NYNKEDEJONG Onderzoek Bende van Nijvel: Kent u deze man? 'School plek laten regelen voorkomt stagediscriminatie' Bijna 35 jaar na dato wordt foto vrijgegeven Ex in stukken gezaagd: eis 20 jaar cel 6 Column @nynke Ik ben een Hemasueel. Altijd al geweest. Als tiener was het dé plek om een nieuwe agenda te scoren, en van die stapeltorentjes met lipgloss of oogschaduw, waar door heel vrouwelijk puberend Friesland met blauwe glitteroogle den rondliep. Ik kocht er meters kaftpapier, schriften, pennen en wat ik verder nog mee kon slepen in mijn veel te zware boekentas. Onderbroeken en strings. Mijn eerste bh was er natuurlijk eentje van de Hema, want waar moest je die anders in Sneek kopen? Een vangnet voor twee van die erwten, maar toch een bh aan. Met dat voorstel komt regerings partij D66 morgen tijdens een Ka merdebat over het middelbaar be roepsonderwijs. Stagediscrimina tie is daar al jaren een groot pro bleem. Studenten met een migratieach tergrond moeten tot wel vier keer vaker solliciteren naar een stage plek dan autochtone studenten, bleek in 2018 uit een onderzoek. D66-Kamerlid Paul van Meenen stelt dat er vaak al wordt gediscri mineerd op basis van de achter naam. ,,Een student met een 'Ne derlandse' naam wordt wel meteen aangenomen en een medestudent, daarom maak ik me ook geen zor gen over de huidige ontwikkelin gen. Investeerder Marcel Boek- hoorn raakte maandag zijn in vloed op de Hema kwijt; de schuldeisers zijn nu aan zet. Blijft de Hema overeind? Natuurlijk. Wanneer je in de Win kler Prins het lemma 'Nederland' opzoekt, zie je daar een plaatje van een Hema-winkel. Althans, daar ga ik vanuit. De kracht van die winkel is dat het nooit iets an ders heeft willen zijn dan nuchter en Hollands. Iedere nieuwe inves teerder zal wel gek zijn om aan dat imago te tornen. Achter de schermen rollen be langhebbenden met hun spierbal len. Worden er gesprekken ge voerd over miljarden. Bedragen waar de gemiddelde Hema-bezoe- ker zich geen voorstelling van kan maken. Ze zullen steggelen over geld, over belangen, over schulden. Investeerders komen en gaan. Maar in de winkels blijft half Ne derland zijn onderbroeken kopen. En over duizenden jaren, wanneer archeologen in de grond de resten van een oude Hema-winkel vin den, met versteende koffiekoppen en kinderschepjes, zullen ze zeg gen: kijk, dit was de Nederlandse cultuur. De biotoop van de enige echte Hemasueel. Hema vergat nooit waar het zo goed in is: normaal doen met dezelfde sollicitatiebrief en cv, met een buitenlandse naam niet." Van Meenen kent verhalen van studenten die wel vijftig keer moesten solliciteren voor zij een stage hadden. ,,En dat is dan de eer ste keer dat je in aanraking komt met de arbeidsmarkt.'' Van Meenen wil het omdraaien: de school verzamelt alle stageplek ken en laat vervolgens studenten intern, bijvoorbeeld bij de docent, solliciteren naar de stage van hun keuze. ,,Dan is de sollicitatie in een veilige omgeving, binnen de school, en zorg je voor gelijke kan sen." Mbo-jongerenorganisatie JOB vindt het plan van D66 interessant, maar ziet ook nieuwe problemen. ,,Op deze manier haal je inderdaad de aanraking met de arbeidsmarkt die negatief kan zijn eruit", vindt voorzitter Jurgen van der Hel. ,,Maar wat als je als student dan op een stageplek belandt waar je je ge discrimineerd voelt? Hoe ga je daar dan mee om?'' Een rechercheur kreeg de afbeel ding al in 1986 in handen met de boodschap 'dat deze man belang rijk kon zijn voor het onderzoek'. Meer dan dertig jaar later kent jus titie nog altijd zijn naam niet. Lichtgekleurde, kaki kleren, een brede, aangesnoerde broekriem en een opvallende, krullerige haar dos. De grote onbekende man staat in een bos. Wat het meeste opvalt: een joe kel van een geweer, stevig in zijn handen geklemd. 