HET CONCERT €34?° M ZEELAND 3 20% Het BOWIE concert Donor Wendy Westerlaken uit Middelburg ontving oogwit van een onbekende donor. Zij staat achter de nieuwe donorwet. Ze was altijd al een vurig pleitbezorger van een do norcodicil. Eind vorig jaar kreeg Wendy Westerla ken (45) uit Middelburg er persoonlijk mee te ma ken. Ze ontving oogwit van een donor. Een ge schenk van een onbekende, noemt ze het zelf. Haar wereld veranderde vorig jaar december. ,,Ik bleek een melanoom, een tumor, in mijn oog te hebben. Van de ene op de andere dag kwam ik daarachter. Ik zat bij de tandarts en wreef in mijn linkeroog. Ineens merkte ik dat ik rechts een stuk van mijn gezichts veld miste." Binnen de kortste keren belandde ze in het oogziekenhuis. ,,De be kende rollercoaster", zegt Westerla- ken. ,,Ze hebben meteen geadviseerd om mijn oog te laten verwijderen. Bestraling was ook mogelijk, maar dat heeft allerlei nadelen en ik zou toch niet meer met het oog kunnen zien. Boven dien wilde ik er zelf ook vanaf. Je hebt toch een soort tijdbom in je lijf. Dat is heel eng." Lege oogbol Een week na de diagnose is het oog verwijderd. ,,Ze doen er meteen een implantaat in. Dat is een sili conen balletje van 22 millimeter. Daar zit het do- noroogwit omheen. Dat is in feite een lege oogbol. Het donoroogwit zorgt ervoor dat je lichaam dat balletje accepteert. Bovendien worden er spiertjes aan vastgemaakt. Zo lukt het beter om een bewe gend oog te maken." Het donoroogwit zelf is niet zichtbaar. ,,Daar- overheen zit een prothese, die eruit ziet als een grote lens. Ik heb een kunststof prothese, van hars Als ik mijn eigen regels had gevolgd, had ik dusgeen donoroogwit gekregen gemaakt. Daar zit splijtgaren in, heel dunne draad jes die lijken op adertjes. Het is allemaal handwerk. De mensen die de protheses maken zijn echt kun stenaars." Na zeven maanden is ze aardig gewend. ,,Het gaat op zich goed. Ik kan alles weer, van zwemmen tot autorijden. Soms merk je wel ineens heel dui delijk dat je een stuk mist. In een drukke Media markt bijvoorbeeld; dat is zoveel visuele informa tie." Dat ze een kunstoog heeft, valt nauwelijks op. „Mensen in mijn om geving zeggen ook dat ze het af en en toe gewoon vergeten. Ze zien ge woon twee ogen." De afgelopen periode is Westerla- ken alleen maar meer doordrongen geraakt van het belang van orgaando natie. ,,Ik ben altijd al heel fanatiek geweest in het hebben van een do norcodicil. Ik veroordeelde mensen bijna als ze dat niet hadden. Als je vroeger moest debatteren op school, verdedigde ik vaak de stelling dat je alleen maar donormateriaal mag ontvangen als je zelf ook geregistreerd bent." Spiegels van de ziel De ironie wil dat ze zelf één orgaan had uitgesloten van donatie: haar ogen. ,,Om sentimentele rede nen. Ogen zijn toch de spiegels van de ziel, vond ik. Maar als ik mijn eigen regels had gevolgd, had dus ik geen donoroogwit gekregen." De nieuwe donorwet vindt ze op zich een goede zaak, vooral omdat die mensen dwingt na te den ken over wat ze na hun dood willen met hun orga nen. ,,En ik hoop dat het uiteindelijk meer donoren gaat opleveren." Zelfheeft ze haar registratie in het Donorregister meteen aangepast. ,,Ik heb nog maar één oog, maar dat mogen ze wel van mij hebben." Het voordeel van PZC VANAF Ode aan een wereldster Bestel tickets op pzc.nl/bowie woensdag 17 juni 2020 Onbekende schonk oogwit aan Wendy Rolf Bosboom Middelburg - Wendy Westerlaken Omdat je het verdient! FT E KORTING I In januari 2021 is het precies vijf jaar geleden dat zanger David Bowie overleed. Reden voor een eerbetoon waarbij topmusici zijn allergrootste hits vertolken. Onder meer 'Heroes', 'China Girl', 'Under Pressure' en 'This Is Not America' komen voorbij. Een immense live band zorgt samen met een ongeëvenaard decor voor een spectaculaire ode aan één van de meest legendarische artiesten aller tijden. Concertdata vr 8 jan 2021 MartiniPLaza Groningen 20.00 za 9 jan 2021 MartiniPLaza Groningen 20.00 zo 10 jan 2021 AFAS Live Amsterdam 15.00 20.00 vr 15 jan 2021 Mainstage Den Bosch 20.00 za 16 jan 2021 Mainstage Den Bosch 20.00 vr 22 jan 2021 RTM Stage (Ahoy) Rotterdam 20.00 za 23 jan 2021 RTM Stage (Ahoy) Rotterdam 15.00 20.00 Profiteer nu van exclusief vroegboekvoordeel en mis het niet! *De ticketprijzen zijn afhankelijk van de datum, tijd en rang en de vanaf prijs geldt zolang de voorraad strekt. De prijzen zijn incl. servicekosten en excl. orderkosten a 1,80.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35