75 jaar Bevrijding 10 NIEUWS Na de Tweede Wereldoorlog leefden veel Nederlanders vijf jaar opgekropte woede uit op 'foute' landgenoten. NSB'ers belandden in interneringskampen, 'moffenmeiden' werden aan de schandpaal genageld. Zij en hun kinderen raakten getraumatiseerd. Haarlem De viering van 75 jaar bevrijding gaat aan Ab van Aldijk (78) voorbij. ,,Ik heb er een raar gevoel bij'', zegt de Haarlemmer. ,,Voor mij was er geen bevrijding. Ik hoor er niet bij.'' Dat hij in de Tweede Wereldoorlog is geboren uit een relatie tussen zijn moeder en een Duitse militair, plaatst hem in de ogen van veel Ne derlanders aan de verkeerde kant van de geschiedenis. Dat stigma draagt hij nog steeds mee. Onlangs vertelde hij daarover op televisie. Een buurtgenoot die het had gezien, noemde hem daarna 'die NSB'er uit de wijk'. Van Aldijk: ,,Ver- achtelijk en heel dom.'' Na de bevrijding rekende Neder land af met 150.000 'foute' Nederlan ders. Mensen die in de oorlog colla boreerden met de bezetter, lid waren van de Nationaal-Socialistische Be weging (NSB) of verliefd werden op een Duitse militair. De moeder van Van Aldijk viel in Den Helder voor een Duitse marine officier. ,,De hele familie wist dat, maar haar ouders waren sterk anti Duits. Toen ik werd geboren, zei haar vader: 'Breng hem maar naar Hitler.' Voor hen bestond ik niet.'' Een paar maanden na zijn geboorte werd Van Aldijk door de Kinderbe scherming weggehaald bij zijn moe der, omdat ze haar ouderlijke plich ten verwaarloosde. Via een kinderte huis kwam hij in een pleeggezin te recht. Hoewel er over zijn achtergrond werd gezwegen, wist Van Aldijk als kind al dat hij niet opgroeide bij zijn echte ouders. ,,Iedereen wist dat, maar er werd niet over gesproken. Mensen noemden me een moffen- jong. Ik vroeg er nooit naar.'' De lagere school werd een hel. Leerkrachten treiterden en verneder den hem. Voor velen was hij niet een 'kind' maar een 'Duitser', de vijand. ,,Het schoolhoofd wees mij voor de klas met een aanwijsstok aan en ver telde de kinderen dat hier een heel vies, gemeen en gevaarlijk jongetje stond waar ze beter met een grote boog omheen konden lopen'', vertelt Van Aldijk. ,,Ik mocht nooit op kinderfeestjes komen, had geen vrienden en kreeg bij het minste of geringste straf. Ik heb bijna de hele vijfde klas op de gang gestaan, omdat ik er elke dag uitgestuurd werd. Ik was erg een zaam.'' Uitgehongerd 'Foute' ouders belandden (soms ja renlang) in interneringskampen, waar ze werden mishandeld, uitge hongerd. Vrouwen werden seksueel geïntimideerd of verkracht. Uit on derzoek blijkt dat ruim duizend Ne derlanders, mede door slechte medi sche zorg en hygiëne, in die kampen zijn omgekomen. ,,Het beeld overheerst dat alle NSB'ers jodenjagers en oorlogsmis dadigers waren'', zegt Cuny Holthuis, voorzitter van de stichting Werk groep Herkenning, die hulp biedt aan kinderen van 'foute' (groot)ouders. ,,Maar 90 procent was dat niet. Velen waren lid van de partij geworden in de hoop dat het economisch beter zou worden. Dat was een verkeerde keuze, maar geen misdaad.'' Oorlogsinstituut Niod conclu deerde na onderzoek dat veel voor malige NSB'ers ook weer goed te recht zijn gekomen, omdat ze afstand namen van hun politieke verleden of een nieuwe identiteit aannamen. 'Moffenmeiden' verging het an ders. Zij werden slachtoffer van een volksgericht. Omringd door een jui chende menigte werden ze uit hun huizen gesleurd, door de straten ge dreven en daar met een tondeuse, schaar, mes of heggenschaar kaalge schoren. Geregeld werden hun hoof den daarna met pek besmeurd. 'De schaar was een wapen om de morele orde te herstellen in een be vrijd land', stelt historica en Trouw- journaliste Rianne Oosterom in haar boek Moffenmeiden. ,,Een manier om de kuisheid van vrouwen af te dwin gen en de nationale trots te herstel len. Door het afknippen van het haar werd het vrouwenlichaam onaan trekkelijk gemaakt en gemerkt. Op dat zij haar eer niet nog eens te grab- bel zou gooien en haar armen voort aan zou openen voor een man van het eigen volk.'' In 2018 bood de Noorse premier Erna Solberg excuses aan, omdat de overheid wegkeek toen de Noren wraak namen op 'moffenmeiden'. Die excuses moet Nederland ook ma ken, vindt de stichting Werkgroep Herkenning. Uit onderzoek blijkt dat leden van de Binnenlandse Strijd krachten het kaalscheren initieerden en er ook actief aan meededen. ,,Het was een bewuste actie'', zegt Holthuis. ,,Het verzet had een lijst van vrouwen die na de bevrijding kaalgeschoren moesten worden. Ter wijl een relatie met een Duitse mili tair niet strafbaar was.'' Voor de meeste vrouwen was het echte liefde, vertellen tientallen slachtoffers later in interviews aan Monika Diederichs, historica en kind van een Duitse militair. Ze raakten levenslang getraumatiseerd. Diederichs vindt erkenning van hun leed door de overheid belangrijk, schrijft ze in haar boek Herinneringen donderdag 18 juni 2020 GO 'Mensen noemden mij een moffenjong' Tonny van der Mee Ab van Aldijk: ,,Ik had geen vrienden en kreeg bij het minste of geringste straf. Ik was erg een zaam.'' FOTO MARCO OKHUIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10