Middelbare scholen hopen na de zomer volledig open te kunnen China gooit hele wijken in Peking op slot wmmÊk 5 van de leerlingen. Het kabinet komt volgende week woensdag met nieuwe informatie over hoe middelbare scholen na de zomer vakantie verder kunnen. De scho len zijn dan drie weken open. Omdat de leerlingen onderling ook 1,5 meter afstand moeten houden, kan op de meeste scho len slechts een kwart van de scho lieren per dag aanwezig zijn. Met als gevolg dat de tieners nauwe lijks fysieke lessen hebben. Desondanks constateren de middelbare scholen dat het han teren van de 1,5 meter afstand las tig is. „Scholen hopen dat het ver- antwoord is om die afstand on derling los te laten. Het meren deel vindt het het beste voor de leerlingen als ze na de zomerva kantie weer volledig naar school kunnen'', concludeert voorzitter Paul Rosenmöller. Een kwart houdt het liever bij een combina tie van fysiek en afstandsonder wijs tot de kerstvakantie, maar wel met de helft van de kinderen. 13 procent pleit voor die combina tie tot de herfstvakantie. Middelbare scholen zien nu 'in consequenties'. Met sporten hoe ven jongeren bijvoorbeeld géén 1,5 meter afstand te bewaren. De schrik in China zit er goed in. ,,De situatie in de hoofdstad is zeer ernstig'', zegt Xu Hejian, de woordvoerder van Peking. ,,We moeten daarom vergaande maat regelen nemen om de versprei ding van Covid-19 tegen te gaan.'' De angst voor een tweede, grote uitbraak wordt extra gevoed door het vermoeden dat het virus dat nu toeslaat een nog besmettelijker variant is van het coronavirus dat zich in Wuhan manifesteerde, de bron van de pandemie. Dit ver moeden wordt uitgesproken door Yang Zhanqiu, onderdirecteur van de afdeling microbiologie van de universiteit van Wuhan. In Peking, met 20 miljoen inwo ners, werd gisteren een derde wijk in het district Xicheng compleet afgesloten van de buitenwereld. De inwoners ervan krijgen voed sel en medicijnen van de staat. Voor meer dan twintig an dere wijken geldt 'ge matigd risico', maar de kans bestaat dat ook zij op slot gaan voor een quaran taine. Inwoners ervan mogen Pe king niet verlaten. Taxi's en bedrijven voor autoverhuur mogen geen diensten aanbieden voor buiten de hoofdstad. Bussen, treinen en de onder grondse mogen min der passagiers vervoe ren en iedereen moet een gezichtsmasker dragen. Al het verse vlees en vis in Peking en andere Chinese ste den is weer onderhe vig aan controles, hoe wel sommige experts bestrij den dat het virus via voedselvoorraden zou zijn verspreid. Niettemin is in veertien steden, waaronder de hoofdstad, alle zalm uit de ver koop gehaald nadat het virus was aangetroffen in een zalm op de markt Xinfadi. Markten Behalve Xinfadi is nog een andere grote markt gesloten om te wor den gedesinfecteerd. Ook daar werd Covid-19 vastgesteld. De wijken rond de markten, waar 90.000 mensen wonen, zijn afge grendeld. China meldde maan dagavond laat veertig nieuwe be smettingen, waarvan 27 in Peking. Corona in Peking Wie is besmet, zal nu last gaan krijgen van alle symptomen Daarmee telt de hoofdstad 106 pa tiënten met Covid-19. Een van hen vocht voor zijn leven, twee anderen waren er slecht aan toe. Vier andere gevallen werden ge meld in de naburige provincie He bei, drie ervan hadden direct te maken met de uitbraak in Peking. Testen De meeste gevallen worden in verband gebracht met de voedsel- markt Xinfadi die vele voetbalvel den groot is. Overal in de hoofd stad staan rijen mensen die wor den getest. Iedereen die de markt de laatste twee weken heeft be zocht of in aanraking is geweest met bezoekers is opgeroepen zich te laten testen. Het personeel van de markt, negenduizend mensen, is al gecontroleerd. Wu Zunyou, hoofd epidemioloog van het nationale Centrum voor Ziektebestrij ding en Preventie, zei tegenover de staatstelevisie dat de nieuwe uit braak was begon nen onder perso neelsleden op de markt. Wu had er alle vertrouwen in dat de schade dit keer zou kunnen worden be perkt omdat de uit braak 'op tijd is ont dekt'. ,,Mensen die zijn besmet, zullen nu last gaan krijgen van alle symptomen. Als het aantal besmettin gen niet snel stijgt, blijft het aantal pa tiënten beperkt'', al dus de epidemioloog. De situatie zet de gezondheidszorg over heel de wereld weer op scherp. In veel landen worden opgelegde be perkingen juist ingetrokken om de economie weer op gang te brengen, maar de onrust over een nieuwe uitbraak groeit. In Nieuw- Zeeland, dat al drie weken geen besmettingen meer had gekend, zijn nieuwe gevallen van Covid-19 ontdekt. Op de Filipijnen zijn voor de hoofdstad Manila en Cebu we derom quarantaine-maatregelen opgelegd na een flinke toename van het aantal besmettingen. Zuid-Korea meldt 34 nieuwe co- ronagevallen, waarvan de helft in de hoofdstad Seoul. V woensdag 17 juni 2020 GO Een ruime meerderheid van de middelbare scholen hoopt na de zomervakantie de deuren weer volledig te kunnen ope nen. Ze worstelen nog wel met de 1,5 meterregel die ook voor scholieren geldt en hopen dat het verantwoord is om te ver soepelen. Ellen van Gaalen Rotterdam Dat blijkt uit een ledenpeiling on der 146 schoolbesturen door de VO-raad. Die scholen vertegen woordigen ongeveer driekwart Met meer dan honderd nieuwe besmettingen in drie dagen vreest China voor een tweede uitbraak van Covid-19. Hele wij ken van Peking zitten op slot. Inwoners krijgen voedsel van de staat. Het vervoer in de hoofdstad ligt aan banden. Hans van Zon Rotterdam/Peking Gemelde gevallen per dag -Wu Zunyou, epidemioloog jan feb mrt apr 170620 BRON: JOHNS HOPKINS Hoe houd je het virus op afstand zonder in isolement te raken, is een vraag die wereldwijd met de nodige creativiteit wordt beantwoord. Of het nu gaat om de gymzaal in Californië, een trouwerij in Armenië, een lunch in New Jer sey, de uitreiking van het diploma, ook in Californië, of een knipbeurt in Ban gladesh, we worden steeds vindingrijker. foto's reuters, afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5