II 'Ik zie het hele eiland als één dorp' 7 zocht wat de meest logische locatie is voor een regioschool in de Kop van Schouwen. Hun keuze is ge vallen op bedrijventerrein Duin zoom bij Renesse, omdat die plek zowel vanuit Burgh-Haamstede als Scharendijke het beste bereik baar is. Nieuwbouw in Burgh- Haamstede zou volgens het onder zoek nét even te ver weg liggen voor de leerlingen uit Scharen- dijke. Dat geldt ook voor Brou wershaven ten opzichte van Re- nesse, dus kan de smalstad beter de eigen school houden, is de con clusie. Een ruime raadsmeerderheid kan zich niet vinden in de uit komst van het onderzoek. Coali tiepartijen LSD, CDA en Groen Links hechten sterk aan vestiging van een regioschool in het tot groeikern bestempelde Burgh- Haamstede. Coalitiepartner SGP twijfelt nog, maar spreekt om die zelfde reden toch een voorkeur uit voor Burgh. Alleen PvdA, HvSD, D66 en VVD (samen goed voor 5 van de 23 Een regioschool past ook qua leeftijds opbouw beter bij een dorp als Burgh-Haamstede zetels) scharen zich achter de op vattingen van de schoolbesturen en hun medezeggenschapsraden. Margo Lemsom (VVD) vreest dat de regioschool er helemaal niet komt, als de politiek dwars gaat liggen voor Renesse. ,,Hoe breed wil je het draagvlak hebben?" ,,Als alle betrokken scholen vin den dat Duinzoom Renesse de be ste locatie is voor een regioschool, waarom luisteren we daar dan niet gewoon naar", vraagt Sandra Fon tein (D66) zich af. Petri d'Anjou (PvdA): ,,We hebben onze mond vol over participatie van burgers en professionals. Dan wordt er vanuit dat speelveld uitgebreid onder zoek gedaan en dan schuiven we zo'n rapport gewoon opzij." ,,Wie is de raad om daar tegenin te gaan?", zegt Jet van Gent (HvSD). Nek omgedraaid De leefbaarheid in het toch al in gedutte Burgh-Haamstede zou de nek worden omgedraaid wanneer je de twee scholen -samen goed voor ruim 200 leerlingen- zou slui ten, vrezen Marleen van Kooten (CDA) en Ruud van de Laar (GroenLinks). ,,Je moet een groei kern ook faciliteren als gemeente", zegt Van de Laar. ,,Een regioschool past ook qua leeftijdsopbouw be ter bij een dorp als Burgh-Haam- stede", vindt Van Kooten. Florus van der Paauw (SGP) deelt die me ning, al hecht hij ook sterk aan de keuze van de scholen zelf. Een regioschool in Burg-Haam stede vereist hoe dan ook een goed leerlingenvervoer, zijn LSD en SP het met elkaar eens. Anita de Vos (SP) ziet mogelijkheden om de op zet van de schoo lbus van Zonne- maire verder uit te breiden over het eiland. Esme Soesman Zonnemaire Voorzitter Chris Visser van de dorpsraad Ouwerkerk is er nuchter onder. Zijn dorp verloor in 2016 de school. ,,Dat lijkt in eerste instan tie een verlies, maar ik ben er anders naar gaan kijken. School, sporten, naar de supermarkt. Dat kan alle- maal niet meer op het dorp. Maar we zijn veel mobieler tegenwoordig. Ik zie het hele eiland als één dorp en Ouwerkerk als een wijk." Zijn eigen kinderen gin gen al elders naar school. Aanvankelijk omdat de toekomst van de dorps school al twijfelachtig was toen zij leerplichtig wer den. Later omdat Vitruvio (onderwijs voor hoogbe gaafden) veel beter bij hen paste. ,,Dat is ook een ding. Heb je geen school in je ei gen buurt, dan kies je veel bewuster, om specifieke redenen, voor een be paalde school. Omdat-ie groot is of juist klein. Om dat Jenaplanonderwijs goed past of wat dan ook." Die keuze voor verschil- lende scholen maakt het tegelijkertijd lastig om on derling contact te hebben in een schoolloos dorp, merkt Joost Loomans uit Zonnemaire. Hij is voorzit ter van de Stichting Schoolbus Zonnemaire, Vroegerzag je elkaar bij de school, nu moet je echt moeite doen om sociale contacten in standtehouden die werd opgericht toen de school er sloot. ,,Vroeger zag je elkaar bij de school, nu moet je echt moeite doen om sociale contacten in stand te houden." Komt er een nieuw gezin op het dorp wonen, dan kloppen de busvrijwilligers actief aan. ,,Anders is het lastig integreren." Kerken De voetbalvereniging is weg. Collectief kerken is eraf. ,,En als dan ook de school verdwijnt dan moet je heel bewust zoeken naar manieren om het met el kaar leefbaar te houden", stelt Loomans. ,,De school bus levert daar een bij drage aan, op meerdere manieren." Ook ouderen kunnen met de bus op pad. Dat het verdwijnen van de school van grote in vloed is op een dorp staat voor voorzitter Ruud Boon van de dorpsraad Sirjans- land buiten kijf. ,,Je haalt het hart uit het dorp. Dat hoor ik hier steeds weer. Het heeft een enorm rand- effect." Sinds de sluiting van de school in 2016 zijn festiviteiten minder uit bundig en bloeien initia tieven minder snel op. ,,Ik snap de overwegingen van de gemeente, maar dit heeft invloed op de lan gere termijn. We hebben het over leefbaarheid en gezondheid. Over mensen die gelukkig wonen. Zoiets is niet in cijfers uit te drukken, maar het heeft wel een economisch ef fect." woensdag 17 juni 2020 SD - Marleen van Kooten, CDA Het grote gesteggel is begonnen. Waar wordt de regioschool in de Westhoek neergezet? En in welke dorpen gaat de boel dicht? Sluiting van scholen is niet zonder gevolgen, leert een rondje langs dorpen met ervaring. ,,Maar je kunt ook niet verwachten dat alles blijft zoals het is." - Joost Loomans, Stichting Schoolbus Zonnemaire Chauffeur Johan Kars zet Moos (midden) en Thijmen, die naar school gaan in Zierikzee, af in Zonnemaire. fotos ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 58