Plezierboten gaan als warme broodjes over de toonbank Bosman: 'Politiek rA Ticketbalie, wc's en garderobe 4 Het Zeeuws Museum in Middelburg is vanafvandaag weer open. Met veel aanpassingen, waaronder een stoplicht in de zaal met wandtapijten. Bij Delta Marina, de jachthaven in Kortgene, staat de telefoon rood gloeiend. ,,Veel mensen zoeken een ligplaats voor twee tot drie maanden", zegt directeur Ad Geel hoed. De coronacrisis is daarvan de aanleiding. ,,De vraag is vier keer zo groot als andere jaren. Mensen blijven nu toch liever in Neder land, ontdekken hoe mooi de ei gen omgeving is. Wat dat betreft ben ik ervan overtuigd dat de re creatie in eigen land een vlucht gaat nemen." Gezinnen Dat had Geelhoed drie maanden geleden niet verwacht. Hij zag de markt dit voorjaar compleet in storten. ,,De afgelopen twee, drie weken loopt het echt top", zegt hij. „Zeiljachten zijn niet aan te sle pen. Zeker niet in de prijsklasse tot zo'n 25.000 euro. Dat is ook voor veel gezinnen nog goed te doen. Laatst had ik een exemplaar van 8 meter in de verkoop. Na drie dagen had ik vijf kopers en ging-ie naar de hoogste bieder." Van collega-makelaars hoort Geelhoed dezelfde geluiden. Ste fan van Meurs van Zeeland Boten in Middelburg kan het beeld be vestigen. ,,Sloepjes doen het op dit Ik ben ervan overtuigd dat de recreatie in eigen land een vlucht gaat nemen - Ad Geelhoed moment erg goed. Die verkopen we meer dan andere jaren." Keer zijde van die enorme vraag is dat de prijzen van plezierboten in de lift zitten en het aanbod afneemt. ,,Een jong, gebruikt schip vinden is nu lastig", zegt jachtmakelaar Jan-Ward van Dantzig van ForSail uit Wemeldinge. En dat komt niet alleen door de enorme vraag. „Tijdens de krediet crisis hebben veel eigenaren hun boot verkocht. Een groot deel is richting Scandinavië gegaan." Met als gevolg dat het aanbod nu sim pelweg minder is. En dat drijft, net als op de huizenmarkt, de prijzen op. Desalniettemin heeft Van Dantzig de verkopen het eerste halfjaar ruim zien verdubbelen. Verkocht hij er vorig jaar 11, dit jaar 24. ,,Dit is ongekend." Zijn kopers zijn mensen die niet eerder een boot hebben gehad. ,,Het gaat om ongeveer 80 pro cent", zegt Van Dantzig. ,,En de kopers zijn jonger." Dat is goed nieuws voor de sector, die de laat ste jaren sterk te maken had met vergrijzing. Belgen Ook in de jachthavens aan de Oos- terschelde merken ze dat het sei zoen nu echt is begonnen. Haven meester Gerard van den Ham heeft zijn handen vol aan het te water laten van boten. Dagelijks gaat het om een stuk of acht exem plaren. En heeft hij alleen nog lig plaatsen voor de wat kleinere bo ten. ,,Zeker nu de Belgen de grens over mogen, komt het op gang." Zo'n zestig procent van zijn lig plaatsen is verhuurd aan een zui derbuur. Toch merken ze aan de Greve- lingen nog maar weinig van de toenemende vraag naar plezier- bootjes. In Brouwershaven zijn veel steigers in de jachthaven nog leeg, zegt havenmeester Flip de Leeuw. ,,De grijze golf wacht ge duldig af, lijkt het. Veel boten lig gen hier nog op de kant of staan in de hal voor onderhoud. Maar ook met passanten is het minder druk dan andere jaren. Mensen zijn toch iets banger, lijkt het." Na drie maanden opent het Zeeuws Museum in Middelburg van daag weer de deuren voor publiek. Er is veel veranderd, want in de kruip- door-sluip-door-gangen van de Abdij is 1,5 meter afstand houden niet eenvoudig. De afgelopen jaren heeft direc teur Marjan Ruiter van het Zeeuws Museum bovenal een ont moetingsplek willen maken. ,,Al- les dat ontmoeting stimuleert, wordt nu ontmoedigd", sombert ze. Noodgedwongen blijft de werkplaats daarom nog dicht. ,,Ik vind het echt heel moeilijk dat we dat hebben moeten doen. Als er een versoepeling komt van de co ronamaatregelen, gaat die als eer ste weer open." Heimwee Tegelijkertijd is Ruiter ook dolblij. Want het publiek kan het mu seum weer in. Met een beetje kunst- en vliegwerk weliswaar, maar mensen kunnen de schilde rijen, wandtapijten, kostuums en historische voorwerpen weer in het echt aanschouwen. Zelf is ze ook wekenlang niet in het gebouw geweest. ,,Ik heb heimwee gehad. Toen één van onze medewerkers vorige maand liet zien wat de nieuwe routing door het gebouw werd, had ik echt buikpijn." De ticketbalie, de garderobe en de toiletten zijn naar het Abdij plein verplaatst. Wie het museum wil bezoeken, moet eerst online reserveren. Bij een container die is De VVD'er heeft in tien jaar al heel wat collega's zien komen en gaan. Het verloop onder Kamerleden wordt steeds groter. ,,Als het een duiventil wordt, gaat het alleen nog om snel scoren. Dat merk je in de media, op Twitter en Facebook. De politiek verhardt, polariseert heel sterk, want dan kun j e beter j e punt maken. Het draait helaas steeds meer om de persoon: ben ik beeld? Maar volgens mij komen we daar niet verder mee. Het gaat hier wel over het landsbestuur en over de vormgeving van de samenle ving." Politiek vergt juist een lange adem, merkt Bosman. Zelfs als co alitiepartij kost het vaak veel tijd om iets voor elkaar te krijgen. ,,Als je hier alles in twee of drie jaar wilt bereiken, loop je tegen muren aan. Maar naarmate je langer zit, krijg je ook meer zeggenschap. Op het moment dat je je zaakjes op orde hebt en weet waarover je praat, gaan andere partijen ook eerder met je mee als je voorstellen doet." Bosman zoekt de schijnwerpers woensdag 17 juni 2020 GO De verkoop van sloepjes en zeiljachten gaat de laatste weken hard. En dat merken nu ook de jachthavens. Rondom het Veerse Meer stromen de aanvragen voor ligplaatsen binnen. In Kortgene gaat het zelfs om een verviervoudiging voor langdurig verblijf in de haven. Timo van de Kasteele Kortgene Met kunst- en Ernst-Jan Rozendaal Middelburg Directeur Marjan Ruiter van het Zeeuws Museum, bij de ticketbalie op het Abdijplein. FOTO'S LEX DE MEESTER Voor het eerst in bijna 25 jaar maakt een Zeeuws Kamerlid een decennium vol. André Bos man (55) uit Middelburg is van daag precies tien jaar lid van de Tweede Kamer. ,,Het is niet zo zeer mijn doel om lang hier te zitten, maar om effectief te zijn." Rolf Bosboom Den Haag Ad Geelhoed van jachthaven Delta Marina in Kortgene weet dat de verkoop van boten hard gaat en dat er veel vraag is naar ligplaatsen. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36