Weerzien met een onterfd buitenbeentje tony robbins 23 aand e|en Waarvan akte Van snelle naar gestage winst zoon moet lijdt zi' Via zj dochter Ben is altijd een buitenbeentje geweest. Als kind valt hij op omdat hij 'anders' is. Een einzelganger, mikpunt van spot en pesterijen. Zijn ouders weten geen raad met hem. Vooral zijn vader, een succesvolle ondernemer, kan niets met deze zonderlinge zoon. ,,Het is een mietje'', zegt hij tegen zijn vrouw als hij denkt dat niemand het hoort. Al vroeg ontstaat er verwijdering tussen Ben en de rest van het gezin. Na zijn eindexamen aan de middelbare school vertrekt hij naar de grote stad om te studeren. Niemand die het hardop zegt, maar zijn vertrek is voor zowel hemzelf als de anderen een opluchting. In het dorp wordt hij nog maar zelden gezien. Tot opeens het gerucht als een lopend vuurtje rondgaat. 'Heb je het gehoord? Ben noemt zich nu Bea en draagt rokken en hoge hakken!' Het gerucht klopt. Het heeft hem jaren gekost, maar hij heeft zichzelf gevonden als vrouw. Geboren in het verkeerde lichaam en getransformeerd naar het andere geslacht. Eén keer meldt hij zich als Bea, compleet met make-up en in vrouwenkleding, bij zijn ou ders. Het loopt uit op ruzie. Verwijten vliegen over en weer, vernederd en in tranen verlaat hij het dorp en keert er nooit meer terug. Alleen met zijn zuster heeft hij soms nog contact. Zijn ouders melden zich kort daarna bij mij, omdat ze hun testament willen veranderen: de ontaarde zoon moet worden ont- Het erfd. Ik raad het hen af, testament maar ze staan erop. ,,Hij uatumeru, is mijn kind niet meer'', moet anders: zegt zijn moeder. de ontaarde Een paar jaar later over- laat zijn vader hem weten: worden je bent niet welkom op de uitvaart. Zijn broers en onterfa zuster zijn geschokt door die hardvochtige opstel ling. Man of vrouw, Ben/Bea blijft toch een van hen? Als onterfd kind heeft hij recht op de legi tieme portie uit het erfdeel van zijn moeder, maar hij meldt zich nooit om die op te eisen. Misschien komt het omdat zijn kinderen op hem inpraten, misschien omdat de jaren hem milder hebben gemaakt. Maar op een dag zit de vader tegenover me. Hij wil iets goed maken en daarom zijn testament veranderen. Zijn zoon, die nu zijn dochter is, moet tóch in het testa ment. En een extra legaat geeft hem alsnog recht op het erfdeel van zijn moeder. Het is allemaal net op tijd, want kort daarna overlijdt de vader. Bij de afwikkeling van zijn nalatenschap ziet Ben, die nu Bea is, voor het eerst sinds jaren zijn broers en zus weer. Het weerzien is hartelijk. Ze gunnen hem zijn erf deel en zijn alleen maar blij hem te zien. Er vloeien tranen als ze elkaar in de armen vallen. BELEGGER 0,05 procent of minder aan beheers kosten rekenen.'' Een overzicht van goedkope ETF's vind je op Eftdb.com. Specialistische ETF's, zoals die op het gebied van cannabis of block- chain-technologie, zijn vaak wat duurder. Schmets: ,,De fondsindu strie springt graag in op trends, want daar valt meer aan te verdienen. De kosten daarvan kunnen zomaar op lopen tot een procent op jaarbasis.'' De beheerskosten zijn meestal terug te vinden in de 'factsheet' die bij de betreffende ETF hoort. Daarin staat ook hoe de verdeling van de on derliggende effecten eruitziet en wat de omvang van het fondsvermogen is. En dat laatste is belangrijk. ,,Want als het fondsvermogen groot is, kun je tegen een betere prijs verkopen'', zegt Schmets. ,,Bij een groot fonds zijn er meer kopers en verkopers, waardoor er minder verschil is tussen de aan- en