Nehalenniagebied: hoteliers zijn bereid de knip te trekken Wisse over oppostie: 'huilie-huilie-verhalen' 6 Kritiek Heemschut op onderzoekscentrum SPAR is op zoek naar ambitieuze ondernemer je vindt het bij SPAR De Bond Heemschut, die waakt over het cultureel erfgoed in Ne derland, is verbaasd dat op de hoek van de Poeledaelesingel en Het Groene Woud een hoog nieuw ge bouw mag komen dat voldoet aan de architectonische omschrijvin gen 'stoer' en 'monoliet' (bouw werk uit één blok steen). Het wordt in de ogen van Heem schut een blok die het zicht op de molen De Hoop wegneemt en de overgang van bolwerk naar bin nenstad 'bruut onderbreekt'. ,,De termen stoer en monoliet worden op deze hoek een eufemisme voor een gesloten en afwerend, bijna brutalistisch bouwblok", al dus Evert de Iongh van Heem schut. Juist omdat het Joint Research Center op één van de belangrijkste kruispunten van de stad komt, vindt de Bond Heemschut dat ge kozen is voor de verkeerde plek voor zo'n gebouw. Die meent dat zoiets beter tot zijn recht zou ko- Bond Heemschut meent dat het gebouw beter tot zijn recht komt aan de rand van de stad men aan de rand van de stad, bij voorbeeld bij de Mortiere. Dat de gemeente nieuwbouw op deze locatie mogelijk maakt, wordt 'gelegenheidsbeleid' ge noemd. De ruimte is eigenlijk te klein, de parkeerruimte onvol- doende en de geluidsbelasting te hoog, constateert Heemschut, die daarom bezwaar maakt tegen het bestemmingsplan voor het onder zoekslaboratorium. Architectenbureau Rothuizen is bezig met een aangepast ontwerp, dat nog moet worden goedgekeurd door de betrokken onderwijsin stellingen. De HZ, die officieel het woord voert over het project, wilde niet reageren. Wethouder Johan Aalberts er kent dat het onderzoekscentrum een 'fors gebouw' wordt. Daar is juist doelbewust voor gekozen omdat het op een markante plek in de stad komt, legt hij uit. Boven dien moet het wel op die plek ko men, omdat het een uitbreiding van de HZ is, legt hij uit. ,,Daarom is de Mortiere niet logisch." Van 'gelegenheidsbeleid' is geen sprake, stelt Aalberts. ,,De Wal- cherse Adviescommissie Ruimte lijke Kwaliteit heeft ons hierover positief geadviseerd na uitgebreid onderzoek. Het doet er daarbij niet toe wie de initiatiefnemers voor de nieuwbouw zijn." Wethouder Chris Maas (PvdA/GL) maakte maandagavond bekend dat de gemeente zelf geld tekortkomt om het gebied aan de rand van Domburg op te knappen. Er ligt een plan om dat voor bijna één miljoen euro te doen maar de gemeente zit nog met een gat van ruim één ton. Hij deed tijdens die bijeenkomst een dringend beroep op de hotelhouders die in het ge bied actief zijn om hun verant woordelijkheid te nemen en geld beschikbaar te stellen. In hun belang De wethouder erkende tegenover Veerse commissieleden dat hij niets heeft om hen te dwingen zolang de ondernemers binnen het bestem mingsplan blijven als ze hun hotels willen aanpassen. Maar hij hoopt dat ze beseffen dat een opgeknapt Nehalenniagebied ook in hun be lang is. Ko van Garderen geeft aan dat hij weet dat de gemeente financiële hulp nodig heeft. De ontwikkelaar wil hotel Zonneduin slopen en daarvoor in de plaats een nieuw neerzetten. ,,Wij zijn erbij gebaat dat hier een fantastisch mooi ge bied komt." Om die reden staat hij open voor het verzoek van de ge meente. Hij vertelt dat een paar ho tels daarbij samen optrekken. Hij geeft aan dat zijn plannen voor Zonneduin niet in strijd zijn met het bestemmingsplan en dat hij dus zonder problemen kan bouwen. ,,Maar wij zien in dat we baat heb ben bij het opknappen van het ge bied. Niet alleen bij de facelift zelf maar ook bij de aanleg van een bre dere Badstraat." Om dat te realiseren moeten de hotels Nehalennia, Noordzee en Zonneduin wat