'Van het Itali aanse merk Franchi type Spas 12 - kaliber 12', specificeert de Belgi sche politie in het opsporingsbe richt, dat op vraag van de onder- De officier van justitie geloofde niets van de verklaring van B., na melijk dat de 52-jarige vrouw was overleden omdat ze van de trap was gevallen. ,,Een val van de trap kan haar letsel niet verklaren", al dus de officier van justitie. De kapster zou op 28 december 2018 naar Canada vliegen. Ze zou naar een vroegere vriend gaan met wie ze weer contact had. De relatie zoeksrechter van Charleroi werd verspreid. Eind jaren 90 werd een soortge lijk wapen, helemaal verroest, uit het kanaal van Vilvoorde gevist. Het type geweer - dat te zien was in de film The Terminator met Ar nold Schwarzenegger - komt maar zelden voor en zou mogelijk gebruikt zijn bij de overval op de Delhaize van Aalst in 1985. Het wa pen is maar liefst 1 meter lang, 5 kilo zwaar en het bevat acht pa tronen per lader. t Het onderzoek naar de bende is sinds 2018 in handen van het federaal parket In het opsporingsbericht staat ook een datum: 13 maart 1982. Vermoe delijk gaat het om de datum waarop de foto werd gemaakt. ,,De foto is in 1986 aan een rechercheur gegeven'', zegt Eric Van Duysse van het federaal parket. ,,Volgens die persoon was de man op de foto belangrijk. Mogelijk weet hij iets of was hij betrokken bij de misdaden met B. was na bijna twintig jaar beëindigd. Waarschijnlijk is ze tussen 27 december in de avond en de ochtend van de 28ste overleden. Daarna heeft B. voor familie en vrienden nog maanden gedaan alsof Miranda nog leefde en elders een nieuw leven wilde beginnen. Hij stuurde uit haar naam mailtjes en berichten - ook naar haar moe der. Hij ging zelfs wekelijks bij haar eten. Kort na haar dood - waarschijn lijk dezelfde dag al - haalde hij meer dan een ton van de spaarre kening van zijn ex. Met het geld van de Bende van Nijvel. Tot op vandaag weten we niet wie hij is. We willen dat weten en laten daarom nu de foto los op het grote publiek.'' 28 doden Bij een reeks aanslagen bij particu lieren en op supermarkten van de Bende van Nijvel in de jaren 80 vielen in totaal 28 doden. De Bel gische justitie probeert nog steeds de beruchte zaak op te lossen. Het nieuwe opsporingsbericht maakt deel uit van de aanpak van het onderzoek door het federaal parket. ,,Toen we het dossier in 2018 hebben overgenomen, heb ben we afgesproken alles in het werk te stellen om deze feiten op te helderen'', zegt Van Duysse. ,,Dit is één van de aanwijzingen die we tegen het licht houden. Het grootscheepse dna-onder- zoek is ook een belangrijk bewijs. We hebben geen zekerheid dat het gaat lukken, maar we doen er alles aan.'' De verjaringstermijn, die met tien jaar is verlengd, loopt af in 2025. De bende is nooit gepakt. loste hij onder meer zijn credit cardschulden af. In april werd B. gearresteerd. De 57-jarige B. heeft toegegeven dat hij het lichaam van de vrouw in stukken heeft gezaagd, maar hij ontkent haar te hebben gedood. ,,Ik had 112 moeten bellen", zei hij daarover. Dat hij het lichaam in stukken zaagde, deed hij 'uit respect'. Hij begroef haar op de twee plekken 'die dierbaar voor haar waren'. Haar romp werd in een koffer langs het water in Amsterdam ge vonden. Haar hoofd en armen in de tuin van de woning in Soest. Twintig jaar later is mijn liefde nog altijd niet bekoeld. Nu koop ik er rompers, en wieglakens, en kinderkleren, en opbergbakken voor alle te klein geworden kin derkleren. In al die jaren is de Hema nooit vergeten waar het zo goed in is: in normaal doen. Hip, maar niet té. Betaalbaar, maar kwalitatief goed. En reclamecam pagnes waarin iedere Nederlander zich kan herkennen; ook heel erg be langrijk. De Hema is al tientallen ja ren totaal zichzelf, woensdag 17 juni 2020 Hemasuee GO Om discriminatie tegen te gaan moeten mbo-scholen voortaan zelf stageplekken voor hun stu denten regelen. Zo moet wor den voorkomen dat stagiairs op basis van hun afkomst keer op keer worden afgewezen. Hanneke Keultjes Den Haag In het onderzoek naar de Bende van Nijvel, een groep Belgische misdadigers die begin jaren 80 een reeks over vallen, inbraken en moorden pleegde, schakelt justitie de hulp van het publiek in om een man met een zeldzaam geweer op een foto te identificeren. Hanne Adriaen Antwerpen UTRECHT Tegen Bart B. is een celstraf geëist van twintig jaar voor het doden en vervolgens in stukken zagen en kwijtmaken van het lichaam van zijn ex-part ner Miranda Zitman. Justitie kreeg in 1986 beschikking over de foto, die vermoedelijk vier jaar daarvoor is genomen. FOTO BELGAONTHESPOT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6