s? Waar zetten we de regioschool? Borsele zoekt plek voor fruitplukkers Helft Zeeuwen nog niet in Donorregister Dankzij Quarantainer naasten ontmoeten Met een korreltje zout 5 2 iHBTifir DONORREGISTER NIEUWE WET Commentaar len nieuwe basisschool voor het westen van Schouwen- Duiveland. Met kinderopvang en andere voorzieningen. IMin of meer centraal gelegen in Renesse. Goed idee? Dat hangt ervan af. Wie nu in Renesse woont, vindt het prima. Maar inwoners van Burgh-Haamstede en Scharendijke moeten even slikken. Je vertrouwde school, lekker dichtbij, wil je niet kwijt. Het is pijnlijk dat niet alle grotere dorpen een school kunnen houden. Aan de lange rij van zaken die verdwijnen, lijkt geen eind te komen. Nu dus het basisonderwijs. Dat doet pijn. Wat het niet gemakkelijker maakt: er is strijd over de locatie. Voor Renesse is draagvlak bij de scholen, bij de medezeggen schapsraden en bij de opvang. Maar de Schouwse politiek wil Burgh-Haamstede. Want dat is de gedoodverfde groeikern en daar wonen nu nog de meeste kinderen. Sportvelden zijn er ook. Wat te doen? Is de keuze voor die groeikern misschien achterhaald? In dit soort kwesties gaat het niet om de vraag hoe je de meeste mensen blij kunt maken, maar hoe je voor iedereen een redelijke oplossing kunt bedenken. Een school in Burgh-Haam stede is te ver weg van Scharendijke. Eigenlijk zeg je dan tegen de ouders daar: bekijk het maar. Je zou ze een schoolbus kun nen beloven, maar dan accepteer je onnodige kosten. Hoe dan ook, als de scholenkoepels, de kinderopvang, de ouders en deskundige adviseurs zeggen dat Renesse de beste optie is, dan ben je als eilandbestuur zeer eigengereid als je Burgh- Haamstede kiest. Een eilandbestuur dat de keuze van scholenkoepels en ouders niet volgt, is zeer eigengereid Daarmee wordt een probleem op gelost voor fruittelers die de pluk kers niet op eigen erf kunnen (of willen) huisvesten. De tijdelijke huisvesting moet coronaproof zijn. ,,We zoeken een of twee plekken die een beetje centraal liggen ten opzichte van de fruitbedrijven", zegt wethouder Kees Weststrate. En niet alle kavels zijn geschikt, ze moeten wel aan eisen voldoen. Zo is de bereikbaarheid van groot belang, want het trekt extra verkeer aan. En waar ligt de plek. Geeft dat problemen met buren? ALMANAK Om hoeveel woonplekken het gaat kan Weststrate niet zeggen. ,,Dat hangt heel erg af van de plek. Maar het gaat wel om grotere groe pen." Vooralsnog is de tijdelijke huisvesting echt bedoeld voor de plukperiode. Daarom wordt ook naar een centrale locatie ten op- We zoeken een of twee plekken die een beetje centraal zichte van de fruitgaarden gekeken. Een combinatie maken met de huisvesting van tijdelijk personeel in het Sloegebied wordt nog niet gemaakt De archeoloog had de kans niet gehad de verslaggever te spre ken, hij had nog zo veel te ver tellen over de opgraving in Aar denburg en over de wijze waarop de Romeinen er zout produceerden. Dus belde hij met de redactie en vroeg welke verslaggever er zojuist op be- zoek was geweest. Ergens begin dertig schatte hij de reporter. De verslaggever in kwestie ziet in werkelijkheid bijna Abraham, vermits hij zijn leesbril opzet. Het is hem vergeven. Tien, twintig jaar er naast zitten. Voor een archeoloog is dat al vrij ac curaat. Omstanders filmen reanimatie kind Paskal en Edwin signeren boek GOES Fietsster (19) door auto geschept op rotonde De helft van de Zeeuwen van 18 jaar en ouder heeft zich nog niet ge registreerd in het Do- norregister. Wie dat voor 1 september niet alsnog doet, wordt ge acht orgaandonor te willen zijn. Op 1 juli wordt de nieuwe donorwet van kracht. Nu nog komt iemand alleen in aan merking als orgaando nor als dat is vastge legd. Vanaf 1 juli wordt dat omgekeerd: ieder een is in principe do nor, tenzij diegene ex pliciet heeft aangege ven daar bezwaar te gen te hebben. Daarom is het van belang dat zo veel mo gelijk mensen zich re gisteren en aangeven wat zij willen. Wie donor wil zijn, kan er wel voor kiezen be paalde organen uit te sluiten. Ook