Menselijk trekje maakt uil onweerstaanbaar i 8 ZEELAND NATUURJOURNAAL De laatste weken zijn veel jonge uilen bezig om uit te vliegen. Tenminste, zo wordt dat genoemd. Maar bij uilen is die term eigenlijk niet van toe passing. Ze vliegen niet uit, zoals veel andere vogels, maar ze klim men de wijde wereld in. En dat ge beurt al dagenlang voordat ze aar zelend hun eerste vlucht maken, overigens pas nadat ze eerst enkele weken in het ouderlijk nest heb ben verbleven. Ze klauteren wat rond of scharrelen zelfs over de grond. Zeker dat laatste is natuur lijk best gevaarlijk. Van die takke- lingen, zoals ze genoemd worden, vallen nogal eens ten prooi aan katten of andere grondpredatoren. Maar ook als ze hoger in de bomen blijven is die takkelingen-tijd een riskante levensfase. Zo vallen tak- kelingen van ransuilen relatief dikwijls ten prooi aan haviken. Misschien is dat wel één van de re denen dat ransuilen, hoewel ze veel schaarser zijn dan vroeger, juist vaker in de menselijke omge ving broeden. Piepend geluid Een paar weken geleden kreeg ik een melding van ransuil-takkelin- --*■ "v gen en die staan al heel lang op mijn verlanglijstje als vogelfoto graaf. Dus ik trok er zo snel moge lijk op uit. Om uit te vinden waar ze zitten is meestal niet zo moei lijk, want ze maken een piepend geluid dat honderden meters ver te horen is. Maar daarmee heb je ze nog niet ontdekt en om het extra moeilijk te maken blijven ze vaak op flinke hoogte. Het lukte dan ook niet tijdens mijn eerste be zoekje, maar omdat de melders zo vriendelijk waren om onmiddel lijk te bellen toen er weer een tak- keling te zien was, lukte het de tweede keer wel. En toen was de beurt aan de steenuil. Ik mocht mee om op een paar plaatsen jongen te ringen en op één van die plekken zat er zo'n jonge steenuil al te wachten op het 'balkon' van de nestkast waar hij was geboren. Bij onze komst trok het uilskuiken zich onmiddellijk terug, maar natuurlijk moest-ie voor de dag komen om geringd te worden. Een prima gelegenheid om ook zo'n steenuil takkeling te vereeuwigen. Verbeelding Uilen spreken voor veel mensen tot de verbeelding. Hun nachte lijke levenswijze en de geruisloze vlucht maken ze tot geheimzin nige en fascinerende beesten. Maar ook de ogen die voorin de kop geplaatst zijn spelen een rol. Uilenogen staan net als die van ons, vooraan in het gelaat. Mis schien is het juist dat menselijke trekje dat uilskuikens zo onweer staanbaar maakt. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Coronavirus (29) De overheid heeft de burger de opdracht gegeven zich te houden aan de coronamaatregelen maar al tijden worden in slachthuizen de RIVM-regels genegeerd! Onbe grijpelijk! Waarom werd niet eer der ingegrepen? Er wordt be weerd dat slachthuizen corona haarden zijn. De werknemers staan schouder aan schouder de dieren te doden en te verwerken. Vanwege het coronavirus werden veel economische activiteiten ver traagd of stilgelegd terwijl de slachthuizen op volle toeren ble ven draaien met miljoenen ge dode dieren per dag. Het ging mis. Er zijn momenteel veel zieke werknemers en slachthuizen werden gesloten. Voedselschandalen, ernstige die renmishandelingen en nu ook volop zieke werknemers. Veel el lende dus in dit, gesloten bol- werk,waar het alleen draait om zo veel en goedkoop mogelijk te pro duceren! Slachthuizen brengen naast de dieren ook hun mede werkers in gevaar! C. Minneboo, Oost-Souburg Compensatie (1) Wientjes heeft z'n concept-com pensatieplannen (6 juni) neerge legd. Iedereen die met relatief hoge verwachtingen navenante einduitkomsten vermoedde, kwam bedrogen uit; Zeeland zou min of meer het Alcatraz, het Veenhuizen, de Goelag van Ne derland worden. Natuurlijk, re classering kan men mogelijk best lokaliseren in een dunbevolkt ge bied, in een soort no-goarea. Als men echter als provincie wordt geselecteerd voor juist deze func tie, krijgt men toch een beetje het gevoel in een derderangs plaats te wonen. Anderzijds dient elke pro vincie mijns inziens ook op justi- tieel gebied een bepaald aandeel te leveren binnen de landelijke capaciteit en haar verantwoorde lijkheid daarin te nemen, en Zee land heeft daarin nooit een super groot aandeel gehad. Het plan op zich is realistisch, maar als ruimhartige compensatie un completefaux pas. Deze proef ballonnen zullen vast nog resulte ren in veel gepingpong tussen alle betrokken