Het gewone leven heeft echt al gewonnen 7 positieve test op corona bron- en contactonderzoek bij de patiënt, om verspreiding tegen te gaan. Geen sinecure, weet GGD-directeur Sjaak de Gouw. GGD-DIRECTEUR SJAAK DE GOUW^ Sinds juni doen alle 25 GGD'en na een IN QUARANTAINE Ik ben al weer drie dagen thuis en ik loop met een dik oog. Gewoon een ontstekinkje, maar het ziet er redelijk dramatisch uit. ,,Je hebt corona in je oog'', zei mijn 5-jarige dochter grijn zend. Ja, 't is bij ons in huis nog wel een onderwerpje, dat virus. Dat ik er weer ben, is ook een onder werp van gesprek. ,,Kijk, mama, het is nu veel opgeruimder'', zei de 7-jarige. En 's avonds: ,,Toen je weg was, moch ten we veel meer verhaaltjes voor het slapengaan." Ik ben toch heel even een indringer in mijn eigen huis. Je reali seert je: alles liep ook zonder jou. Wat verrassend is voor allebei de partners. Ik was natuurlijk maar drie weken weg, maar mijn vrouw telt al drie dagen mijn irritante opmerkingen. Ik kan nogal betweterig zijn. ,,Da's negen'', zei ze vanochtend toen ik opmerkte dat de kaas anders was geschaafd dan nor maal. 'Anders' als in 'minder goed'. Buiten de muren van ons huis lijkt corona elke dag meer naar de achter grond te zakken. Het is zonneklaar: steeds meer en waarschijnlijk de meeste mensen zijn het gewoon zat om ermee bezig te zijn. De Volkskrant-co lumniste Aaf Brandt Corstius consta teerde dat corona 'een geloof is gewor den. Iedereen heeft zijn volstrekt eigen Ik ben toch heel even een indringer in mijn eigen huis interpretatie en leefregels. In een verga dering schertste een collega: ,,We heb ben gewonnen.'' Als ik aan tafel de kranten lees en wijs op foto's van voet ballers, supporters, politici, drinkend en winkelend publiek en me hardop af vraag: zitten we niet een beetje dicht bij elkaar, misschien? Zegt mijn vrouw: ,,Corona is voorbij, Frank. Heb je de nieuwsbrief niet gekregen? Het is weg.'' Gelukkig weet ik dat ze me pest. Maar als je om je heen kijkt, zou je het wel denken. In Duitsland loopt ieder een met mondkapjes, wij tuimelen al weer over elkaar heen bij de AH. Ik fietste de kleintjes naar en van school en zag de stad in ouden doen. Er is drukte op Schiphol en de kroegbazen klagen over te veel klandizie. Het ge wone leven heeft echt al gewonnen. Niet dat ik daar bezwaar tegen maak, hè. Ik ben voor het gewone leven en ik wil de pret niet bederven. Maar verge ten we niet dat dit allemaal voorspeld is? Door dezelfde experts die we de af gelopen maanden ook steeds op hun woord geloofden? We gaan een gewone zomer tegemoet, maar daarna komt co rona terug. Vooral als wij met zijn allen vergeten voorzichtig te zijn. Je wilt niet dat we straks als maatschappij ook met een onverwacht blauw oog zitten en ons afvragen: 'Shit, hoe kan dat nou?' ,,Het gesprek dat je voert duurt twee a drie uur. Je gaat met mensen na met wie zij contact hebben gehad voordat de klachten begonnen. Het is echt een dagboek dat je met mensen door neemt en daarna probeert te recon strueren.'' ,,Nee, wij zien geen reden om dat te analyseren. Dat gebeurt wel op ge meenteniveau. Maar een landelijke registratie is er niet, omdat je de bron in de meerderheid van de gevallen niet weet.'' ,,Het gaat erom in hoeverre mensen tien a veertien dagen terug kunnen denken. Als mensen bijvoorbeeld zeggen: ik ga één keer per dag naar die winkel of ik ben naar het strand geweest, dan moet je net anderen hebben die daar óók zijn geweest. Als iemand aangeeft: ik ben op visite ge weest, gaan fietsen en