verkoopprijs.'' Ook de bank of broker die zijn han delsplatform beschikbaar stelt voor de aan- en verkoop van ETF's brengt kosten in rekening. Die liggen tegen woordig relatief laag, weet Schmets. „DeGiro heeft bijvoorbeeld een lijst van ETF's die je zonder bijkomende kosten kunt aan- of verkopen. En Binck kent Fundcoach, waarbij perio diek beleggen gratis is voor klanten van dit platform.'' VRAAG5 Zijn alle ETF's hetzelfde? Nee. Het is daarom ook belangrijk om te weten wat voor ETF je koopt. Er bestaan namelijk twee soorten: een fysieke en een risicovollere, syn thetische variant. ,,Bij een fysieke tracker koopt de aanbieder daadwer- kelijk de onderliggende aandelen van een index'', legt Schmets uit. „Mocht er onverhoopt iets misgaan, dan zijn die aandelen er in ieder geval nog.'' Met synthetische trackers beleg je niet in een onderliggende index, maar in zogenaamde derivaten zoals opties en swaps die het indexrende ment nabootsen. Dat rendement wordt geleverd door een andere partij dan de trackeraanbieder, meestal een zakenbank. ,,Hoe en op welke manier die dat rendement behaalt, is lang niet altijd duidelijk. Je denkt mis schien een AEX-tracker te kopen, maar blijkt feitelijk te beleggen in bijvoorbeeld Japanse termijncontrac ten'', zegt Schmets. ,,Je weet dus nooit goed wie de tegenpartij is en daardoor is je belegging en daarmee je geld minder veilig.'' Weten wat voor ETF je koopt? Raadpleeg dan het prospectus of de factsheet van het product. VRAAG 6 Instappen of nog even wachten? ,,De markt valt niet te timen. Met andere woorden, er is geen juist moment om in te stappen'', zegt Schmets. ,,Daarom is het verstandig om periodiek te beleggen, door bij voorbeeld maandelijks of per kwar taal een vast bedrag te investeren. Als de koers laag is, koop je automatisch relatief veel ETF's. En als de koers hoog is, koop je voor hetzelfde geld relatief weinig stukken.'' Schmets wijst daarbij op de hui dige coronacrisis. ,,We hebben nu weer gezien hoe snel de beurs kan in zakken. En we weten ook niet wat er voor ons in het verschiet ligt. Dus als je instapt, doe het dan gespreid.'' woensdag 17 juni 2020 GO Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. (- J» i-s. mi 10» QCO '«ft**'1 Zoals zo veel be ginnende beleg gers ging Greg Krahmer (30) uit Zevenaar op zoek naar het hoogste rende ment. Daarbij nam hij het nodige risico. Hij stortte zich op daytrading, cryptocurrencies en CFD's, een complex instru ment waarmee je gokt op de koersstijging- of daling van een aandeel of index. „Maar het mis lukte allemaal. Gelukkig ging het niet om al te grote bedragen.'' Krahmer besloot het over een andere boeg te gooien. Hij sloeg aan het lezen en stuitte daarbij op indexbeleggen. Die vorm van be leggen bleek niet alleen gemakke lijker, maar ook een stuk rustge vender. „Toen ik begon, zat ik continu achter een computer naar de koersen te staren, nu kan ik me lekker be zighouden met andere zaken.'' Dat wil overigens niet zeggen dat Krahmer stilzit. Hij investeert voornamelijk in opkomende markten en wereldindexen. „Periodiek, want zo beperk je het risico van ver keerd timen en mijn broker re kent voor perio dieke aankopen geen transactie kosten.'' Dertig procent van Krahmers portefeuille be staat uit index- trackers en de rest uit ETF's op het gebied van obligaties, goud en grondstoffen ,,Dat ging de af gelopen jaren goed'', zegt Krah- mer. ,,En door de spreiding van mijn beleggingen heb ik ook nog weinig van de coronacrisis gemerkt.'' Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23