opschuiven. Van Garderen: ,,Ook daar willen we aan meewerken. Ik ben bereid een deel van onze grond in te brengen." Robbert Vreeke is daartoe ook be reid. Hij neemt Hotel Nehalennia over twee jaar over en ziet ook in dat een mooie entree richting duin en strand in ieders belang is. Maar hij wijst er ook op dat hij het wel heel bijzonder vindt dat de ge meente nu bij hem en zijn collega's aanklopt wegens financiële steun voor de uitvoering van een open- Wij zijn erbij gebaat dat hier een fantastisch mooi gebied komt baar project. ,,En dat door een ge meente waarvan een bestuurder nog niet zo lang geleden zei dat het geld tegen de plinten klotst." Hij wil dan ook weten wat de ge meente te bieden heeft als hij be reid is met geld over de brug te ko men. DOMBURG Wethouder Pieter Wisse (CDA) slaagde er dinsdag avond in de Veerse oppositiepar tijen VVD en SGP/CU flink op de kast te jagen door hen te beschul digen van 'huilie-huilie-verha- len'. Hij vindt namelijk dat ze nogal jammeren over het feit dat het da gelijks gemeentebestuur wegens de hoge kosten twee maanden geleden niet inging op een aan bod van Rijkswaterstaat om het strand tussen Dishoek en Zoute- lande op te spuiten. Hij wees hen erop dat ze anderhalfjaar geleden een voorstel voor een zandfonds voor de Veerse stranden blok keerden. Die partijen, die destijds met DTV de coalitie vormden, gingen toen niet akkoord met een belastingverhoging waardoor er geen geld vrijkwam voor het vor men van zo'n fonds. Wisse hield hen voor dat het huidige college niet inging op dat aanbod voor het opspuiten omdat door de co ronacrisis de gemeente financieel zwaar wordt getroffen. Gepikeerd Ad Maris (SGP/CU) reageerde erg gepikeerd op de huilie-huilie-be- schuldiging van de wethouder. ,,Zo wil ik niet worden aange sproken." Hij bracht in herinne ring dat de vorige coalitie bij het aantreden had afgesproken dat de belastingen niet zouden worden verhoogd. ,,En dat was wel nodig om ervoor te zorgen dat het fonds er zou komen. Dus daarom wezen we het voorstel af op basis van de gelijke argumenten." Marja Osté (VVD) vindt het een gemiste kans dat de ge meente twee maanden geleden niet inging op het aanbod van Rijkswaterstaat. Ze voorspelde dat dat gevolgen zal hebben. Vooral omdat andere partijen, zo als provincie en waterschap zich hard hebben gemaakt om ervoor te zorgen dat Rijkswaterstaat dat aanbod deed. Ze vreest dat ze zich een tweede keer minder inspan nen om Veere terwille te zijn. SPAR In Zeeland zijn wij op zoek naar overnamekandidaten. Zit ondernemen in je bloed, heb je ervaring in de foodretailbranche en weet jij een winkel neer te zetten zoals het hoort? Doe jij alles om klanten een perfecte service te bieden en kun je jouw passie goed overbrengen. Dan zoeken wij jou! Ga naar samenwerkenaanspar.nl/ondernemers of neem contact op met IdFtÜd Raymond de Koning (06-83018260). woensdag 17 juni 2020 Bond vindt lab te stoer en massief Een verkeerd gebouw op een verkeerde plek. De kritiek van de Bond Heemschut op het nieuwe gezamenlijk onder zoekscentrum van HZ, Univer sity College Roosevelt en Scalda dat in Middelburg moet verrijzen, is niet mals. De kritiek op de gemeente, die de nieuw bouw mogelijk maakt, ook niet: „Gelegenheidsbeleid." Maurits Sep Middelburg Hoteliers zijn in principe bereid geld beschikbaar te stellen zodat de gemeente Veere het Nehalenniagebied in Domburg een facelift kan geven. Maar Robbert Vreeke wijst er wel op dat er nog niets geregeld is en dat er heel goede gesprekken moeten volgen voor hij bereid is een bedrag over te maken. Emile Calon Domburg -Ko van Garderen Impressie van het Joint Research Center in Middelburg. foto architectenbureau rothuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38