V* 8 DISCRIMINATIE IN EUROPA Overal in Europa vinden demonstraties plaats rond Black Lives Matter. De emoties lopen hoog op. Volgens betrokkenen is dat niet verrassend. Uit verschillende Europese onderzoeken blijkt dat racisme en discriminatie alleen maar toenemen. ,,Het is een zaak van de lange adem.'' Wij laten ze niet zitten. Jij toch ook niet? f t Maak het thuis gezellig 3 dagen nabij Den Haag en Scheveningen incl. diner traveldeal I t 088-0331506 Scan en doneer nu het Zonnebloem Beschermingspakket voor €10,- of ga naar zonnebloem.nl/pakket §1» ij/O wipes n 1 id Een heleboel vermaak voor de thuisblijvers! Van boeken tot aan wijnpakketten. woensdag 17 juni 2020 Mark van Assen Brussel et aller ergste?'' Hij is even stil. ,,Het al lerergste zijn de sloppenwijken in het hart van Europa. Daar waar de Roma wo nen. Zonder water, elektriciteit en verharde wegen. Alsof je in de Derde Wereld bent.'' Dit is een citaat van iemand die op de achtergrond wil blijven. De man doet voor een grote organi satie onderzoek naar racisme en discriminatie in Europa. Hij pro beert positief te blijven, zegt hij; hij is van het halfvolle glas. ,,Het is zeker niet dat er niks gebeurt, maar het wordt maar heel, heel langzaam beter.'' Dan een ander citaat, nu van Margaritis Schinas, de Eurocom missaris voor Bevordering van onze Europese levenswijze. Hij kan zich niet voorstellen, zei hij twee weken geleden, dat zoiets als de moord op George Floyd in Minneapolis en de massademon straties die daarop volgden op deze schaal hier bij ons zouden kunnen gebeuren. ,,Ik denk niet dat we in Europa op dit moment issues hebben die zo duidelijk be trekking hebben op politiegeweld of institutioneel racisme'', aldus de Griek in de The Financial Times. Klip en klaar Dus wat is het nou? Het is in elk geval wel duidelijk dat de Euro pese Unie officieel en op papier expliciet tegen racisme is. Artikel 21 uit het Handvest van de grond rechten in de Europese Unie is klip en klaar: 'Iedere discrimina tie, met name op grond van ge slacht, ras, kleur, etnische of soci ale afkomst, genetische kenmer- ken, taal, godsdienst of overtui ging, politieke of andere denk beelden, het behoren tot een na tionale minderheid, vermogen, geboorte, een handicap, leeftijd of seksuele gerichtheid, is verbo den.' Of hier, uit het Verdrag van Maastricht (1992): 'De waarden waarop de Unie berust, zijn eer bied voor de menselijke waardig heid, vrijheid, democratie, gelijk heid, de rechtsstaat en eerbiedi ging van de mensenrechten, waaronder de rechten van perso nen die tot minderheden beho ren.' Dit is hoe het zou moeten zijn. Uit recente onderzoeken blijkt echter dat de werkelijkheid een stuk weerbarstiger is. En mis schien ook wel anders dan Marga ritis Schinas graag zou willen. Zo We zien een grimmig beeld in de EU. En daar ben ik niet eens verbaasd over - Henri Nickels, bureau FRA riep het EU-agentschap voor Fundamentele Rechten (FRA) begin deze maand de lidstaten van de Unie op 'om beter hun best te doen'. ,,We zien een grim mig beeld'', zegt beleidscoördina- tor Henri Nickels. ,,En daar ben ik niet eens verbaasd over. Het pro bleem blijft maar voortduren, of het nu om zwarte mensen gaat, Aziaten of Roma.'' In 2018 kwam het FRA met het onderzoek Zwart zijn in de EU, waarin zesduizend mensen van Afrikaanse afkomst werd ge vraagd naar hun ervaringen met racisme. Een derde van hen gaf aan dat ze wel eens waren lastig gevallen vanwege hun huids- kleur. Een kwart was in de vijf jaar voorafgaand aan het onder zoek aangehouden door de poli tie; bijna de helft daarvan ver moedde etnische profilering. Ook bleek dat slechts 14 procent van de racistische incidenten is ge meld bij de politie. In geval van geweld door agenten gaf 63 pro cent zelfs aan dat ze niemand er over vertelden, omdat het toch niks zou uitmaken of omdat ze de politie niet vertrouwden. Ook Ojeaku Nwabuzo van het Europees Netwerk Tegen Ra cisme (Enar) schetst geen opwek kend beeld. ,,Het wordt in veel gevallen alleen maar erger'', zegt ze. ,,Hoe meer we erover praten, hoe meer er aan de oppervlakte komt. Zeker de laatste weken.'' Enar deed tussen 2014 en 2018 on derzoek naar racistisch geweld en institutioneel racisme in Europa. Conclusie: racistische misdaden nemen toe. De verschijningsvor men lopen echter wel uiteen. In sommige landen (Frankrijk, Ver enigd Koninkrijk, Denemarken) moeten vooral de Joden het ont gelden, in andere (Tsjechië, Bul garije, Slowakije) de Roma. In Po len wordt slechts 5 procent van het racistisch geweld gemeld bij de politie. In Engeland en Wales vonden tussen 2015 en 2018 jaar lijks 101.000 racistische inciden ten plaats, waarvan een kwart niet gemeld werd. In het Europees Parlement heeft een aantal politieke groepen (christendemocraten, sociaalde mocraten, liberalen en groenen) zich verenigd in de Ardi, de 'in- tergroep' voor antiracisme en di versiteit. ,,Dat zijn dus niet alle partijen, inderdaad", zegt coördi nator Jelena Jovanovic. „Sommige willen niet, andere worden niet aangemoedigd.'' Volgens haar is de situatie in Europa niet te ver gelijken met die in de VS, van wege 'een andere sociale en poli- Bijna iedereen kan weer naar buiten. Maar voor mensen met een lichamelijke beperking is dat moeilijker. Help onze vrijwilligers hen veilig te bezoeken. Jij kunt hen helpen met de juiste bescherming. DE ZONNE BLOEM Het voordeel traveldeal.nl/K06171 Golden Tulip Zoetermeer-Den Haag ri V 2 overnachtingen incl. uitgebreid ontbijt y 1 x 3-gangen diner t.w.v. 29,50 p.p. V Zoover beoordeling: 8,8! y Gelegen op 10 min. van Den Haag Excl. toeristenbelasting ca. €3,25 p.p.p.n en reserveringskosten €19,95 per boeking. boek online of bel tussen 10.00 -16.00 uur 7C0 LALCOHOL XxF MUWKTKUA» o-.—— o———*"» Bestel nu op pzc.nl/thuis PC 'Er kom steeds meer racisme aan de oppervlakte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8