ik heb op een terrasje gezeten, dan kun je niet zeg gen waar de bron zit. Er zijn maar en kele mogelijkheden waarbij je dat wel zeker weet: bijvoorbeeld als ie mand veertien dagen binnen is ge bleven en maar één keer naar buiten is geweest.'' ,,Nee, maar dat moet er wel komen. Wij werken daaraan.'' ,,Veel mensen die hard zingen of schreeuwen of dicht bij elkaar zijn in afgesloten ruimtes, daar kleven ri sico's aan. Dat is ook de reden waar om concertzalen, koren en voetballen met publiek nog niet mag. Er zijn een aantal plaatsen waar mensen dicht bij elkaar zijn en niet altijd 1,5 meter afstand wordt gehouden. Dat is een risico. Dat is ook de reden dat de taskforce van Emile Roemer aanbe velingen heeft gegeven voor huisves ting en vervoer van arbeidsmigran- Het is een dagboek dat je met mensen doorneemt en probeert te reconstrueren ten. Bij mensen die met zes in een va kantiehuisje wonen en daarna geza menlijk vervoerd worden naar de fruitteelt of de slachterij, is sprake van erkende risico's. Bij slachthuizen gaat het over twee specifieke afdelin gen waar gekoeld wordt. In de fruit teelt maakt het ook uit of je buiten fruit plukt of betrokken bent bij stap pen die later binnen volgen.'' ,,In een stadion moet je 1,5 meter ruimte houden. Dat is al nauwelijks te doen, zeker niet bij het begin en einde van de wedstrijd. Dat geldt ook voor basketbal of volleybal. Daarom wordt dat gezien als een groter dan gemiddeld risico. Voor dancefeesten en nachtclubs geldt dat ook.'' ,,Er zijn maatregelen genomen waar door de kans op besmetting nu klei ner is. Het virus komt nog heel wei nig voor in ons land. Dat kan beteke nen dat het virus daar nu niet is. Dat wil niet zeggen dat het virus er hele maal niet meer is. Dat is het span nende met de verpleeghuizen. Het feit dat er nu geen besmettingen zijn vastgesteld tijdens de verruimde be zoekregeling, zegt niks over de situa tie in het najaar.'' woensdag 17 juni 2020 GO Frank Poorthuis Duitsland Net als veel Nederlanders blijft jour nalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 95. Marcia Nieuwenhuis Hilversum Ubent directeur van de GGD Hollands-Midden, en leidt voor alle 25 Ne derlandse GGD'en de in- fectieziektebestrijding. Hebben jullie nu een beeld van waar je de grootste risico's loopt? ,,Nee, als je met bron- en contacton- derzoek een gemeenschappelijke bron vindt, dan is dat vaak een inci dentele, eenmalig bron zoals bij de GGD Hollands-Midden het geval was bij een Suikerfeest in Katwijk. Daar zijn toen 24 besmettingen geconsta teerd. Maar dat betekent niet dat die gemeente dan wordt aangemerkt als risicogebied.'' In sommige andere landen, zoals Nieuw-Zeeland, wordt supergede- tailleerd bijgehouden: zo veel men sen kregen corona in een bar, zo veel in verpleeghuis enzovoorts. Doen wij dat ook? Houden jullie die gegevens bij? Hoeveel mensen krijgen het via een sportclub en hoeveel in ver pleeghuizen? Ook niet met het bron- en contact- onderzoek waar Nederland sinds deze maand de ziekte mee in kaart probeert te brengen en waar ons beleid op leunt? Ligt er in elke gemeente een coro naplan? Waar moeten we nu oppassen? -Sjaak de Gouw, GGD-directeur Directeur Sjaak de Gouw van GGD Hol lands-Mid den. ,,Dankzij de maatre gelen is de kans op be smetting nu kleiner.'' FOTO PIM RAS Voetballen met publiek is toch ook buiten? Hoe staat het met de verpleeghui zen die sinds 15 juni weer meer be zoek mogen toelaten? In de meeste gevallen weet je de bron niet'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7