JONG IN RILLAND Zoektocht naar foto's en namen 9 Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten hen op deze plek aan het woord. Vandaag: Sem Verraes (13) uit Rilland. ,,Dat denk ik wel, ja. Mijn broers kregen pas in groep 8 een telefoon, ik al in groep 4. Dat is wel een groot verschil. En ik heb een tv van twee meter lang ofzo. Mijn slaap kamer is ook één van de grootste." ,,Het is wel fijn en lekker rustig. Ik heb veel vrienden en iedereen kent elkaar. Dat is veel gezelliger dan in een grote stad waar het ook heel druk is met bijvoorbeeld auto's." ,,Ja, maar ik kan gewoon met de trein. Mondkapje op en vanaf het station lopen naar school. Ik heb een zwart mondkapje, dat vind ik het mooist. In het begin was het moeilijk ademen, maar ik heb 'm niet afgedaan. Dan kun je een boete krijgen en daar heb ik geen zin in. Op een gegeven moment raak je eraan gewend." ,,Ik zou later wel de wereld willen helpen. Iets goeds doen, waarmee je in de spotlights kunt staan. Stel bijvoorbeeld dat je een uitvinding doet waarmee je dna kunt opspo ren met een satelliet, zodat je mak kelijk criminelen kunt pakken!" ,,Ja, maar dat heeft ook nadelen. Bekende mensen worden gestalkt en niet met rust gelaten. Als ik drie miljoen volgers zou hebben kon ik niet meer normaal door de stad lo pen, denk ik. Zelf heb 943 volgers op Insta. Dat is best veel, maar de meeste ken ik niet eens." ,,Best wel. Ik kijk filmpjes op Insta en TikTok maar post eigenlijk niks zelf. Ik vind het leuker om naar vi deo's van anderen te kijken. Ik game ook best veel met vrienden, dan zit ik echt veel te lachen. Ook ga ik naar buiten met vrienden. Een beetje chillen, soms voetbal len." ,,Ik ben vorig jaar gestopt met judo en voetbal omdat ik dacht dat ik daar geen tijd meer voor zou heb ben. Ik heb ook aan motorcross gedaan. Ging ik met de twee jong ste broers naar de crossbaan hier verderop. Ik zou er wel weer terug op willen, maar dat kost natuur- lijk veel geld en mijn motor is al verkocht. Ik was er best goed in. Mijn laatste motor had 125 cc en daarmee kon je 120 kilometer per uur." ,,Ik wil nog wel een jaar naar een typische highschool in Amerika, zo één die je ook op filmpjes ziet. Ik zag laatst een video van een con cert in een basketballstadion op zo'n school. Een dj draaide daar een vette remix. Iedereen ging he lemaal los, dat was wel super om te zien. Zulke feesten heb je hier niet. En een andere taal leren lijkt me ook wel leuk." ,,Nee, ik denk niet dat mijn familie dat zo leuk zou vinden. En ik weet niet of ik mijn vrienden kan ach terlaten." A Lezers helpen lezers Na het overlijden van haar moeder is Henny Lukasse-de Witte (66) uit Goes druk in de weer met familie foto's. Ze maakt een familieherin- neringsboek, met voornamelijk fo to's uit de jeugdperiode van haar ouders en de ouders van haar man. Is de rubriek Lezers Helpen Lezers in deze krant een goede manier om achter namen van mensen op oude foto's te komen? Dat vroeg Henny Lukasse zich eind 2019 af. ,,In de krant zag ik regelmatig foto-oproep jes van Anneke Buijze. Ik heb haar gemaild met de vraag 'Krijg je veel reacties?' Dat zij razend enthousiast was, overtuigde mij ook berichtjes te sturen voor plaatsing in deze ru briek." Henny vindt het belangrijk de le vensgeschiedenis van haar familie vast te leggen. ,,Mijn eerste oproep betrof een foto uit het fotoboek van mijn tante, Neeltje de Witte. Een beeld van vijf dames en een kleine jongen, vermoedelijk gemaakt op de Dooldijk in Wolphaarstdijk. Mijn tante staat rechts op de foto, maar wie zijn de andere dames? He lemaal links, op de achtergrond, staat ook nog een vrouw in boeren- klederdracht. Mijn vermoeden is dat het om de zus van mijn oma gaat, de zus van Hendrika Steen- aard. Hopelijk herkennen lezers hun moeder of oma op de foto." Wat het lastig maakt, de foto is bijna honderd jaar oud. Toch krijgt Henny meteen na de oproep reactie. ,,Iemand uit Wolphaartsdijk wist bijna zeker wie de persoon tweede van links is. Over de vrouw tweede van rechts heb ik ook een mailtj e ge kregen. 'Mijn man herkent zijn moeder hier in', stond er in het be richt. Ik zou het leuk vinden alle na men te achterhalen." Daarmee is de zoektocht nog niet ten einde. ,,Mijn oma van vaders kant overleed toen ik twee jaar was. Ik heb ze nooit be wust gekend, maar door foto's die ik nu heb gaat ze toch voor mij leven. Dat is erg waardevol, dus de ko- mende tijd plaats ik zeker nog meer oproepjes. Tijdens de Watersnood ramp zijn veel foto's verloren ge gaan. De broers van mijn opa en oma heb ik nooit gekend, via de krant hoop ik alsnog foto's boven water te krijgen." woensdag 17 juni 2020 'Ik wil de wereld helpen, met een satelliet die dna kan opsporen' Joeri Wisse Je bent de jongste van het gezin. Word je dan ook het meest ver wend? Hoe is het om in Rilland te wonen? Maar je school is wel ver weg. Wat wil je later gaan doen? Lijkt je dat leuk, bekend zijn? Sem Verraes Rilland Geboren: 24 oktober 2006 in Bergen op Zoom Woont met: vader Wilfried (53), moeder Dianne (51) en broer Jelle (18). Broers Jordy (26) en Jannes (21) zijn al het huis uit Huisdieren: hond Bazel, drie poezen (Simba is van Sem zelf), vissen, konijnen en kip pen School: 1e klas havo/vwo op het Ostrea in Goes Hobby's: gamen, voetballen, chillen Bijbaantje: nog niet Verliefd: nee Zit je vaak op je mobiel? Doe je aan sport? Heb je dromen? Zou je daar ook willen wonen? s: Henny Lukasse- de Witte met oude foto's van haar fami lie. FOTOJOHAN VAN DER HEIJDEN Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal ach ter deze oproepjes? Van daag: Henny Lukasse-de Witte zoekt de namen van fa milie op oude foto's. Hans Puik Sem Verraes vindt het wel fijn om in een rustig dorp als Rilland te wonen. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41