partijen, voorzie ik zo. Monique Sturm, Waterlandkerkje Compensatie (2) Wacht Zeeland op een rechtbank en gevangenis? Kabinet wil pro bleem van criminelen in de Randstad oplossen. Verouderde gevangenissen, overbelaste recht banken. Voorstel past niet bij het karakter van Zeeland. Zeeland heeft meer aan een universiteit voor de ambitieuze jeugd. En dan met studies en onderzoek: kli- maatzorgen, zeespiegelstijging, CO2, zilte landbouw, waterstof, kennisexport. Vraag het de jeugd. Een gevangenis of een universi teit? Ik weet het antwoord al. Zee land, laat het kabinet de Rand- stadzorgen niet op het bordje van Vlissingen leggen. Dit is geen compensatie. Dirk Verbaan, Nieuwegein neuzen is de grootste gemeente van Zeeland en de derde haven van Nederland. Dat geeft toch enig recht van spreken en op z'n minst vertegenwoordiging in het Zeeuwse overleg met adviseur Wientjes en in het slot- overleg met de regering. Ton Overbeek, Terneuzen Pensioen Waar haalt Tuur Elzinga van FNV (6 juni) het vandaan dat met het nieuwe pensioenstelsel iedereen een goed pensioen kan halen en dat niemand er op achteruit zal gaan. In het nieuwe pensioencon tract zal je pensioen afhangen van de beurskoersen en de rente op het moment van pensionering, vandaar de term casino pensioen. Waarom het 'beste pensioenstel sel ter wereld' vervangen? Het pensioenvermogen bedraagt 2019 zelfs 17,85 procent) ongeveer 128 miljard. Onze pensioenfond sen hebben er nog nooit zo goed voor gestaan! Sommigen van ons zijn al bijna twintig jaar niet meer geïndexeerd. Waarom zou er bij een jaarlijkse vermogensgroei van 130 miljard niet geïndexeerd kun nen worden? We moeten blijven strijden voor het behoud van ons 'beste pensioenstelsel ter wereld'. John Hendriks, Zoutelande Belgen Met stijgende verbazing en boos heid liep ik onlangs op een zater dag in Hulst. Geen voetgangers- vriendelijke zone in de Gentse straat, maar een niet aflatende stroom van auto's met een Belgi sche nummerplaat. Geen ander halve meter afstand, maar met heel het gezin van vier of vijf in de al drukke winkels. Geen aardige Compensatie (3) Wat een kleingeestig gedoe over het beloofde ruimhartige com pensatiepakket marinierska- zerne(8 en 15 juni). Een politiek onbelangrijke provincie met bo vendien onderlinge onenigheid tegenover de grote dames en he ren in Den Haag. Zitten wij Zeeu wen te wachten op de bouw van een streng beveiligde gevangenis voor topcriminelen uit geheel Ne derland? Is verbetering van de treinverbin ding met de Randstad voor alle Zeeuwen van belang? Houdt Zee land op bij de Westerschelde? Wordt ook rekening gehouden met het isolement van Zeeuws- Vlaanderen? Ontsluiting van dit deel van de provincie is niet meer dan billijk: zorg voor een gratis veer tussen Vlissingen en Bres- kens en een tolvrije tunnel. Ter- nu bijna 1600 miljard, elk jaar komt er 34 miljard aan pensioen premies binnen en gaat er 32 mil jard aan pensioenverplichtingen uit. Daarnaast komen er de ver mogensrendementen bij, gemid deld jaarlijks zo'n 8 procent (in Belgen, maar met een kort lontje als je ze er op aansprak wat af stand te houden. Waarom is er geen toezicht in Hulst? Moeten onze zuiderburen met fluwelen handschoenen aangepakt wor den, omdat 'we missen jullie' in ook van de zotte te verkondigen dat een overheid binnen vier maanden een definitief alterna tief bepaalt. Dat dit een fabel is gebleken, moge duidelijk zijn. Abko Paauwe, Goes de hemel stond geschreven? Ik zie geen Belgen die om een noodza kelijke boodschap of een emotio neel weerzien met familie naar hier komen. Wel zie ik dagtoeris ten en wat me dan ook steekt, waarom is het eenrichtingsver keer? Katja van Nielandt, Heikant Marinierskazerne Tijdens het Arsenaaldebat waagde een jarenlang zeer gewaardeerd VVD-lid de integriteit van me vrouw Visser in twijfel te trekken. Rutte reageerde fel en persoonlijk op de man en orakelde haar ar beidsethos en verwees de twijfel naar het land der fabelen. Welnu, de tijd leert zich te bezin nen op uitspraken in het verleden (8 juni) en daarom zou een ex cuus zijdens Rutte aan zijn partij genoot op zijn plaats zijn. Het is woensdag 17 juni 2020 GO Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Steenuil foto chiel jacobusse Staatssecretaris Raymond Knops praat met adviseur Bernard Wientjes in de abdij in Middelburg. foto DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40