opgericht. ,,In gezinnen werd er niet over gesproken'', zegt voorzitter Holthuis. „Kinderen heb ben die zwijgcultuur overgenomen. Daarnaast wil de samenleving het er niet over hebben. Onderzoek naar hoe met foute Nederlanders na de oorlog en in interneringskampen is omgegaan en de gevolgen, komt niet van de grond. Alles blijft onder de ta fel. We merken dat dat een negatief effect heeft op de verwerking, ook voor de volgende generatie.'' In de oorlog zijn in Nederland naar schatting 13.000 tot 15.000 kinderen van een Duitse militair geboren. In 2001 bleek uit een enquête dat meer dan de helft van hen last had van concentratieproblemen, faalangst en pestgedrag. Een ruime meerderheid was depressief en worstelde met ge voelens van schuld, schaamte en angst. ,,Ik leerde geen sociale vaardighe den, wist niet hoe ik contact moest maken en ben zeer wantrouwend'', vertelt Ab van Aldijk. ,,Van dat gevoel kom ik nooit af. Ik zal nooit zomaar bij iemand op visite gaan, omdat ik bang ben dat ik te brutaal ben of dat het niet gelegen komt.'' Zijn biologische moeder is de ver nedering van 'moffenmeiden' waar schijnlijk bespaard gebleven. Ze kreeg in 1944 een zoon bij een Ne derlandse man in Limburg, die tij dens de bevrijdingsfeesten per onge luk werd doodgeschoten. Na de oor log vertrok ze met een Nederlandse militair tijdelijk naar Aruba. De band met haar is nooit goed ge weest. De eerste ontmoeting, via zijn halfbroer die later zelfmoord pleegde, was koel en emotieloos. Van Aldijk was toen 27. ,,Ik was niet kwaad. Zij was ook slachtoffer. Maar ik begreep niet waarom ze mij al na een paar maanden had weggegeven.'' Na een moeizame zoektocht vond hij zijn biologische vader. Die bleek al in 1969 te zijn overleden aan maag kanker, slechts 52 jaar oud. Van Al- dijk: ,,Ik was blij dat hij een marine man was. Ik zou me geen raad weten als hij een SS'er was geweest die ac tief aan de Holocaust had meege daan. Dan had ik niet verder ge zocht.'' Graf Van Aldijk kwam wel in contact met twee Duitse halfbroers en een half zus. Die gaven hem foto's van zijn va der, maar kort daarna verbraken ze het contact. Hij bezocht nog wel zijn graf. ,,Ik had hem gevonden, maar voelde niks. Ik had geen leuke herin nering aan hem en voelde geen liefde, omdat ik hem nooit gekend heb.'' Van kinds af aan heeft hij maag problemen, waarschijnlijk een gevolg van stress. Door zijn ongedurigheid en depressies liep zijn huwelijk op de klippen. De behandeling van 'foute' Nederlanders na de oorlog vindt hij 'schandalig'. Van Aldijk: ,,De kinderen zijn daar de dupe van. Alles wat het Neder landse volk fout heeft gedaan, wordt onder het tapijt geveegd. Die zwijg cultuur brengt juist meer schade. De scheidslijn tussen goed en fout is dun.'' donderdag 18 juni 2020 De Franse politie maakt zich schuldig aan machtsmisbruik en discriminatie van mensen met een zwart en Noord-Afrikaans uiterlijk. Zelfs kinderen van 10 tot 12 jaar worden zonder concrete verdenking staande gehouden en op vernederende wijze gefouilleerd. Frank Renout Parijs - Human Rights Watch Vrouwen die een relatie hadden met een Duitser, werden na de bevrijding vernederd. foto niod -Ab van Aldijk, zoon van een Duitse marinier en een Nederlandse moeder Demonstranten worden door de oproerpolitie tegen de grond ge drukt tijdens een antiracismeactie in Parijs. foto joris van gennip

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11