is het mogelijk om vast te leggen dat bijvoor beeld nabestaanden na het overlijden be slissen. Uit cijfers die het CBS vandaag publi ceert, blijkt dat bijna de helft van de Neder landse volwassenen inmiddels in het Do- norregister staat, of wel 6,9 miljoen men sen. Het afgelopen jaar zijn er, met het oog op de nieuwe wet, relatief veel mensen bijgeko men: 556.000. Zeeland loopt rede lijk in de pas: de helft van de inwoners van 18 jaar en ouder staat in het register. In de gemeente Goes heb ben naar verhouding de meeste mensen hun keuze vastgelegd: 53 procent. Reimers- waal kent de minste geregistreerden: 45 procent. Vorig jaar hebben ruim 10.000 Zeeuwen hun keuze kenbaar ge maakt. Inmiddels staan er bijna 154.000 in het register. Ruim een derde (35 procent) zegt géén donor te willen zijn. Dat is in vergelijking met andere provincies hoog. Alleen in Flevo land (39 procent) en Zuid-Holland (38 pro cent) is het aandeel nee-zeggers hoger. Cliënten die bij Emergis in Kloe- tinge verblijven, kunnen vanaf nu hun naasten ontvangen in een spe ciale keet. In de zogenoemde Qua- rantainer kunnen gesprekken ge voerd worden zonder dat er fysiek contact is. ,,De laatste drie maanden zijn voor sommige cliënten lastig ge weest", zegt directeur zorg Ralph Gillissen van Emergis. ,,Afstand moeten houden terwijl je mensen die belangrijk voor je zijn, het liefst dichtbij hebt. Ook voor naasten was het zwaar. Wetende dat je familie lid je nodig heeft en dan niet of be- perkt op bezoek kunnen komen. De Quarantainer gaat dat belangrijke contact, op een veilige manier, weer mogelijk maken." Behandelruimte Het gebouwtje is geplaatst met uit zicht op de boomgaard van Emer- gis. De planning is dat de ontmoe tingsplek er nog lang blijft staan. Emergis heeft de container gekocht met financiële steun vanuit een crowdfundingsactie. Na het coro natijdperk wil Emergis de ontmoe tingsruimte gebruiken als behan delruimte, creatieve ruimte of om even te relaxen. De crowdfunding was een initiatief van MIND Ypsi lon, Anoiksis en de Socialrun. woensdag 17 juni 2020 Nog voor het komend pluksei- zoen wil de gemeente Borsele een of twee centrale locaties vinden waar arbeidsmigranten tijdelijk kunnen wonen. Melita Lanting Heinkenszand - Kees Weststrate, wethouder van gemeente Borsele Tip? redactie@pzc.nl SLUISKIL De politie uitte op sociale media haar ongenoegen over mensen die gister avond in Sluiskil de reani matie van een kind op de stoep filmden of fotogra feerden. Wie het nodig vond om dat te doen werd gevraagd de beel den vooral niet online te zetten of te verspreiden. 'En beter nog, doe het volgende keer niet!', schreef de politie in een bericht op Twitter. Gisteravond moest om onbekende redenen bui ten op straat een kind worden gereanimeerd aan de Spoorstraat in Sluiskil. Rond 18.25 uur is het kindje per traumaheli kopter naar het zieken huis gebracht. GOES Zanger Paskal Jakobsen (l) en sterrenchef Edwin Vinke (r) komen vanmid dag naar boekhandel De Koperen Tuin in Goes om hun boek Ruige Kost te signeren. De zanger van Bl0f en de chef van de Kromme Watergang zijn goede vrienden. Vinke ontwerpt ook de gerech ten voor Jakobsens res taurant Hard Ziel in Middelburg. Het tweetal heeft gesprekken en re cepten nu gebundeld in een boek. Wie dat wil laten signeren - op veilige afstand - kan vandaag tussen 15.00 en 16.00 uur terecht in De Kope ren Tuin. Een 19-jarige fietsster uit Goes is maandag middag gewond ge raakt, toen ze werd aangereden door een 51-jarige plaatsgenoot. Het ongeluk gebeurde om 16.40 uur op de ro tonde Fruitlaan-Van Hertumweg - Anthony Fokkerstraat. Die ro tonde is onlangs ver nieuwd. Volgens de politie ver leende de automobilist geen voorrang aan de fietsster op de rotonde. De jonge vrouw is door een ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. Wendy Westerlaken: ,,Ik ben altijd al heel fanatiek geweest in het hebben van een donorcodicil." foto dirk-jan gjeltema Rolf Bosboom Vlissingen Miriam van den Broek Kloetinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34