"$)sn:ce 9 >5» u*h«*tl£ME >©Ks UKe y la ï£SÈ tieke context'. Wel kampen we aan deze kant van de Atlantische Oce aan met een lange geschiedenis van ontkenning, zo zegt ze. Dat komt bijvoorbeeld tot uitdrukking in de manier waarop de uitgangs punten van de EU over gelijkheid worden nageleefd: ,,Er zijn landen die hun best doen, maar er zijn ook landen die net doen of er niks aan de hand is, of die openlijk ra cistisch zijn, zoals Hongarije. An dere landen willen wel, maar kij ken steeds met een schuin oog naar de kiezer.'' Niet serieus Domenica Ghidei Biidu stipt een ander probleem aan. Zij zit na mens Nederland in de Europese Commissie tegen Racisme en In tolerantie (ECRI). Deze onafhan kelijke commissie doet namens de Raad van Europa (geen EU-instel- ling) onderzoek naar racisme, dis criminatie, xenofobie, antisemi tisme en intolerantie in de 47 lid staten. Zij zegt: ,,Als je jezelf niet racistisch vindt, is zelfreflectie niet makkelijk.'' Er wordt dan ook niet altijd iets met de adviezen van de ECRI ge daan. Elke lidstaat krijgt een rap port met adviezen op maat, en na de laatste rapportage bleek dat 23 procent daarvan is opgevolgd, Als je jezelf niet racistisch vindt, is zelfreflectie niet makkelijk 56 procent gedeeltelijk en 21 pro cent niet. ,,Het is inderdaad steeds de vraag of de lidstaten naar ons luisteren'', zegt Ghidei Biidu. ,,Écht luisteren. Maar toch heb ik er vertrouwen in dat het werkt. Dit is een zaak van de lange adem, niet alle resultaten zijn onmiddel lijk te zien.'' Zo heeft ECRI er steeds op gehamerd dat landen ge- lijkheidsbevorderende organen in het leven roepen. Dat hebben ze inmiddels bijna allemaal gedaan, maar uit onderzoek blijkt vervol gens dat deze niet altijd even seri eus worden genomen. En dat heeft dan volgens haar weer te maken met 'institutioneel racisme', poli tieke of sociale structuren waarin racisme zo ingebed is dat het niet meer wordt herkend. Een woordvoerder van de Euro pese Commissie benadrukt dat ze blijft streven naar een 'Unie die niemand achterlaat'. ,,We zien echter wel dat ongelijkheid hard nekkig is en dat er nog veel te doen is. Daarom is er ook voor het eerst een speciale Commissaris voor Gelijkheid benoemd, Helena Dalli." De Commissie speelt een belangrijke rol in de bestrijding van racisme en ongelijkheid, zegt de woordvoerder, of het nu via speciale programma's, werkgroe pen, richtlijnen of financiering is. Dit wordt beaamd door de organi saties die zijn geïnterviewd voor dit artikel. Maar wat ze ook zeg gen: het kan nog veel beter. ,,Misschien moet de Commissie eens iets doen met een afspraken over de fundamentele rechten voor mensen van Afrikaanse af komst in Europa'', zegt Samira Ra- faela, Europarlementariër voor D66. ,,Die resolutie is vorig jaar aangenomen door het Europees Parlement, maar daar is letterlijk niks mee gebeurd.'' De resolutie, iets verbreed, wordt vandaag opnieuw inge diend. ,,Oké, daar gaan we dan nu weer over stemmen, beter laat dan nooit. En we gaan het weer heb ben over racisme, wat ook heel goed is. Maar waarom hebben we daar eerst excessen zoals nu plaatsvinden voor nodig? En laten we vooral ook kritisch zijn op de aandacht die we met hebben gege ven. Waarom zijn al die stemmen niet genoeg gehoord?'' Rafaela heeft vorige week samen met de parlementaire antiracis- megroep Ardi een brief gestuurd naar commissaris Margaritis Schi- nas. Of hij wil uitleggen waarom hij denkt dat er in Europa geen in stitutioneel racisme is. ,,En of hij misschien zijn excuses wil aanbie den.'' VS: Nekklem alleen bij nood Spanningen China en India Navo-overleg terugtrekking woensdag 17 juni 2020 Overal in Europa vinden anti- racismedemonstraties plaats, zoals in Marseille (bovenste foto), Wageningen, Madrid en Stockholm (onderste rij, vlnr.). FOTO'S GETTY IMAGES, AFP, ANP, REUTERS, EELKJE COLMJON WASHINGTON De Ameri kaanse president Trump wil dat de politie voortaan geen nekklem meer toe past, behalve als een agent in levensgevaar is. De pre sident reageert op ophef over de dood van de zwarte Amerikaan Floyd, die stierf nadat een witte agent minutenlang met een knie op zijn nek had ge drukt. Trump presenteerde maatregelen om de politie 'veiliger' te laten handelen. Hij benadrukte dat hooguit een klein aantal agenten zich schuldig maakt aan buitensporig geweld. NEW DELHI Twintig militai ren zijn volgens het Indiase leger gedood bij een ge welddadig incident met Chinese soldaten. Het voorval vond plaats in de betwiste Indiase grensre gio Ladakh in de Himalaya, bij Tibet. Peking maakt geen melding van slachtof fers. Volgens Indiase func tionarissen zou er met me talen staven en stenen zijn gevochten. Hoge militaire functionarissen van de twee buurlanden zouden bijeenkomen om escalatie te voorkomen. Tussen de twee kernmachten zijn de spanningen opgelopen. BRUSSEL Het Ameri kaanse besluit om 9500 van de 34.500 Ameri kaanse militairen terug te trekken uit Duitsland is re levant voor de hele Navo en staat daarom deze week op de agenda van het overleg van de Defensieministers van de lidstaten. Navo-topman Jens Stoltenberg zei dat gisteren. Hij heeft de kwes tie besproken met de Ame rikaanse president Trump en de Duitse Defensiemi nister Annegret Kramp- Karrenbauer. Stoltenberg wees op het belang van de Amerikaanse militaire aan wezigheid in Europa en het belang van de commando centra en militaire bases van de VS in Duitsland. - Domenica Ghidei Biidu, EU-commissie tegen racisme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9